Kocaeli’de Çanakkale şehitleri dualarla anıldı

Kocaeli’de Çanakkale şehitleri dualarla anıldı

Ilbay Yardımcısı Çalık: “Cihanı hayrette bırakan yiğitlik destanı”

KOCAELİ – Kocaeli’de 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 108. sene dönümünde şehitler, planlı törenle dualar eşliğinde anıldı. Törende mütekellim Kocaeli Vali Yardımcısı Ekrem Çalık, “Çanakkale Zaferi cihanı hayrette bırakan kaynak ayrımsız inanç ve eşsiz bir alplık destanıdır” dedi.

İzmit ilçesinde bulunan Bağçeşme Mezarlığı Namazgah Şehitliğinde planlı törende Çanakkale şehitleri anıldı. Törene; Kocaeli Ilbay Yardımcısı Ekrem Çalık, Kocaeli Büyükşehir Şehremini Tahir Büyükakın, Kocaeli Deniz Eğitim Tedris ve Garnizon Komutanı Bülent Turan, İl Güllabi Komutanı Kıdemli Miralay Müşkül Sağlıklı Kapancı, DÜRÜST Parti Kocaeli Milletvekilleri İlyas Şeker ve Mehmet Akif Yılmayan, askeri erkan, STK temsilcileri, gaziler ve vatandaşlar katıldı. Korku atışları ve imtina etmek duruşunun arkası sıra İstiklal Marşı okundu.

“Cihanı hayrette bırakan asıl bir destandır”

Çanakkale Zaferi’nin, zaman süresince istiklal ve bağımsızlığını milli bağlantı ve bütünlüğünü rastgele şeyin üzerinde markajcı Türk milletin yiğitlik destanlarından olduğunu anlatım eden Kocaeli Ilbay Yardımcısı Ekrem Kötürüm, “Çanakkale Zaferi cihanı hayrette bırakan gerçeklik aynı iman ve eşsiz ayrımsız alplık destanıdır. Vatan ve bağımsızlık aşkıyla tarihi değerli harflerle yazılan bu destansı mücadelenin 108. yıl dönümü idrak etmenin onurunu ve gururunun yaşıyoruz. Vatan şairi rahmetli Mehmet Akif Ersoy’un ‘eski acun yeni acun bilcümle akvamı insan kaynıyor kum kabilinden tufan gibi kalabalık mi gerçeklik fitne’ diyerek ifade ettiği eren milletimizin efdal emir ve sarsılmaz inancıyla kazandığı Çanakkale zaferi tarihten silinmek talip tıpkı milletin bilcümle imkansızlıklara rağmen vatanını korumak üzere verdiği mücadelenin adıdır” dedi.

“Oğlunun arı sili alnını öpüp uğurlayan Türk temel babaların günüdür”

Şehitleri rahmetle anarak konuşmasına başlayan Deniz Yarbay Ünal Özkan, “Çanakkale; bastığın yerleri yer diye niteleyerek mürur teşhis fikir altında binlerce kefensiz yatanı sen martir oğlusun incitme yasaktır atanı ödeme dünyaları aslanda bu behişt vatanı, bilincindeki Mustafa Kemal Atatürk’ün ve zırh arkadaşlarının hep zorluklara ve engellemelere karşın verdikleri mücadelenin çıkış noktasıdır. Bugün sıkı zarfında ve ancak dışında kahramanca savaşan bu yurt, budun ve yurt uğruna ölmesini bilenlerin engin denizlere düşmanlara ve ölüme meydan okudukları gündür. Bugün askere giderken ölürsem martir dönersem gazi diyerek ahali öpen Türk evladına yare nişandır. Şehitlikse akıbet rütbesidir askerin oğlunun arı sili alnını öpüp uğurlayan Türk esas babaların günüdür” ifadelerine düz verdi.

Konuşmalarının devamında Kocaeli Vali Yardımcısı Ekrem Kötürüm, Kocaeli Büyükşehir Belediye Reisi Tahir Büyükakın, Kocaeli Deniz Terbiye Tedrisat ve Garnizon Komutanı Bülent Turan şehitlik hatırat defterine dileklerini yazdı. Program tören düzeni üyeleri ile vatandaşların martir mezarlıklarını mülakat etmesi ve mezarlıkların üzerine çiçekler bırakmasıyla devam etti. Şehitlikte okunan Kur’an-ı Kerim’in peşi sıra başkaları semaya açılarak dualar edildi.

Share: