Mali mutluluk üzere 3 adım

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ ISTIHBARAT SERVİSİ

Küresel çapta yükselen pahalılık zarfında bütçe yönetimi giderek zorlaşan bir çözme alıyor. Bu noktada harcamalarını taharri altına kabul etmek isteyen bireylerin finansal güvenliğin anne esaslarına ayn atması yararlı benzer.

New York merkezli finans üniversitesi New School for Social Research’ad İktisat Profesörü Teresa Ghilarducci Bloomberg International’daki yazısında mal üzerine elan düşüncesiz hareket etmek isteyenlerin üç esas girişim yapması gerektiğini belirtiyor. Finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre müderris bu hamlelerin uygulamanın el olduğunu ancak uygulayabilen bireyleri finansal sağlıklarını güvence altına alabileceğini belirtiyor. İşte Ghilarducci’nin o yazısı:

“yeni sene eskimemiş tıpkı sen getirebilir. Şuara hangi söylerse söylesin, para veya arz azından mali asayiş, mutluluğa giden yeryüzü büyük adımlardan biri cins. Öte yandan, paranın keskin yönetilmesi ve vecibe mali kaygıya neden olanaklı, bu üstelik doğru değişmeyen vermeyi gölgeleyebilir ve acı aynı döngüye yol açabilir.

Mal üstüne elan fikirli oluşmak isteyenlerin yapması gereken üç ana etap vardır: hikmet toplama, planlama ve uygulama.

Bazıları şahsi bütçe yahut eş bütçesi yapmanın çok bunaltıcı olduğunu düşünebilir, ancak bu işin arz balaban kısmıdır. Harcamaları 17 kategoriye ayırmanızı, herhangi bir ay harcamayı düşündüğünüz hacim karşılığında haddizatında hangi kadar harcadığınızı izlemenizi ve elan bilahare beherglas takım üzere ülküsel olarak hangi kadar masraf fethetmek istediğiniz belirlemenizi öneririm. Bu çok fazla kabil gelebilir, fakat alelumum herhangi bir ay 30 dakikadan daha az ayrımsız sürede gerçekleştirilebilir.

Ekstraların bu harcamalara nasıl girdiğini göreceksiniz. Örneğin eş amacıyla 3 bin dolar harcadığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Ancak aylık tadilat veya yük harcamaları için 120 dolar harcadığınızı unutmayın. Omikron sonrası dinlence yapmayı planlıyorsanız, melfuf cep telefonu ücretleri, yoga dersleri ve alımlı kahve harcamaları kabil masrafları toplanmış adına eklemeyi unutmayın.

Arkası Sıra, harcamalarınızı gelirinizle karşılaştırın. Yargılama yapmadan. Mal yönetimi gerçekleri gerektirir; suçluluğu, gereksinimleri veya arkasındaki hikayeleri değil. Bu prosedür aynı cirim utanmak verici olanaklı. Ancak bütçe yapmayan insanlar vecibe batağına düşmeye elan yatkındır. Bütçeleme tahsis etmek mekik gidermek gibidir: Geçmiş ızdırap çeker, sonradan meyvelerini alırsınız.

Henüz net tıpkısı tabloya erbap olduktan sonradan, üçüncü tıpkısı önleme terk etmek yarayışlı gibi. Yaşı ve gelirinden hür olarak herhangi bir koca, sorunsuz ve elan da önemlisi güvenebilecekleri ücretli bir mali planlama uzmanıyla benzeri seanstan yararlanabilir. Parçalanmamış teşekküllü bire bir mali çekim binlerce dolara dünyalık olabilirken, bir oturum hemen beş altı yüz dolara dünyalık gibi. Komisyonculuk eden çatışık danışmanlardan kaçının. Çünkü onlar tavsiye vermekten çokça yatırım ürünleri satarlar. Gençseniz, bağan gelirliyseniz evet üstelik namus borcu altındaysanız (ya dahi her üçüne şakkadak sahipseniz) çoğu kar amacı gütmeyen bire bir bünye veya şevket kurumu aracılığıyla sübvanse edilen bağan ücretli çelişmesiz danışmanları deneyin.

Benzeri finansal planlama uzmanı, aynı acil ebat fonu amacıyla ne kadar ayırılacağı ve tekaütlük için nelere yatırım yapacağı kabilinden ana bilgilere yardımcı olacaktır. Uzmanlar aynı sülale üzere peşinat yahut dinlence, araba tamiri veya dinlence hediyeleri harcamaları üzere müstelzim fonlar gibi ölçülü vadeli hedeflere elbet ulaşılacağına dair bile tavsiyeler verecektir. Finansal planlama uzmanlarının, kuşkusuz zam isteyeceğiniz veya nasıl daha ongun ayrımsız gelişim bulacağınız veya yersiz harcamaları zahir azaltabileceğiniz kabilinden finans karşı bilmeniz gereken gelişigüzel şeyi size söylemeyeceklerini da unutmayın.

Akıbet adına bir başkalık ika zamanı geldiyse bu yılı eylem yılı haline getirin. Bu tekaütlük fonu katkılarını azami miktara emmek, Vanguard’ı (fon şirketi) arayıp mutedil vadeli hedefler için hesap sağlamak veya cesaret borçlarını bitmek anlamına geliyor.

Yukarıdakilerden herhangi biri vazgeçmenize illet oluyorsa, New York’ta hayatiyetli Alex adını vereceğim benzeri okuyucunun örneğini düşünün. 64 yaşında ve sonuç 25 yıldır bütçeleme, planlama ve uygulama yoluyla finansal sıkı düzen sağladı. Mali müşaviri geçtiğimiz günlerde, mahiye basamak maliyetlerini bağan tutmaya havari olan mortgage borcunu ödemesini önerdi. Tekaütlük birikimlerinde 1 milyon dolardan aşkın biriktirebildi ve şimdi ne ahit tekaüt olmak istediğini seçme üstüne kıskanılacak bir konumda.

Mal yönetimi alelumum bağırsak karartıcıdır (istediğimiz herhangi bir şeyi karşılayamayız), bunaltıcı ve tek uyumlu değildir. Ama ferah tarafı, çalışmaya bitmeme etmeni talip patrona, nema ödemelerini sonsuza kadar sürdürmek isteyen bankaya ve ötede masraf yapmanızı talip perakendeciye cebin koz elde etmenizi sağlar.

Bu şekilde düşündüğünüzde, servet endişelerinden arındığınızı derk etmek ve mali gerçekliğinizi kontrol altına almak, size önümüzdeki yıpranmamış yılda haddinden fazla daha çok canlılık ve bahtiyarlık sunabilir.”

Birikimlerin büyümesine engel 3 faktör

 

Evlilik kararının finansal sınavı

 

Tekaütlük birikimlerinde yüzdelik 4 kuralı tarihe karışıyor

 

Share: