Kosova Ankara Büyükelçisi Vrenezi’den Yılmaz Büyükerşen’e Görüşme

Kosova Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçisi Agon Vrenezi ve beraberindeki yıldız bilimi, Eskişehir Büyükşehir Uray (EBB) Başkanı Yılmayan Büyükerşen’i musahabe etti.

EBB Başkanı Büyükerşen, Kosova Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçisi Agon Vrenezi, Büyükelçilik Başkatibi Gent Gjikolli ve Kosova Fahri Konsolosu Alihan Karacan’ı makamında ağırladı. Ziyarette, EBB Genel Sekreteri Ayşe Ünlüce de hazır bulundu.

Büyükelçi Agon Vrenezi, Eskişehir’i ilk kez ziyaret ettiğini ve çokça bahtiyar olduğunu belirterek, “Eskişehir çokça iyicene ve haddinden fazla özel tıpkı site. İstanbul’dan sonra ikinci ülfet ettiğim şehir Eskişehir oldu. Gelmeden ilk da araştırı yaptım. Hasis gelip gördüğümde de haddinden fazla gündeş, haddinden fazla fena hâlde bir şehirle karşılaştım. Komutan Büyükerşen’i böylesi muhteşem şehircilik projeleri ve yaptığı tahavvül nedeniyle istekle kutlama ederim. Kosova ile Türkiye arasında budun yerine ortak aynı esbak ve zinde tarihsel bağlarımız var. Bunu Eskişehir’dahi bile yetiştirmek istiyoruz. Kardeş kent çalışmaları yapabiliriz” diye niteleyerek konuştu.

Başbuğ Büyükerşen da Kosova’nın kendisi için tek zaman ecnebi bire bir kayran olmadığına vurgu yaparak, şunları söyledi:

“Kosova’ya gittiğimde kendimi tek ecnebi hissetmiyorum. Özlük evimiz kendisine görüyoruz. Eskişehir, Osmanlı’nın birlikte temellerinin atıldığı bire bir site. Bu tarihsel bandaj seçme antlaşma heybetli ve kıymetlidir. Büyükşehir Belediyesi namına Asya’dan Avrupa’ya birçok şehirle kardeş şehir ilişkilerimiz var. Ahi kent projeleri endüstri, tecim, turizm, ekin ve müzakere alanında elan çok teşrikimesai boşaltmak kendisine görülmeli. Biz de öyle bakıyoruz. Umuyoruz ki sizlerin döneminde hakeza bire bir çalışmayı tamamlamış oluruz. Gene görklü geldiniz. Sizleri Eskişehir’birlikte ağırlamaktan bahtiyarlık duyuyorum.”

Share: