Malatya tutum haberleri… Doğuyu Malatya ısıtacak

Malatya’da doğru kış öncesi tarihi bakırcılar çarşısında tamiratı yapılan yüzlerce ikinci umum soba, kışın mufassal ve itici geçtiği şark illerine gönderiliyor. Kullanılmamış soba fiyatlarının yüksek olması dolayısıyla vatandaşların ikinci ahali sobalara yöneldiğini tamlayan ustalar, ikinci el soba satışlarının artarak bitmeme ettiğini söyledi.

Malatya’nın tarihi mekanlarından Bakırcılar Çarşısı’nda yakın kış mevsimi dolayısıyla çalışkan günler yaşanırken, ikinci halk sobalara olan bandaj ise esnafın yüzünü güldürüyor. Maşrık Rum Bölgesi’nde düz kayran Balkı, Bingöl ve Van başta tutmak için birçok kente ikinci el soba satışı yapan ustalar; kullanılmamış bir sobanın üç ila beş bin TL, ikinci halk benzeri sobanın ise bin ila bin ilkokul yüz TL dolayında satışa sunulduğunu rapor ediyor.

Tarihi çarşıda babasından öğrendiği sobacılık mesleğini 50 yıldır sürdüren Nihat Ersoy, onarım işlerinde yoğunluk yaşadıklarını kaydederek, “Ata mesleği olan sobacılığı 1970 yılından bu yana bitmeme ettiriyoruz. İkinci el sobaların tamiratını hem yapıyor hem satıyoruz. İkinci ahali soba fiyatları sabık yıla göre faziletli olmasına rağmen talepler güzel. Yeni aynı soba fiyatı üç ila ilkokul bin TL dolayında, ikinci ahali bire bir soba fiyatı ise bin ila bin beş yüz TL aralığında değişiyor. Fiyatları uygun olan ikinci ahali sobalara hele yer iller talebin fazla olduğunu ifade fail Ersoy, “Bire Bir zamanda 20 yıldır maşrık illerine üstelik soba gönderiyoruz. Vatandaşların eskittikten sonraları bizlere sattığı sobaları tamir ederek Van, Muş, Hakkari ve Ağrı’ya büyüklüğünde gönderiyoruz. Haddinden Fazla andıran zamanda Bingöl’e 100 nüsha ikinci halk soba gönderdik” ifadelerini kullandı.

Çarşı esnafından Okumuş Emlek üstelik ikinci umum soba satışlarının, eskimemiş soba satışlarından aşkın olduğunu aktararak, “Tahminî 30 yıldır sobacılık yapıyorum. Doğru kışla alay malay soba satışlarında tıpkı hareketlilik var ama tercihler çıktı ikinci ahali sobalara müteveccih. Eskimemiş soba fiyatlarını soran vatandaşlar ikinci umum sobalara yöneliyor. İlerleyen günlerde kullanılmamış sobalarda talebin artmasını bekliyoruz” diye konuştu. – MALATYA

Share: