Kocasıyla gasilhanede hesaplaşan kadını oynayan Aslıhan Gürbüz: Bizatihi çokça veren kadınlar dımdızlak kalabiliyor

Adana Altın Kozalak Film Festivali’nde “Ela ile Hilmi ve Mürtefi” filmiyle Yer İyi Kadın Aktör Ödülü’nü düzlük Aslıhan Gürbüz ile yönetmen Gizem Değerli, Yaşamış Brav’la Ekşın programına konuk namına vizyona girecek Bana Karanlığını Anlat filmini, filmin çekicilik sürecini paylaştı.

Direktör Gizem Zer, 23 Eylül’bile vizyona girecek ‘Bana Karanlığını Anlat’ın konusuyla ilişkin “Film, tıpkı yüzleşme hikayesi. Ölen kocasının peşi sıra söyleyemediği gelişigüzel şeyi gasilhane duvarları içerisinde söylemeye çalışan, o sırada de atom çekirdeği ayrımsız ailenin içindeki çatışmaları izlediğimiz bir film. Kara güldürü” ifadelerini kullandı.

Filmin ismine elbette değişmeyen verdiğini anlatan Kızıl, “Filmi yazmaya başladığımda insanların bütün birbirlerine gösterdikleri değil üstelik hepimizin içeride sakladıkları şeyi dışarıya vurmakla ilgilendiren tıpkısı şeyler tahsis etmek istedim. Orada de haddizatında içeride ne kadar aydınlık şeyler olsa dahi hepimizin nahoş tarafları olduğunu biliyorum ve oralarla ilgileniyorum. İsim seçerken dahi biraz oralara soldurmak istedim. Haricen görüneni değil içeride ne yaşıyoruz onu bilelim istedim. İsim da oraya gönderme” dedi.

“İnce ve mufassal mamul senaryolar birkaç geliyor”

Senaryoyu geçmiş okuduğunda neler hissettiğini anlatan Aslıhan Gürbüz da kadınlar üzere merkum rollerin az olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Esasen bu büyüklüğünde mufassal ve ince mamul senaryo dahi az geliyor. Derdimiz hemen karı konusu evet de kadına dair hikayeler değil. Daha özenle mamul, henüz realist üste belki henüz amiyane. Amma o sıradanlığın muazzamlığının anlatıldığı senaryolar maalesef akıbet zamanlarda yok. Gizem’in senaryosu son yıllarda okuduğum bildirme mufassal, sunma sıradanlığı mucize sunan aynı senaryoydu.”

Filmin Beykoz’bile aynı köyde çekildiğini belirten Aslıhan Gürbüz, filmde 3 gömlek kadının durumunun anlatıldığını belirterek “Kayınvalide rolündeki Serpil abla genişlik sakat kuşak. Benim karakterim orta gömlek. Yasemin’in oynadığı karakter ise Z kuşağı dediğimiz serencam gömlek. Bu yüzden birlikte bu 3 kadınla iletişim ve sahneler tahammülfersa. Ölü Yıkayıcı ile de öyle. Ayırt edemiyorum” diyerek konuştu.

Share: