Kremlin Sözcüsü Peskov: “Ankara, Paris ve Berlin’den farklı tıpkı hâlet alıyor”

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Türkiye’nin arabulucuk özellikle gelmek amacıyla birçok konuda ceht gösterdiğini rapor ederken, ” Ankara, Paris ve Berlin’den farklı bire bir hava alıyor” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın, Ukrayna’nın “düzensiz bomba” kullanarak provokasyona sebep olacağına müteveccih iddiaları peşi sıra başlayan tartışmalar artarak devam ediyor. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, provokasyon iddialarından sonradan Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun, KÖLE, Fransa, İngiltere ve Türk mevkidaşlarını aradığını ve mukteza bilgilendirmeyi yaptığını söyledi. Rusya tarafından ortaya atılmış kalıntı bomba iddiasıyla ilgilendiren konuşan Peskov, “Rusya’nın ilettiği bilgiye inanılmaması, kalıntı bomba tehdidininin yok olduğu anlamına gelmiyor. Defans bakanının mevkidaşlarına söylediği bilgiye inanıp inanmamak, öz bilecekleri hareket” diye konuştu.

“Ankara, arabuluculuk çabalarına bitmeme etmeye hazır olduğunu beyan ediyor”

Mağribî ülkelerin, Ukrayna sorununa çözümden yana kibir ahzetmek adına Kiev’i desteklediğini bel fail Peskov, Türkiye’nin bu konuda daha yapıcı aynı tavır sergilediğinden bahsederek, “Ankara, Paris ve Berlin’den değişik benzeri pozisyon alıyor. Ankara, arabuluculuk çabalarına devam etmeye hazır olduğunu beyan ediyor. Bildiğimiz kabilinden Başkan Putin, Türkiye’nin arabuluculuk çabalarını defaatle övdü. Ayrıca, çokça degaje ticari ve ekonomik ilişkilerimiz var. Başkanların sık sık iletişim kurmasının sonucu olarak nazik projeler yapılıyor. Macron ve Scholz ise, Rus tarafının tutumunu tıpkısı şekilde dinleme ve arabuluculuk hizmetleri arz gibi çabalara katılma arzusu göstermedi. Bu yüzden onlarla elan birkaç birlik kuruldu” ifadelerini kullandı.

Peskov ayrıca Putin’in, KÖLE Başkanı Joe Biden ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile ziyaret planı olmadığını bile sözlerine ekledi. – MOSKOVA

Share: