KKTC Reisicumhur Tatar: “Bizlerin görevi bu bayrı vatanı halkın kazançlı gelişmesiyle güçlendirebilmek”

Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Reisicumhur Ersin Tatar, Türkiye’deki temasları çerçevesinde Ankara Tecim Odası’nı (ATO) musahabe etti. Cumhur Reisi Tatar, “Bizlerin görevi bu bayrı vatanı halkın soylu erki gelişmesiyle güçlendirebilmek” dedi.

KKTC Reisicumhur Ersin Tatar, ATO’yu mülakat etti. ATO Duatepe Salonu’nda ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran ve ATO Sedir Başkanı Mustafa Deryal’in aile sahipliğinde gerçekleşen ziyarette Dışişleri Icra Vekili Yardımcısı Çetince Hakikat Kıyamet, KKTC’nin Ankara Büyükelçisi İsmet Korukoğlu, KKTC Cumhurbaşkanlığı Yaveri Binbaşı Hamit Soybir, KKTC Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Fatma Arşehit Soykan ile Ankara Endüstri Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir de kayran aldı.

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, ziyarette yaptığı konuşmada Türkiye Cumhuriyeti’nin Akdeniz’e ilişik sürdürdüğü politikaların önemine değinerek, mavi vatan ve çekicilik sahası konularında düzenlenen politikaların hem KKTC’nin hem birlikte Türkiye’nin geleceği için mehabetli olduğunu kaydetti. 1974 Kıbrıs Hazar Harekatı sayesinde adada Türk varlığının devam ettiğine özen calip Tatar, Türkiye’nin yürüttüğü politikaların Türkiye ile KKTC’nin üstelik güçlenmesini sağlaması dolayısıyla vazgeçilmez olduğunu söyledi. Reisicumhur Tatar. “Bizlerin görevi bu kadim vatanı milli davamızın oradaki (KKTC) halkın konuşu gelişmesiyle güçlendirebilmek ki bilcümle bu siyaseti sunu dolgunca şekilde sürdürebilelim. Günün sonunda ekonomi var, halklar var, insanlar var. Bizim üzere gelecek üzere sağlam benzeri ekonomi, henüz sürdürülebilir bire bir çatı ve sizler gibi büyük kuruluşların dokunuşları KKTC’nin güçlenmesi üzere neler yapılabilir rastgele gün değerlendirmemiz gereken hususlardır” diye niteleyerek konuştu.

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran ise, Ankara Ticaret Odası’nın KKTC ile ticari ilişkileri ve işbirliğini imar etmek üzere dokunaklı iş ve diyalog yürüttüğünü belirtti. Baran, KKTC Cumhur Reisi Ersin Tatar’ın sabık sene ekim ayında ATO Sedir Toplantısı’na katıldığını hatırlatarak, çapraz ziyaretlerin ilişkilerin gelişmesine dayanak hazırladığını kaydetti. Ankara Tecim Odası olarak Kıbrıs Türk Ticaret Odası ve Kıbrıs Türk Endüstri Odası ile angajman halinde olduklarını kaydeden Yağmur, “Pandemi öncesinde yaklaşık 1 milyar dolarlık bire bir ticaretimiz vardı. Şimdi 1.4 bilyon dolara doğru ayrımsız ticaretimiz var. KKTC’nin ticaretini, ihracatını geliştirmesi ve ekonomisinin hararetli olması hepimizin eş arzusu. Yıldız Kıbrıslı kardeşlerimizle değme ant teşrikimesai ortamında çalışmaya hazırız. KKTC’ye yapılan haksızlığın önüne ancak ticareti geliştirerek geçebiliriz” dedi.

Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin detaylı yıllardır iri tıpkı mücadelenin süresince olduğunu anlatım fail Baran, “Bilcümle arzumuz değer bir Yıldız Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olsun. Adada kıymet katakulli edilsin. Bizim varlığımız tescil edilsin. Oradaki nahak izolasyonların etkisini Türkiye Cumhuriyeti Devleti sunma aza indirmekle ilgili iri tıpkı gayretin zarfında.” diye niteleyerek konuştu.

Ziyarette ATO Yönetim Kurulu Komutan Yardımcıları Anne Aktay ve Halil İbrahim Yılmayan, ATO Divan Başkan Yardımcısı Vecdet Fehmi Şendil, Sedir Divan Katibi Fatih Sertaç Bulut, ATO Umumi Heyet Sayman Üyesi M. Sav Karakuş, ATO Yönetim Kurulu Üyeleri Uca Şans, Halil İlik, Mehmet Fatih Çetinkaya, Süleyman Dikici, Nihat Uysallı ve Nuh Acar de amade bulundu. – ANKARA

Share: