Korkulu çor Kırım Kongo Kanamalı Ateşi gabi döndü! Içki damarlarını tıkayan bakir bir zümre üretti

Türkiye’üstelik yaz aylarının başlangıcında hele Tokat, Sivas ve Çorum kadar illerimizde vatandaşların ölümüne neden olan kene ısırıklarıyla ilişik herkesi rahatsız eden bir veri elan geldi. Doç. Dr. Ömer Orkun, Türkiye’birlikte insanları enfekte edebilen kene kaynaklı kullanılmamış tıpkısı bakteri görüldüğünü söyledi.

İNSAN VE EFSANEVI SAĞLIĞINI CİDDİ DERECEDE ETKİLİYOR

Ankara Üniversitesi Baytar Fakültesi Asalak Bilimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi, Keneler ve Sakırga Kaynaklı Emraz Araştırma Laboratuvarı Sorumlusu Doç. Dr. Ömer Orkun, sakırga kaynaklı patojenler ve amil olduğu hastalıkların küresel anlamda herif ve efsanevi sağlığını ciddi derecede yıldırma ettiğini belirtti.

“DAHA ÖNCE VARLIĞI BİLİNMİYORDU”

Orkun, 2 bine andıran kenede yüzlerce patojen (çor oluşturan mikrop) taradıklarını ve 32 ayrımlı sakırga kaynaklı patojenin varlığını belirlediklerini dile getirerek, şöyle bitmeme etti:

“Bu ağırbaşlı derecede önemli bire bir cirim ve bunların hiçbiri Katliam Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) virüsü değil. Tayin edilen patojenlerden 10’unun insanı enfekte edebildiği ortaya daha çok. Bunlardan tıpkı tanesi da şu dakika patojen namına Avrupa’de eskimemiş ortaya çıkan ve Avrupa’nın sunma balaban vektörü olan Ixodes Ricinus kene türünün naklettiği ‘Neoehrlichia Mikurensis’ adı altındaki bir bakteri. Bunun Türkiye’bile elan önceki varlığı bilinmiyordu, bakir tayin ettik. Bu cins, Avrupa’da insanlarda patojenik olan zoonotik hastalıkların arz şanlı vektörü adına akseptans edilir ve Avrupa’nın üstünde en çokça çalıştığı sakırga türüdür. Bizim ülkemizde hele Anadolu’nun kuzeyi, Trakya ve İstanbul’bile baskın bir nev.”

IÇKI DAMARLARINI TIKIYOR

Söz konusu bakterinin, insanlarda soluk damarlarının iltihaplanması ve tromboembolik patojenite ile seyreden kimi bozukluklara kez açabildiğine meni fail Orkun, “Bir Vakitler özellikle immün sistemi tutkun veya baskılanmış, dalağı münfail, kan kanseri, lenfoma ve MS kabilinden hastalığı olan insanlarda patojenik olduğu sanılıyordu. Fakat serencam yıllarda Avrupa’daki vakalara baktığımızda, immün sistemi gayet durumunda, metin insanlarda birlikte patojeniteye sebep olabildiği ayrıca hele kimi ilaçlarla immün sistemi baskılanmış hastalarda ise ölüme varabilecek sonuçlara neden olduğu bildiriliyor.” diye konuştu.

“PİLOT KALEMİN BIRAKTIĞI İZDEN BİLE SIRADAN”

Kenelerin aheste olduğu yerlere ilişkin dağılım ve riziko haritalarının çıkarılması ve insanların bilinçlendirilmesi gerektiğine bel eden Orkun, “İnsanlar namına tutunduğunda bu cins keneyi genelde göremiyor zira bu sakırga, benzeri uçucu kalemin defterde bıraktığı yasakçı büyüklüğünde, haddinden fazla aşağilik. İnsanlar çoğu ant ayırt edemiyor. Başkası derakap fark edilebilir amma bu türü takip etmek print olduğundan, insanların vücutlarını çokça ayrıntılı aramaları gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Orkun, insanlara, kendisine tutunan keneyi bulduğunda bir dakika önceki vücutlarından çıkarması uyarısında bulundu.Share: