Komutan Doğan’dan TOKİ konutları karşı açıklama

Çarşamba Belediye Reisi Halit Doğan, yüzyılın konut projesi ile Çarşamba’ya kazandırılacak 600 TOKİ konutunun Çarşamba Şeker Fabrikası lojmanlarında yapılacak olmasına dayalı bir açıklamalarda bulundu.

Başkan Doğan, “Çarşamba ilçemizde yapılacak TOKİ konutları üzerinden, Çarşamba Şeker Hastalığı Fabrikası konusunu değişik mecralara çekerek gündem oluşturmaya, ortalığı bulandırmaya müteveccih gâh açıklamalar yapıldığını görmekteyiz. Çarşamba Şeker Hastalığı Fabrikası’nın baştan faaliyete geçmesi için yapılan toplantılar ve girişimler ile gelinen etap ve revizyon çalışmaları ortadadır. Bu çalışmalar kamuoyunun uğrunda işlenmiş olup bugünkü tutarı sunma bir iki 75 milyon lirayı bulmaktadır. Çarşamba Şeker Hastalığı Fabrikası’na de geçtiğimiz kamer KPSS üzerinden 5 personel ataması olmuştur. Çarşamba Şeker Fabrikası’nın açılması amacıyla lojmanının olması kabilinden bir zorunlulukta yoktur. Ayrıca bu lojmanlar iştirakçi misafirhanesi yerine kullanılmamakta, iştirakçi lojmanı fabrika alanında olup yenilenmiştir. Lojmanların olduğu düz ile üretimevi alanının de alakası yoktur. İkisi farklı yerlerdedir. İddia edilen söz konusu arsada 90 modül soylu erki yerine ömrünü tamamlamış lojman vardır. Bu lojmanların olduğu bölgeyi, devletin üstünde tıpkı denge olmaktan kurtararak Çarşambalı hemşehrilerimizin hizmetine olacak şekilde 600 ailenin yaşayacağı TOKİ konutu yapımına açmış doğmak dahi çevresine vereceği katkıyı düşünücü isek tek başına alkışı hak etmektedir.” dedi.

Şeker Hastalığı Fabrikası’nın içindeki parçaların sökülerek apayrı fabrikalara taşındığı iddiasının soy olmadığını kaydeden Halit Doğan, açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

“Konuya ait yapılan haberde düz kayran makina parçaları, difüzyon dişli kutularıdır. Bunlar herhangi bir sene kampanya döneminde Eskişehir Araba Fabrikasına gönderilir ve bakımı yapılarak diğer şeker fabrikalarının mümkün arıza durumlarında evgin engelleme yapılabilsin diye niteleyerek bekletilir. Kampanyalar (çükündür işleme dönemi) bittikten sonra da baştan Çarşamba Şeker Fabrikası’na gönderilir. Bu kapsam yıllardır tekrar eden ayrımsız durumdur. Bizim amacımız, tam çalışmamız ve hayalimiz Çarşamba Şeker Hastalığı Fabrikası’nın baştan faaliyete geçmesidir. Üç sene öncesinde fabrika konusu tek konuşulmazken zaman herkesin gündemindedir. Bugün yaşanan günce çöllük tartışmalara taannüt Çarşambamız için bildiğimiz yolda çalışmaya bitmeme edeceğiz. TOKİ konutları ilçemize aynalı olsun.”

Share: