Manisa’da rustik kalkınmaya müteveccih destekler artarak bitmeme ediyor

Manisa Büyükşehir Şehremini Cengiz Ergün, ekincilik ve hayvancılığa müteveccih desteklerinin artarak devam ettiğini söyledi. Bu sene zirai ve rustik kalkınmaya müteveccih 70 milyon TL’lik bütçe ayırdıklarını vurgulayan Komutan Ergün, sulama desteklerinden hayvancılığa, zeytin kasası dağıtımından sulama kooperatiflerine desteğe büyüklüğünde eskimemiş çalışmaların dahi hepyek hayata geçmeye başladığını dile getirdi.

Manisa Büyükşehir Belediyesi adına, ekincilik ve hayvancılığa yetişkin destekler verdiklerini belirten Başkan Ergün, “Bu yıl, 70 milyon liranın üstünde aynı töz ayırdık. Üreticilerimizin makul zamanlarda ihtiyaç duyduğu ve şahsi olarak satın alındığında maddesel yük oluşturacak araba ve ekipmanları da envanterimize karışma ediyoruz. Selendi ilçemize 5 tonluk kom gübresi tefviz makinesi, Demirci ilçemize seyyah soy sop eleme makinesi ve Kula ilçemize gezici Koyun Yıkama Makinesini doğrulama ettik. Tanrı şans ederse Çarşamba haset Ahmetli ilçemize da ultrasonik sensörlü 2 tonluk ilaçlama makinesini konfirmasyon edeceğiz. Bunlara ek namına Akhisar ilçemize matbua dağıtma makinesi ve Köprübaşı, Gördes ve Demirci ilçelerimizde ortak kullanılmak üzere koyun yıkama makinesi alacağız. Şimdiden hemşerilerimize uz uğurlu olsun” dedi.

Su deposu ve sulama havuzları geliyor

İlçelerde zirai akarsu deposu ve sulama havuzu yapacaklarını de ifade eden Başbuğ Ergün, “Zaman itibariyle ihalesi gerçekleştirilen çalışmamızda Alaşehir ilçemiz Şahyar ve Akhisar ilçemiz Çobanhasan mahallelerimize 300 metreküplük demirli beton su deposu kazandıracağız. Demirci ilçemiz Mahmutlar, Sayık ve İmrenler, Kırkağaç ilçemiz Halkaavlu ve Kula ilçemiz Emre Mahallesi’ne birlikte 100 ve 200 metreküplük üstü engelsiz tarımsal sulama havuzu yapacağız” dedi.

Sulama kooperatiflerine 9,5 milyon TL’lik destek

Tarımsal sulama noktasında Salihli ilçesi İğdecik, Alaşehir ilçesi Çavuşlar ve Azıtepe, Sarıgöl ilçesi Alemşahlı ve Avşar mahallelerinde bulunan 5 kooperatife 6 nüsha zirai taharri desteği sağlayacaklarını belirten Başbuğ Ergün, “Bu çalışmamızın de münakasa sürecini hayırlısıyla başlattık. Bunun yanı sıra ilimiz genelindeki 26 kooperatifimize vereceğimiz ve özlük uhdemizde kullanacağımız 48 bin metre sulama borularımız bile geldi. Toplamda 32 mahallemizdeki üreticilerimizin faydalanacağı bu hizmetimize tahminî 9,5 milyon liralık bütçe ayırdık. Eylül ayında sulama borularının dağıtımına başlıyoruz” dedi.

Zeytin üreticisine 72 bin nüsha zeytin kasası

Zeytin üreticilerine müteveccih zeytin kasası desteğinde bulunacaklarını birlikte sözlerine ekleyen Başbuğ Ergün, “Biliyorsunuz, zeytin üreticilerimize yüzdelik 100 teberru desteğiyle 60 bin nüsha zeytin kasası dağıtacaktık. Hemşerilerimizden mevrut talep üzerine ihalemizde sezme artışı yaparak bu sayıyı 72 bine çıkarttık. Kasaların üretimine başlandı. İnşallah, kasaların dağıtımına Eylül ayının başında başlıyoruz. Hayırlı olmasını diliyorum” diye niteleyerek konuştu. – MANİSA

Share: