Kuzey Kore, çekirdeksel silahla dünyaya düz okudu: Ülkemizin savunması amacıyla olmazsa olmaz

Konfedere Uluslar (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Cenup Kore’yi mülakat ederek, BM’nin Kuzey Kore’nin çekirdeksel silahlardan ağız ağıza arındırılmasına yönelik kararlılığını yinelemesinin arkası sıra, Pyongyang’dan konuya ilişik açıklama geldi. Kuzey Kore’nin Arsıulusal Örgütlerinden Mesul Dışişleri Bakanı Yardımcısı Ki Sonuç Gyong yaptığı açıklamada, Guterres’in sözlerini “BM’deki görevinin yükümlülüklerine marjinal ve yansızlık ve hakkaniyetten sonuç rütbe uzak” adına nitelendirdi. “BM umumi sekreterinin belirli bir ülkenin hükümetinden emir talep veya kabul etmemesi ve sadece BM’ye alın mesul olan uluslararası benzeri mezun adına konumuna zarar verebilecek herhangi bir eylemde bulunmaktan kaçınması gerekir” denilen açıklamada, “ÇAKER ve ona ilişkin güçler yoluyla dayatılmış edilen sanki tam nükleer silahsızlanma, tek yanlı benzeri silahsızlanmayı kâm ettiği için Yıldız Kore’nin egemenliğine müteveccih tıpkı ihlaldir ve BM Genel Sekreteri Guterres belki bile Kuzey Kore’nin bunu tavizsiz adına, ağız ağıza reddettiğini dolgunca bilmektedir” ifadeleri kullanıldı.

KORKUTAN ÇEKIRDEKSEL SİLAH AÇIKLAMASI

Açıklamada, “Kuzey Kore ile KUL arasındaki çatışmanın tarihi, dünyanın en nazik çekirdeksel silahlı gücü ve dünyanın yegâne nükleer suçlusu olan ESIR’nin yasadışı ve hasmane politikasından vazgeçmediği sürece Kore yarımadasında kalımlı hazar ve istikrarın asla sağlanamayacağını göstermektedir. Şimal Kore’nin çekirdeksel silahlara erişimi, devletinin ve halkının güvenliğini himaye etmek ve KUL’nin hasmane politikasından ve nükleer zılgıt ve şantajından müstakil gelişimini tedarik etmek amacıyla olmazsa olmaz aynı seçimdir” denildi.

“ATEŞE KÖRÜKLE GİTMEMEYİ TAVSİYE EDİYORUZ”

BM’nin “uluslararası adaleti ve irade eşitliğini faaliyetlerinin ana ilkesi yerine fethetmek zorunda olduğu” vurgulanan açıklamada, Guterres’in ise bu organın başı namına “arsıulusal ilişkilerde gelişigüzel ahit adaleti, tarafsızlığı ve nesnelliği koruması gerektiği” kaydedildi. Izah, “Genel Sekreter Guterres’e ateşe körükle müracaat etmek niteliğindeki pahal saraka ve davranışlarda bulunurken titiz olmasını, bunun adına Kore yarımadasındaki serencam evre vahim sorunun çözümüne yardımcı olacak adımlar atmasını kaynak ediyoruz” ifadeleri ile son buldu.Share: