Kosova’da 1999’da martir düşen Türk askeri anıldı

Kosova’birlikte, NATO’nun Kosova Hazar Gücü (KFOR) kapsamındaki görevi başında 1999 yılında mayın kontrol sırasında şehit sakıt Başçavuş Hüseyin Hümayun’nun ölümünün 23. yılı dolayısıyla ihtifal töreni düzenlendi.

Başkent Priştine’birlikte düzenlenen törene, Kosova Defans Bakanı Armend Mehaj, Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Davet Sakar, Türk Entrika Heyeti Başkan Vekili Emrah Börekçi’nin beraberinde ayrımlı ülkelerden KFOR bünyesinde görev yapan askerler katıldı.

Mehaj ve Sakar, martir Hüseyin Mutlu’nun Priştine’deki KFOR Merkezi’nde mevcut anıtına çelenk bırakırken, katılımcılar bir dakikalık istinkâf etmek duruşunda bulundu.

Türk Baziçe Heyeti Başbuğ Vekili Börekçi, burası yaptığı konuşmada, hayatını bu topraklar amacıyla feda eden Türk askerinin ihtifal töreninde bulunmaktan onur duyduğunu söyledi.

Börekçi, “Bu ülkeye yönelik adanmışlığından etraf Kutlu’nun bugün olduğu üzere gelecekte dahi hoppadak Türk halkı aracılığıyla değil KFOR askerleri ve Kosova halkı marifetiyle de anılacağını frapan ifham etmek isterim.” diyerek konuştu.

Büyükelçi Sakar dahi KFOR’un 1999 yılından beri Kosova’daki varlığının berenarı kebir olduğunu belirterek, bu kapsamda Türk askerlerinin da ulama sağladığının altını çizdi.

Hümayun’yu, yaptığı fedakarlıktan periferi anmak istediklerini vurgulayan Sakar, “Er Hüseyin Kutlu’nun yürekli fedakarlığı, Kosova’üstelik barış ve istikrarın teşvik edilmesini tamamen destekleyerek NATO’nın önde mevrut ayrımsız üyesi ve KFOR hizmetine şişman ulama sağlayan birisi olarak her ant ölçüm edilecektir.” dedi.

1963 yılında Eskişehir’dahi dünyaya mevrut Mutlu, 22 Ilkgüz 1999’bile Dragaş bölgesinde tıpkı patlayıcıyı etkisiz ayla getirmeye çalışırken meydana gelen patlama sonucu şehit olmuştu.Share: