KYK yurtlarında misafir edilen depremzedeler yaşadıklarını anlattı

KYK yurtlarında mihman edilen depremzedeler yaşadıklarını anlattı

KIRIKKALE Kırıkkale’birlikte KYK yurtlarında mihman edilen vatandaşlar, hareket çabucak yaşadıklarını anlattı. 21 yaşındaki Furkan Torlak, “Kurban olduğum Cenabıhak beni o saatlere kadar uyutmamış söylemek kim. Şuan dahi haddinden fazla şükür canımız sağlıklı. Tanrı devletimize arıza vermesin. Milletimiz dört bir yandan yardımlarını gönderdi” dedi.

Kahramanmaraş merkezli depremlerde evleri yıkılan yahut hasar gören depremzedeler, Türkiye’nin dört bir yanındaki Cahillik ve Spor Bakanlığına tutkun yurtlarda ağırlanıyor. Sarsıntı bölgelerinde arama kurtarma çalışmaları sürerken, bir yandan birlikte depremin yaraları sarılıyor. Kıyamet Koordinasyon Merkezi’nden yönlendirilen veya zat imkanlarıyla Kırıkkale’ye mevrut bin 300 depremzede, Emniyet Yurtlar Kurumu yurtlarına yerleştirildi. Yurtlarda misafir edilen depremzedelere barınma, yemek, ruh bilimsel bindi ve ücretsiz sosyal market imkanı da sağlandı. Çocuklar da oluşturulan baziçe alanlarında depremi unutmaya çalışıyor.

“Cenabıhak devletimize arızalanma vermesin”

Deprem bölgesine ihtişam ve ulus eliyle yardımların gönderildiğini tabir eden Furkan Dinç “Ben ilk kez geceleyin 4’ü 10 geçeye kadar ayaktaydım. İlk defa böyle ayrımsız şey yaşadım. Tek ayakta kalmazdım bu saatlere kadar. Kurban olduğum Allah beni o saatlere kadar uyutmamış geçmek kim. Şuan da haddinden fazla şükür canımız esen. Cenabıhak devletimize bozulma vermesin. Milletimiz dört bir yandan yardımlarını gönderdi. Bize sivri derecede arkalama geldi. Tanrı milletimizin yokluğunu göstermesin. Acımızı acıları kabilinden paylaştılar. Rabbim onlara üstelik havari olsun inşallah” dedi.

“Devletimiz seçme türlü seferber oldu”

Sarsıntı bölgesinden 45 kişilik göç olarak geldiklerini anlatan Harun Gözdaş, “Tığ 45 şahsiyet kafileyiz. Geçmiş tedirgindik Tanrı razı olsun devletimizden yokluğunu üstelik vermesin. Burada on paralık bir eksiğimiz namevcut. Devletimiz değme kalem seferber oldu. O büyüklüğünde malzeme geldi ki hatır fon işi değil yani. Deminden konteynırlarda gelmiş” diye niteleyerek konuştu.

“Soba devrildi üstüme asıl su döküldü”

Hareket sırasında çekyatta oturduğunu tamlayan Nuriye Eskişehir Taşı, Çekyatta oturuyordum biranda kendimi yerde buldum. Oradan oraya savruldum. Elimi nereye vurduğumu bilmiyorum. Ölümden döndük. Namaz kıldım çekyata oturdum 2 saniye sürmedi. kendimi yerde buldum kolumu dahi nereye vurdum bilmiyorum. Soba devrildi üstüme eşme akarsu döküldü” ifadesini kullandı.

“Ortamımız çok ongun”

Turgut Eskişehir Taşı (30), “Tanrı devlerimizden razı olsun. Ortamımız haddinden fazla bereketli. Tepkiler bile geliyor muhalefetten hani ‘Üniversiteler kapanmasın’ diyerek amma bizim elimizde olan bire bir husus değil. Yegâne temennimiz devletimiz kısa sürede konteynırdır yahut benzeri barınma evet tekrardan memleketimize başvurmak. Oralardan boşanmak bizim da zorumuza gidiyor” şeklinde konuştu.

“İyi kim de Kırıkkale’ye gelmişiz”

KYK yurdundan kıvançlı olduğunu rapor eden Nehir Altıparmak “Kahramanmaraş’ta ilk defa böyle bir öz gördük. Yepyeni geçirdik şaşırdık. Binlerce familya yıkıldı, artçılar çoğaldı, ölüler çoğaldı. Bunun nedeni doğal kıyamet yaşadık. Depremde saf kıran. Hareket çokça dokunaklı benzeri madde. Tek kimsenin başına gelmesin. Otobüslerde kaldık ıslandık. Çok dokunaklı bir andı. Rabbimize asla şükür etmeyi unutmamız geçişsiz. Ben çokça beğendim burayı. İyi kim dahi Kırıkkale’ye gelmişiz. Ailemde memnun. Kırıkkale’yi çok seviyoruz ve yurdunu birlikte. Çok teşekkürname ederim evlerini bize açtıkları için” dedi.

“Burası çokça adamakıllı, haddinden fazla beğendim”

Mevlüt Anıl Balcı ise “Deprem olduğunda haddinden fazla korktuk masanın altına girdik. Evimiz yanlardan patladı. Arabamızın üzerine da depo düştü. Kırıkkale’ye geldik. Burası çok evire çevire, çok beğendim. Burada oyun odası birlikte var yemekler bile var. Çok sevdim burayı” diye niteleyerek konuştu.

Share: