KYK güçlükle başvuruları başladı! Nazır Mehmet Kasapoğlu, ancak başvuru tarihlerini açıkladı

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, üniversite öğrencileri amacıyla kullanılmamış zaman GSB Yurtları akak kapasitesi ve ev başvurularıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Kasapoğlu, “Umudu izam etmek amacıyla buradayız. Seçme güzeşte dolaşma büyüyen benzeri tabela. Bu imkanlarla gençlerimizin yanındayız. Içtimai, sportif, barınmaları için buradayız. Türkiye Cumhuriyet yekpare gençlerini kucaklayacak güçte ve kudrettedir. 81 ilimizdeki yurtlarımız Türkiye’nin bugüne kadarki mücadelesinde 21 yılda attığı genişlik oylumlu adımlardan biridir. Sosyal azamet olma önünde, nişane odaklı anlayışla tıpkı uçtan başka kuyruk sokumu kemiği adeta birer inci tanesi üzere dizilen bakım anlayışıdır. Bu ölçekte Darülfünun Ensiz imkanı sağlayan ikinci tıpkısı devlet olmadığını söylemek istiyorum.” dedi.

“GELİŞEN GÜÇLENEN ENSIZ ZİNCİRİMİZ VAR”

Sıkıntılı kapasitesinin 800 binin üzerine çıktığını vurgulayan Nazır, şöyle bitmeme etti: “Yurtlar afetlerde, el zamanlarda dahi hizmet veriyor. Vatandaşlarımızı pandemide izole gayeli yurtlarda mihman ettik. Arsıulusal proje, düzenleme, STK çalışmaları yurtlar bu çerçevede arz canlı şekilde bakım veriyor. Konya’dahi adeta şehri andıran Şehr-i Tebrizi yurdumuz bakım verdi. Bugün özgün eserdeyiz, Ankara Cebeci’deyiz. Bu yurtta metin haddinden fazla kişinin hatıraları var. İftar programında gençlerle dedik ki, burayı yenileyelim. O dolaşma iftar vakti sofrasındaydık. Burayı yıkarsanız gençler tığ mağdur oluruz dediler. Biz burayı yıkacağız, arz modern şekilde yapacağız dedik, yeniden düz yazı ettik. Kâffesi gençlerimizin umudunu bugünlere, yarınlara olan yürüyüşünü pekiştirmek üzere. Ankara’mızda 36 skor yurdumuz var. Gelişen güçlenen yetersiz zincirimiz var. Ankara’üstelik Çubuk’ta 6 binden çok öğrenciye eş sahipliği yapacak yurdumuzu tamamladık. Bu yurtta bu sene 4 binden çok kapasiteyle üniversite öğrencilerine hizmet verecek. Mahdut kapasitemiz 800 binin konusunda derkenar bulunuyor. Cumhuriyet tarihinin genişlik balaban kapasitesini bakir rakamlarla egale etmeye bitmeme edeceğiz.

“KAPASİTE 190 BİNLERDEN 800 BİNE ÇIKARILDI”

Veriler, arşivler, geçmişiyle, bugünüyle rastgele şeyiyle ortada. Devrimden bahsediyoruz. Yurt çalışmasında de devrimden bahsediyoruz. 190 binlerden 800 bine matrut kapasiteden tezce tezelden yüzde 95’i ranzalıyken yüzde 10’a düşmüş aynı sistemden bahsediyorum. Ortak banyo, tuvaleti, ısınması, beslenmesi… Gelişigüzel alanda özgün bir düzlük hayat alanı. İşte bu yurtlar bu yıl başlattığımız uygulama seyahatsever, gençler rota çizip yaz boyu Türkiye’yi dolaşıp, yurtlarda ücretsiz konaklıyorlar. Böyle tıpkı sistem dünyada eşi aynı sıfır tıpkı dizge.

“İTİBARSIZLAŞTIRMA ÇALIŞMALARINA İZİN VERMEYECEĞİZ”

Gençleri istismar malzemesi adına kullanılmasını istemeyiz. Gençlerimizi canlı geçirmek amacımız. Hayatlarında gençlere dayalı proje, fikir ortaya koymayanları, muhtel siyasa anlayışıyla bu birlik altyapıyı küçültmeye, itibarsızlaştırma çalışmalarına üstelik asla müdahale edilmesine izin vermeyeceğiz.

Kredi bursta tıpkısı kalemde 30 milyara andıran TÜFE oranını gençlerimizin üzerinden aldık. Ekim ayında faaliyet bitecek, gençlerimize TÜFE, ÜFE’siz güven imkanı sunacağız. Cesaret anlayışını kullanılmamış tıpkı boyuta taşıyoruz. Bugüne kadar yıllardan beri yönettikleri nazik şehirlerde kaç şerha elverişsiz düz yazı etmişler, mahdut altyapısı yapmışlar, bunu etüt etmek geçişsiz. İcraatlarımızla konuşuyoruz. Gençlerin yanı sıra olmaya ve onlarla bu yolu yürümeye bitmeme edeceğiz. Bu işlemler lobilerle, ajanslarla gelişim tutmakla olmaz. Istekle olmaktan maruf. Gençlerin derdini, gençlerin ihtiyacını esas alacaksınız ve onlarla bu anlamdaki irtibatı yaşayan kılacaksınız. Bu mekanlar gençlerin mekanları, temas şeyiyle onların. Bu güzide mekanları karalamaya kalkanlara asla müsaade vermeyiz. Yıpranmamış benzeri sezona başlıyoruz. Onlar amacıyla bakanlık olarak parçalanmamış hava, kuruluşlarımızla işbirliklerimizi genişlik ateş parçası seviyede tuttuk. Çok kapsamlı tedarik çalışmamız var. Bu işbirliklerimizi bu süreçte güçlendirerek bitmeme ettireceğiz.

“BAŞVURULARI ZAMAN İTİBARIYLA BAŞLATIYORUZ”

2022-2023 eğitim tedrisat yılı ancak başvurularını zaman bakımından başlatıyoruz. Pazar akşamına kadar e-izzet üzerinden öğrenciler başvurularını gerçekleştirecek. Başvurular tek şekilde eş eli değmeden bilgisayar zarfında değerlendirilecek. Dirimlik, başarı durumlarına göre yerleştirmeler bizatihi yerine gerçekleştirilecek. İnşallah kerim ve ihtiyat öğrencilerimiz açıklanmış olacak. Bu yurtlar aynı zamanda bir beraberlik, dostluk ortamı.”Share: