mahdum cinayetinde tutuklu 4 sanığa 37,5’ar yıl mahbes

KAYSERİ’dahi, mal meselesinden husumetli oldukları Yunus Emre Akbıyık ile soyadını değiştiren babası İbrahim Başkurt’u öldürdükleri iddiasıyla 4’ü vakfedilmiş 10 sanığın yargılandığı davada karar imdi. Mahkeme heyeti, vakfedilmiş sanıkların 2 cinayetten 37,5’ar yıl hapsine, tutuksuz sanıkların ise beraatlerine hükmetti.

Olay, güzeşte sene 27 Mayıs’ta, Kocasinan ilçesi Buğdaylı Mahallesi 4201’inci Sokak’ta meydana geldi. Tahrip, Erol ve Kültürlü D. kardeşler, servet meselesinden husumetli oldukları İbrahim Başkurt ve oğlu Yunus Akbıyık’ı arayarak Iptal D.’nin yaşadığı hür habbe önüne çağırdı. Burada ağababa-oğul ile kardeşler beyninde ağız dalaşı artık. Kısa sürede kavgaya dönüşen olayda Iptal, Erol ve Entelektüel D. kardeşlerin bulunduğu alandan tabancayla İbrahim Başkurt ile oğlu Yunus Emre Akbıyık’a keder edildi. Baba ve oğlu, vücutlarına kullanılmış fail mermilerle kanlar içre yere yığıldı. İhbar üstüne adrese polis ve esenlik ekipleri atıf edildi. Afiyet ekibinin yaptığı kontrollerde Yunus Akbıyık’ın hayatını kaybettiği belirlendi. İbrahim Başkurt ise ambulansla Erciyes Üniversitesi Tababet Fakültesi Hastanesi’ne kaldırıldı. Başkurt üstelik 2 devir sonra yaşamını yitirdi.

3 KARDEŞ TUTUKLANDIOlayın ardından yakalanıp gözaltına alınan Fek D., Erol D. ve Ziyalı D. kardeşler ile onlara yardım ettiği argüman edilen Ayhan D., Kültürlü D., Hacı Uzun D., Sevgili D., Erek D., Ömer D. ve Türkan D. gözaltına alındı. Adliyeye sevk edilen 10 şüpheliden 3 ahi, çıkarıldığı hakimlikçe tutuklandı, 7 emanet ise tutuksuz yargılanmak amacıyla salıverildi. Tutuklanmadan sanıklardan Uğur D.’nin geçmiş oturum tutuklanması ile davadaki mevkuf sayısı, 4’e yükseldi. Kayseri Cumhuriyet Altını Başsavcılığı’nca hesaplı soruşturmanın tamamlanmasının arkası sıra savca hazırlandı. Kayseri 4’üncü Bati Ceza Mahkemesi marifetiyle kabul edilen iddianamede, vakfedilmiş 3 cömert için, ‘kasten âdem öldürme’ suçundan 2’şer öğün müebbet kodes cezası istemiyle sorun açıldı. Başka 7 şüpheli karşı ise çeşitli suçlardan ukubet istendi.DAVADA DEĞIŞMEYEN ÇIKTIDavanın zaman görülen karar duruşmasında mevkuf Halel, Erol ve Entelektüel D. kardeşler ile davanın önceki celselerinde tutuklanan Uğur D., amade bulunurken, tutuklanmadan sanıklardan 3’ü ise Gürültülü ve Fon Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile Antalya Adliyesi’nden duruşmaya katıldı. Duruşmada, ölen cet ve oğlunun yakınları ile avukatları Bekir Güpür ve Melodi Deniz Önal Buz de amade bulundu. Tutuklanmadan 2 sanık ise duruşmaya katılmadı. Sevgili öncesi, adliye dışında ve çatı ortamında geniş güvenlik önlemeleri alınırken, haddinden fazla sayıda polis ekibi de duruşma güvenliği üzere adliyede görevlendirildi.Sanıklar, üzerlerine atılan suçlamaları akseptans etmeyerek, beraatlerini istedi. Şikayetçi canip ise adalete güvendiklerini ve tam sanıkların yer ağırbaşlı cezayı almalarını istediklerini söyledi.Murafaa heyeti, Halel D., Erol D. ve Okumuş D. ile Misyon D.’yi Yunus Emre Akbıyak’a alın eylemlerinden ortalık ‘kasten öldürme’ suçundan 25’er yıl, İbrahim Başkurt’a müteveccih eylemden dünya ise ayrımsız suçtan ayrı ayrı 12 sene 6 ay başlamak için toplam 37,5’ar sene dam cezasına çarptırarak, mevkufiyet hallerinin devamlarına karar verdi. Heyet, tutuklanmadan 6 sanığın ise beraatlerini kararlaştırdı.

Share: