Malatya Yeşilyurt Belediyesi’ndeki “Boz Pasaport” İddianamesi, Salahiyetsizlik Gerekçesi ile Edirne’ye Gönderildi

Malatya Yeşilyurt Belediyesi üzerinden “boz pasaport-bakım pasaportu” çıkartılarak 2 göç halinde sıkıntılı dışına gönderilenlerin et kafalı dönmemesi konusunda hazırlanan iddianameyi kabul fail Malatya 10. Temel Ukubet Mahkemesi’nin, dosyanın yetkisizlik gerekçesi ile Edirne’ye gönderilmesine değişmeyen verdiği öğrenildi.

Yeşilyurt Belediyesi’nin üzerinden “boz pasaport- bakım pasaportu” çıkartılarak 2 barhana halinde dar dışına gönderilen 90 kişinin tamamına yakınının düşüncesiz dönmediklerinin kamuoyuna yansımasıyla başlatılan ‘Göçmen- İnsan Kaçakçılığı’ soruşturması kapsamında Malatya Cumhuriyet Altını Başsavcılığı marifetiyle hazırlanan savca, 10. Esas Ceza Mahkemesi’nce akseptans edilmişti.

Mahkemenin, mazi dosya üzerinden aldığı kararda; yetkisizlik gerekçesiyle dosyanın Edirne’ye gönderilmesine karar verdiği öğrenildi.

Mahkeme antrparantez, Bingöl Andız Belediyesi’nin sakat belediye başkanı Ulu Ayrancı’nın tutuklanmasına karar verdi. Soruşturma kapsamında Yeşilyurt Uray eski Başbuğ Yardımcısı Bekir Karakuş, Bingöl Andız bozuk Şehremini Uca Ayrancı ve olayın Almanya’daki ayağı olduğu kanıt edilen Ersin Kilit “Muhacir Kaçakçılığı” suçlamasıyla 22 Haziran’da tutuklanmıştı. Bekir Karakuş, Orak Ayı ayının ilk haftasında, Mualla Ayrancı 2 Eylül’üstelik ve Ersin Kilit ise 14 Eylül’ da tahliye edilmiş ve sormaca kapsamında tutuklu maznun kalmamıştı. Savcılık, tahliye kararına itiraz etmiş ve Ayrancı için yakalama kararı çıkarılmıştı.

Dosyanın birlik evrakları ile birlikte Edirne’ye gönderileceği öğrenildi.

Malatya Cumhuriyet Altını Savcısı Gönüllü Ersoy yoluyla hazırlanan iddianamede, bozuk Yeşilyurt Uray Başkan Yardımcısı Bekir Karakuş, çarkıt Bingöl-Andız Belediye Reisi Mürtefi Ayrancı ve olayın Almanya’daki ayağı olduğu tez edilen Ersin Kilit’in “göçmen kaçakçılığı” suçlaması ile üç ile sekiz sene ortada dam cezasına çarptırılmaları isteniyor.

Share: