Kocaelispor Etimesgut Belediyespor maçının arkası sıra

TFF 2.Kütle’dahi 4-0 kazandığı Etimesgut Belediyespor maçının arkası sıra Kocaelispor Maharet Direktörü Fırat Gül maçı değerlendirdi. Gül tartışılan ceza atışı için “Ben bazı söylersem penaltıyı o kullanır” dedi.

TFF 2.Loda Al Grup’ta Kocaelispor ile Etimesgut Belediyespor beyninde oynanan ve eş sahibi takımın 4-0’lık galibiyetiyle tamamlanan maçın arkası sıra önderlik koltuğuna yerleşen Kocaelispor Maharet Direktörü Fırat Gül oyunu değerlendirdi. Gül, “Maçtan ilk pik elbet başlayacağımızı, temel devam edeceğimiz, gol bulduğumuzda şüphesiz oynayacağımızı veya farklı skor olursa şüphesiz akıntı edeceğimizi kurgulamıştık. Yöre düzlük baskısıyla başladığımız maçta rakibi hataya zorladık. Mevki bulduk. Kendimiz ürettik. Erken gol bulmanın avantajıyla dahi az buçuk elan abat oynadık. Rakip bizi çok fazla geride zorlamadı, ikinci bölgede neşeli savuna yapmaya çalıştılar. Bizde angıç varyasyonlarıyla ve merkezden santraforu kullanarak delmeyi planlamıştık. Fiilen da öyle oldu. Maçın gayrı bölümlerinde bile goller gelince çok bayındır galip geldik. Zaman sahada Kocaeli şehrinin özlediği ambiyans vardı. İyi oynayan Kocaelispor takımı, sayı kayran Kocaelispor takımı, taraftarıyla entegre Kocaelispor vardı. Böyle ortamlar alamettir diyerek düşünüyorum. İnşallah mevsim sonu hedefine ulaştığımızda bu atmosferin henüz fazlasını yaşayacağız” dedi.

“Böke olan takımlar kötü gününde de maç kazananlardır”

Puan farkıyla liderlik koltuğuna oturmak ilişik adına Gül, “Sezon süresince ‘Rakipler değil, bizim hangi yaptığımız önemli’ dedim. Odaklanmamız gereken meydan oynadığımız baziçe ve bizim ne yaptığımız. Tafsilatlı bir misil; biberli oynayıp kazanacağımız maçlar üstelik olacak. Böke olan takımlar üzücü oynadığında da kazanabilen takımlardır. Tığ ateş oynadığımız zamanlarda de galip geldik. Dağ oyunu kazanıyorsanız bunun nedenlerini tetebbu etmek lazım. Rakip mi oynatmadı, hastalar mı vardı, oyunsal, kurgusal sav mu var yaklaşmak lazım. Sebebini araştırıp üzücü oynayıp kazandığımız maçlardan ahir dönüşler buralarda işe yarıyor. Bugün kazandık, rakipler takıldı amma yığın devam ediyor. İki karşılaşma sonra devreye gireceğiz. Arkasından ikinci yarıya başlayacağız. Burada tıpkısı cümbüş ve heyecanla bitmeme edeceğiz. bazen biz şef olduk. Averajla liderliği verdik. Zaman fakül farkıyla lider olmak ayrıca bahtiyarlık veriyor. Bu yolda inandık, biz inandık, yandaş inandı. Bilcümle site kilitlendi. İnşallah bu kenetlenmeyi mevsim sonuna büyüklüğünde devam ettirip çalışmaya devam edeceğiz” diye niteleyerek konuştu.

“Sahadaki penaltıcımız Mertan’dı”

Mertan’ın kaçırdığı penaltı üzere topun başına geçmesi, tribünlerin kaleci Gökhan’ın kullanması amacıyla gösteri yapması ve Kubilay’ın penaltı kullanamamaya aksülamel göstermesiyle ilgilendiren soruları dahi yanıtlayan beceri yönetmen Fırat Gül, “4 penaltıcımız var; penaltıcılarımızdan biri Mertan. Normalde çok dolgunca penaltı kullanıyor. Amma bugün üzerindeki baskıdan dolayı atamamış mümkün. Ayrıksı penaltıcılarımız Tayfun, Beykan ve Okan yoktu. Mertan vardı, o attı. Ben şu şekilde yaklaşıyorum; oyuncular gol kaçırabilir, pas hatası yapabilir, ceza atışı kaçırabilir. Balaban olan oyuncunun çabası, takımına faydalı olmak için gösterdiği efordur. Ben buralardan memnunum. Sahadaki kadronun üzere bugünkü penaltıcımız Mertan’dı. Geçmiş maçlardaki penaltı gollerine bakarsanız hangi gelmek istediğim gayet gür anlaşılır. Akıbet itibariyle biz oyuncularımıza erbap çıkmak zorundayız. Bu noktaya bu oyuncularla geldik, çıktı üstelik gideceğiz. Değişmez kriterim; oyuncunun gayretidir. Çokça çaba sarfiyat etti. Yöre düzlük baskılarını makul yaptı, rakibi oynatmadı. Bazı Bazı ceza vuruşu kaçabiliyor, kalenin ağzından dahi kaçırabiliyorsunuz. Buralarda haddinden fazla takılmamak geçişsiz. Loda tafsilatlı, bütün oyuncularımıza ihtiyacımız var. Maç ergin 4-0. Aktör ceza atışı atmak isteyebilir. Bu gayet normal. Ama ben kimi söylersem penaltıyı o atar. Kubilay penaltıcılarımız beyninde değildi. Ekstra uzanım tamam, ayrıcalık kullanabilirim. ‘Sen at’ derim. Atabilir o da önümüzdeki haftalarda. O bile ongun tıpkı penaltıcı. Amma bugün hakeza benzeri yeğleme kullandım” ifadelerini kullandı.

Etimesgut Belediyespor Maharet Direktörü Enver Bozbay ise toplantıya katılmadı. – KOCAELİ

Share: