Kökeni Itidalli Asya’ya raci “Saya Geleneği” kırıcı bağlam gördü

Kökeni Ilımlı Asya’ya raci “Saya Geleneği” kilolu ilgi gördü

KARAMAN – Karaman’ın Ermenek ilçesine tutkun Ocakçı beldesinde geleneksel adına planlı Körkuyu Ekin ve Sıla Festivalinde kökeni Mutedil Asya’ya müstenit “Saya Geleneği” yavaş ilgi gördü.

Günümüzde Tataristan’ın başkenti olan Kazan şehri ve çevresinden asırlar önceki göçüp mevrut Kulaklı aşireti, Taşeli bölgesinde Göksu nehrinin güneyine yerleşerek Kazanlı anlamı haiz Kazancı beldesinin sakinleri oldu. Belde bile anadan görme olarak planlı Körkuyu Ekin ve Sıla Festivalinde ise saya oyunu iri ilgi gördü.

Saya oyununun Ölçülü Asya’dan vürut ayrımsız anane baziçe olduğunu söyleyen Ocakçı Belediye Başkanı Muhittin Tuncel, “Saya geleneğimiz Itidalli Asya’dan mevrut tıpkısı kültürel etkinliğimiz ve geleneğimizdir. Malumunuz gelenekte görüldüğü kabilinden develerle kervanla Ilımlı Asya’dan Anadolu’ya, Anadolu’dan Dünya’nın her tarafına Türklerin dağılışını yayılışını motive fail tıpkı geleneğimiz. Bu saya etkinliğinde görev alanlarda dahi Türklerin İslamiyet’i kabulünden eski Şamanlık dininin etkilerini görebiliyoruz. İyi ruh, keskin ruh… Yağız kıyafetlerle gördüğümüz ızdırap ruhları yani şeytanı baziçe bedel. Yeniden gelin ve güveyi figürleri ise iyiliği güzelliği temsil mesabe. Bu geleneğimiz binlerce yıllık bir gelenek ve inşallah Ateşçi Belediyesi kendisine bu geleneğimizi, bu kültürel etkinliğimizi devam ettireceğiz. Biliyoruz kim kültürel etkinlikler aynı milleti birbirine bağlayan insanları kaynaştıran bir araya getiren ulus olmamızı sağlayıcı büyük etkinliklerdir. Bundan etraf biz şehremaneti yerine bunlara önem verdiğimizden, tarihimize, gelmişimize, geçmişimize önem verdiğimizden belde bu geleneği devam ettireceğiz” dedi.

14 kişiden oluşan saya ekibinden Nurettin Baysal ise, “Devenin üzerinde ala sergi, alabalık heybe var, Türk bayrağımız var. 14 kişiden oluşan tıpkı grup. Devenin zarfında 2 sevimli var, ayrımsız da ben frapan olarak 3 kişiyiz. Kocaoğlan ekibinde 3 güç, şeytan ekibinde 4 dirilik girmek için, heybeci var. Iblis ekibi bizleri yüklenmek için, ayı ekibi kadın damadı koruyor. Bir dahi elkızı ve damadımız var. Vaktiyle beri sürdürdüğümüz bire bir gelenek” diye konuştu.

Share: