Kütahya malumat: Cumhur Reisi Erdoğan, Şişman Zafer’in 100. Yılı Etkinlikleri ve Kütahya Şişko Açım Töreni’nde konuştu: (2)

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, ” Türkiye, yıllar evvel tercihini istihdam ve üretimden yana yaparak iktisadi modelini değiştirdiği üzere bu global fırtınadan sunu birkaç kayıpla çıkacaktır, anca üstelik oluyor.” dedi.

Erdoğan, 30 Ağustos 1922-2022 Büyük Zafer’in 100. Yılı Etkinlikleri ve Kütahya Dolgun Küşat Töreni’nde konuştu.

Milletin son iki asrının kayıplarla, yeniden ayağa kalkmalarla, varlığına ve ruhuna yönelik saldırılara cebin direnmekle geçtiğini belirten Erdoğan, 6 asırlık evren devleti Osmanlı’yı tarihin tozlu raflarına uğurlarken de Cumhuriyet’i baştan kurarken de vesayetle, darbelerle, krizlerle yoğrulurken de bütün inançlarını mütehammil, umutlarını hayat dolu tuttuklarını rapor etti.

Erdoğan, Milli Mücadele’yi kazanan milletin, Cumhuriyet’in kuruluşunun peşi sıra manzara ettiği mütekâmil, kalkınmış, müreffeh Türkiye’ye yansımak amacıyla epeyi araştırmak mecburiyetinde kaldığına işaret ederek, uzun uzun bir süre kalkınma hamleleri, demokrasi girişimleri, endüstrileşme gayretlerinin önünün kesildiğini, milli ve manevi değerleri zılgıt eden temas tip gelişmenin önünün sonuna kadar açıldığını belirtti.

İkinci Acun Savaşı sonrası Türkiye’den henüz ağırlık şartlarda kalkınma ve demokratlık mücadelesine giren ülkeler güdük sürede misil alırken, Türkiye’nin her 10 yılda ayrımsız yaşadığı darbelerle sürekli patinaj yaptığını anlatan Erdoğan, “Hiç pekâlâ bu, yemeden içmeden kişi eksiklerimizden, hatalarımızdan kaynaklanan bir genişlik değildi. Türkiye’nin herhangi bir alanda kavrayışsız kalması amacıyla kurulan o mekanizmalar öylesine güçlüydü ki dolgunca niyetli bazen girişimler bunun üstesinden gelmeye yetmiyordu. Bu süreçte rahmetli Menderes’in ve merhum Özal’ın gösterdiği kalkınma çabalarını, merhum Erbakan’ın ve rahmetlik Türkeş’in sergilediği yerel, milli duruşu hep takdirle anıyoruz.” diye konuştu.

“Ülkemizi, Cumhuriyet’in hedefi olan çağdaş medeniyet seviyesinin üstüne çıkardık”

Cumhur Reisi Erdoğan, hükümete geldiklerinde, iki asırdır altyapısı ihmal edilmiş, demokrasisi vurgun, ekonomisi bodur bırakılmış, siyasal ve askeri gücü daim törpülenmiş ayrımsız Türkiye’yi devraldıklarını belirterek, şunları söyledi:

“Çabucacık kolları sıvadık. Türkiye’nin yüzyıllık enfrastrüktür eksiklerini 20 yılda tamamlayacak bir şişman kalkınma hamlesi başlattık. Eğitimden sağlığa, güvenlikten adalete, ulaştırmadan enerjiye, sanayiden tarıma gelişigüzel alanda ülkemizi Cumhuriyet’in hedefi olan modern medeniyet seviyesinin konusunda çıkardık. Kalkınma hamlemizin önemi ve gücü, müstevli dönemiyle onu izleme eden toptan güvenlik ve iktisadi krizi sırasında haddinden fazla daha dolgunca anlaşılmıştır. Mütekâmil ülkeler dahil tekmil dünyanın dengeleri altüst olurken, tığ hedeflerimize makul yürüyüşümüze katiyen küşayiş vermedik. Aynı şekilde demokraside birlikte seçme kesimden vatandaşımızın doğruluk ve özgürlük alanlarını uzun uzadıya, sosyal gerilimlere ve yıldırı örgütlerinin destek bulmasına okazyon veren cümle çarpıklıkları ortadan kaldırdık.”

Gabar, Cudi, Tendürek, Bestler Dereler ve gayrı bölgelerde yapılan yıldırı operasyonlarını hatırlatan Erdoğan, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Hep yıldırı inlerini bunların kafalarına kafalarına geçirdik mi? Ev zarfında, ancak dışında bunu başardık mı? daha çok dahi başarmaya motamot devam edeceğiz. Bu savaşım elbette basit gerçekleşmedi. Attığımız değme adımda haricen ve dâhilen kaynaklanan birçok engellerle karşılaştık. Nice kavgalar verdik, nice bedeller ödedik ama hamdolsun Allah’ın yardımı ve milletimizin desteğiyle hepsinin birlikte üstesinden geldik.”

“Ekincilik Emniyet Kooperatifleri sayısını 3 bine çıkaracağız”

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, millete kazandırdıkları eser ve hizmetlerin yanında global ve lehçe gelişmelerde, Türkiye’yi her bakımdan dünyanın bildirme ciddi ülkelerinden biri haline getirdiklerini söyledi. Erdoğan, şöyle bitmeme etti:

“Zaman Türkiye’yi dünyanın en şişman 10 ülkesi arasına girmeyi hedefleyen ayrımsız vizyona kavuşturduysak, bunu, akıbet 20 yılda kurduğumuz altyapıya ve verdiğimiz mücadeleye borçluyuz. Akıbet dönemde milletimizin canını yakan kâh teessürat… Amma bu dünyanın birlikte sorunu. Siz bakmayın Avrupa’sından Amerika’sına kadar yekpare ümranlı ülkelerin, sözde böyle bire bir sorunları yokmuş kabil davrandığına. Emniyetli olun onların başındaki esmer bulutların taşıdığı coşkunluk yağmurları, bizim yaşadıklarımızla kıyas dahi edilmez. Bak doğal gaz bulamıyorlar. Şu anda marketlerin rafları Avrupa’dahi boş. Şimdi biz Ekincilik Yüreklilik Kooperatifleri’yle vatandaşımıza henüz ucuza ürünlerimizi satmaya başladık ve bu artarak bitmeme edecek. 1300 lime marketi serian 2 bin, 2 bin 500, 3 bine çıkartacağız ve benim vatandaşım Tarım Güven Kooperatifleri’nden kötümser eser almaya devam edecek.

Türkiye, yıllar evvel tercihini istihdam ve üretimden yana yaparak iktisadi modelini değiştirdiği için bu toptan fırtınadan en az kayıpla çıkacaktır, anca birlikte oluyor. İnşallah yılbaşından sonra, aldığımız tedbirlerin, uyguladığımız politikaların, vatandaşlarımızın günlük hayatlarındaki müspet yansımalarını elan bol göreceğiz. Hep söylediğim üzere kardeşlerim, az buçuk sabır ve çıktı bindi istiyorum. Çünkü bizim bildirme şişman gücümüz, birliğimiz, beraberliğimiz, kardeşliğimizdir. İnsanlarını güvenlik ve refah şemsiyesi altında yaşamaya alıştırmış ülkelerin ana krizi ise henüz yıpranmamış başlıyor. Üretim ve tedarik kanallarındaki bozulmayı, para alanındaki dalgalanmayı, işsizlikle alay malay sosyal çalkantılar izlemeye başladığında hepsinin üstelik bittabi çaresizce sağa sola yalpaladığını göreceğiz. Tığ ise kimi siftinlik sarsıntılara karşın mücadeleyi bırakmadan, istikameti bozmadan yolumuza bitmeme ediyoruz.”

“2023 hedeflerini yavaş yavaş hayata geçirdik”

11 sene önceki 2023 hedeflerini car ettiklerinde, birilerinin kolpo geçtiğini, yaşanılan onca hadiseye rağmen hedefleri adım adım hayata geçirdiklerini ve eksikleri serian tamamlamaya çalıştıklarını anlatan Erdoğan, “Deminden 2023 hedeflerimizden aldığımız güçle 2053 vizyonumuzu oluşturuyoruz ardından 2071 idealimiz gelecek. Hep söylediğimiz kabil içre bulunduğumuz asrı, Türkiye yüzyılı haline getirmekte kararlıyız.” diye konuştu.

AK Tümen hükümetlerinde Kütahya’ya yapılan envestisman, inşa edilen ürün ve getirilen hizmetlere ilgilendiren verileri paylaşan Erdoğan, serencam 20 yılda Kütahya’ya 26 bilyon teklik mesabesinde envestisman yapıldığını söyledi.

Erdoğan, Kütahya’ya 2 bin 685 yıpranmamış derslik yapıldığını, Kütahya Esenlik Üniversitesinin kurulduğunu, yükseköğrenim elverişsiz yatak kapasitesinin 12 bin 493’e ulaştırıldığını aktararak, şu bilgileri verdi:

“Içtimai yardımlarda Kütahyalı gerekseme sahiplerine toplam 1,7 milyar teklik tutarında hakikat aktardık. Hep 1057 yataklı vagon 11 hastaneyle 43 keyif tesisi inşa ettik. 610 yataklı Kütahya Site Hastanemiz ile Domaniç Entegre İlçe Hastanemizin inşaatı sürüyor. Kasaba ve şehircilikte Kütahya’üstelik TOKİ marifetiyle 10 bin 783 konutun yapımını tamamlayıp doğruluk sahiplerine teyit ettik, 2 bin 189 konutun yapımı bitmeme ediyor. Şehrimizde 6 millet bahçesi projemiz var. Bunlardan birini tamamlayıp hizmete sunduk, 2’sinin yapımı, 3’ünün bile proje çalışmaları bitmeme ediyor.

Kütahya, Afyonkarahisar, Uşak ve Eskişehir illerimizi havi Frigya Vadisi’ni Anadolu’nun yalınlık hava müzesine dönüştürüyoruz. Bu bölgede hars ve termal turizme dayalı yerine turizmin geliştirilmesi amacıyla kapsamlı icraat yapıyoruz. Ulaştırmada Kütahya’de 24 kilometreden devraldığımız mukassem kez uzunluğunu 317 kilometre ilaveyle mecmu 341 kilometreye çıkardık. Halen yapımı süren çokça sayıdaki posta çalışmasının ayrımsız kısmını önümüzdeki sene, aynı kısmını dahi ahir sene tamamlıyoruz. İl sınırları içindeki umum demiryollarını sıfırdan yapmışçasına yeniledik.”

(Sürecek)

Share: