Lüleburgaz Belediye Reisi Gerenli: Bu, Bir Mezuniyet Gaspıdır. İmar Planlarını Yerli Yönetimler Yapar

Lüleburgaz’de, Özelleştirme İdaresi’nce ümran planı ‘5 eğik ayrık hane alanı’ namına değiştirilen, Lüleburgaz Belediyesi’nin açtığı davaya ve başlatılan imza kampanyasına karşın satışa çıkarılan Çükündür Toprak Şefliği üzere uğraş sürüyor. Lüleburgaz Belediye Reisi Amaç Gerenli, konuya ilişkin, “Bu, bir bitirme gaspıdır. İmar planlarını evcil yönetimler yapar. Burada yapılacak olan 5 bükülmüş bölük değişikliği, buranın eş ve trafik yoğunluğunu artıracak. Bizim, bu bölgede hayatiyetli insanlara konforlu enfrastrüktür ve sosyal bakım vermemizi engelleyecek” dedi.

Garaz Gerenli, Özelleştirme İdaresi’nce ümran planı ‘5 eğik müstesna basamak alanı’ yerine değiştirilen, Lüleburgaz Belediyesi’nin açtığı davaya ve başlatılan imza kampanyasına karşın satışa çıkarılan Pancar Bölge Şefliği’yle ilgilendiren açıklama yaptı.

Çükündür Nahiye Şefliği arazisinin satışa çıkarılmasına topyekun reaksiyon gösterilmesi ve mücadeleden asla vazgeçilmemesi vurgusu yapan Gerenli, “Ben, bu görevi bire bir dolaşma bıraktığımda, ‘Ben bunun amacıyla sonuna büyüklüğünde mücadele ettim, burayı Lüleburgaz halkına kazandırdık’ demeyi ve başım yalçın tıpkı şekilde Lüleburgaz’da gezmeyi haddinden fazla istiyorum” dedi. Gerenli, şunları kaydetti:

“Bu bölgeyle ilgilendiren namına harekete geçip projelerimizi sunduk. Buranın evet tahsisi evet da -kısıtlı parseldir- devletleştirme bedeliyle bize verilmesini temenni ettik.

Özellikle yaşlılarımıza ve çocuklarımıza zaman alabilecekleri şen bire bir alan kamu düşüncesindeydik. Projemizde tığ, tek binayı yıkmadan bunları birbirine bağlayarak Buğulanmış Zaman Kademe, bir lahzada beraberinde yetiştirme yurdu, konukevi ve kütüphane yapacaktık. Zira kentlerde aynı şeylerin yıkılıp yenilerinin yapılması beni çokça huzursuz ediyor. Tarihimize dahi cemaat çıkmamız gerekiyor. Pancar Şefliği’nin olduğu düzlük, bizim tarihimizde son derece mefret bir yerdir. Oranın tarihi dokusunu koruyacak hem dahi çocuklarımıza, alelhusus yaşlılarımıza kullanacakları bire bir kayran yaratacaktık.

“BU, BİR YETKİ GASPIDIR”

İmar çekim değişikliğiyle bura 5 bükülmüş ayrık konut oyun alanı namına değiştirildi. Birden itiraz ettik. Bu, ayrımsız yetki gaspıdır. İmar planlarını yerli yönetimler yapar. Burada yapılacak olan 5 kıvrım hane değişikliği, buranın can ve gidiş geliş yoğunluğunu artıracak. Bizim, bu bölgede tüvana insanlara konforlu altyapı ve içtimai bakım vermemizi engelleyecek. İtirazımız, görüşülmeden zamanaşımı olduğu gerekçesiyle reddedildi. Mahkeme süreci başladıktan sonraları bu bölgeyle ait yerine vahim sıkıntılar oluştu. Bize ‘Yıkın’ dediler.”

Share: