Kraliçe 2. Elizabeth: Fotoğraflarla Buckingham Sarayı’ndan sonuç gezi

Kraliçe 2. Elizabeth’in cenazesi Buckingham Sarayı’ndan törenle uğurlandıktan sonra Westminster Salonu’nda katafalka konularak halkın ziyaretine açıldı.

Kraliçe 2. Elizabeth’in Buckingham Sarayı’ndan son ayrılışı, domestik saatle 14:22’bile başladı. Kraliçe’nin dört çocuğu, Kral Charles önderliğinde tabutun arkasında yürüdüler.

Elizabeth Kulesi adıyla de anılan Big Ego saat kulesi, Ece’nin Yasama Kurulu binasındaki Westminster Salonu’na 38 an süren yolculuğu boyunca 60 saniyede tıpkı çanlarını çaldı.

Krallık Atlı Topçu Birliği’ne ilgilendiren bire bir bütünüyle arabası üzerindeki tabuta, merasim güzel atlı birliği eşlik etti.

Buckingham Sarayı’ndan Trafalgar Meydanı’na uzanan bulvar (The Mall), Kraliçe’nin tahttaki 70. yılı vesilesiyle bu yılın başlarında düzenlenen Platin Jübile kutlamaları birlikte karışma doğmak amacıyla yıllar boyunca sayımsız krallık etkinliğine hayal oldu.

Kez boyunca sıralı insanlar arasında Kraliçe’nin tabutu geçerken gözyaşlarını silenlerin birlikte alkışlayıp demonstrasyon yapanlara da rastlandı.

Halife ve Mürekkep Krallık’ı külah eden Kraliyet Sancağı ile örtülmüş imamkayığı üstünde İmparatorluk Heybet Tacı bile bulunuyordu.

Mor aynı yastık konusunda yerleştirilen taçta Aziz Edward safiri, Kişmiri Prens Yakutu ve dünyanın yer büyük elmasından kesilen Cullinan 2 elması meydan alıyor. Tabutta antrparantez beyaz güller ve felek çiçeklerinden oluşan bir çelenk vadi aldı.

Kral 3. Charles’a merasim alayında oğulları Galler Prensi William ve Prens Harry haremlik etti. Krallık Ailesi’nin farklı kıdemli üyeleri birlikte törende kayran aldı.

Argıt töreninde 1.000 büyüklüğünde silahlı kuvvetler mensubu düzlük aldı.

Kral 3. Charles, kardeşleri Prenses Temel ve Prens Edward ile oğlu Galler Prensi William askeri resmî elbise giymişlerdi.

Kral’ın kardeşi Prens Andrew ve siktirici oğlu Prens Harry ise mızıka giysi giyiyordu. Prens Harry, eşi Meghan Markle ile gelişigüzel 2020 yılında ABD’ye taşınması ile Kraliyet Ailesi’nin faal müteharrik ayrımsız üyesi olmama kararı almıştı.

Prens Andrew üstelik çıktı faal etkin tıpkısı krallık mensubu değil. ABD’üstelik hakkında açılan tıpkısı cinsel çevik davasının arkası sıra bu yılın başlarında askeri unvanlarını kaybetmişti. Prens Andrew, davacının iddialarını reddetmiş, fakat davayı çekmesi için ona ödeme yapmıştı.

Kral Charles’ın eşi Kraliçe Camilla’nın beraberinde Galler Prensesi Kate Middleton, Sussex Düşesi Meghan Markle ve Wessex Kontesi Sophie Rhys-Jones dahi Buckingham Sarayı’ndan arabayla debi ederek merasim alayının ardından yapılan güdük ayin için Westminster Salonu’na gittiler.

Tören alayı evcil saatle 15:00’te Westminster Salonu’na ulaştı.

Kraliçe’nin tabutunu Westminster Sarayı’na transfer görevi sekiz taze muhafıza verildi.

Önümüzdeki dört gün boyunca beniz binlerce insanın Kraliçe’ye saygılarını sunmak amacıyla tabutun önünden geçmesi bekleniyor.

Günün er saatlerinde muhafızlar Kraliçe’nin tabutunun Buckingham Sarayı’ndan çıkmasını bekledi.

Thames Nehri kıyısında bile insanlar Kraliçe’nin tabutunu fark etmek üzere beklerken nazik kuyruklar oluştu.

Ece’nin tabutu, 19 Ilkgüz Pazartesi günü düzenlenecek cenaze merasimi sabahına büyüklüğünde Westminster Salonu’na konuşma edilebilecek.

Bütün fotoğraflar telif hakkı hakkına tabidir.

Share: