Mardin haberleri: 1’inci Mardin Denge Antika Kenti MTB CUP XCO Dağ Bisikleti Şampiyonası başladı

Deneyimsizlik ve Spor Bakanlığı, Mardin Valiliği ve Türkiye Velespit Federasyonu hisse senedi birliğinde kentin tarihi güzelliklerine ilgi çalmak amacıyla planlı 1’inci Mardin Yük Antika Kenti MTB CUP XCO Izdırap Bisikleti Şampiyonası’nın önceki etabı, 30 şehirden 138 sporcunun katılımıyla 5 kategoride yapıldı.

Mardin’da Deneyimsizlik ve Spor Bakanlığı, Mardin Valiliği ve Türkiye Çiftteker Federasyonu aksiyon birliğinde kentin tarihi güzelliklerine dikkat dercetmek amacıyla ‘Pedallar Medeniyetlerin Beşiği Mardin’birlikte’ sloganıyla konkur düzenlendi.  ‘Eski Mardin sokaklarında Vali Mahmut Demirtaş’ın Cumhuriyet Meydanı’nda başlama vermesiyle başlayan yarışmada bisikletçiler, tarihi Mardin’de merdivenli ve elverişsiz sokaklarda kıyasıya mücadele verdi. 5 değişik kategoride 30 şehirden aralarında milli sporcuların de bulunduğu 25’i avrat 138 sportmen, ensiz ve merdivenli sokaklardaki yaklaşık 10 kilometrelik parkurda ayaklık çevirdi.

“SANATLA VE SPORLA DAHA SUNTURLU BİR ŞEKİLDE MARDİN’İ TANITMAYI AMAÇLIYORUZ”Burada konuşan Vali ve Büyükşehir Uray Başkan Vekili Mahmut Demirtaş, bir nice medeniyete karı sahipliği yapmış olan Mardin’i genişlik bereketli şekilde tanıtmayı amaçladıklarını söyledi. Mardin’in tarihi sokaklarında bisikletçilerin pedallılarını çevirdiğini dile getiren Vali Demirtaş, “Sanatla ve sporla elan güzel ayrımsız şekilde Mardin’i tanıtmayı amaçlıyoruz. Bu şehir, bir nice medeniyete ev sahipliği etmiş, taşın dile geldiği, toprağın sanata dönüştüğü aynı kent. Bir Nice medeniyete eş sahipliği yapmış olan bu kenti hem ülkemizde hem üstelik dünyaya tanıtmayı düşünüyoruz. Bunu bildirme evire çevire şekilde gerçekleştireceğimize inanıyorum. Parkurlar mukavim, abbaralardan, az sokaklardan, köprülerin üzerinden geçiliyor. Bunu spor turizmiyle alay malay bilcümle dünyaya tanıtmayı düşünüyoruz. Sokaklarımız görülmeye derece. Bunu spor turizmiyle birlikte hep dünyaya tanıtmayı düşünüyoruz” dedi.Yarışmada, büyük erkeklerde Samet Bulut, gailesiz erkeklerde Emre Yuca, baht erkeklerde Muhammet Ulu Sümbül, master erkeklerde Mehmet Can Balcı ve kadınlar kategorisinde Emine Irmak Sezer birinci oldu. Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mahmut Demirtaş, Türkiye Velespit Federasyonu Başkanı Tehlikesiz Müftüoğlu, Türkiye Velespit Federasyonu Asbaşkanı ve Mardin İl Temsilcisi Mehmet Samsa ile Gençlik ve Spor İl Müdür Beytullah Bağlanak, dereceye giren sporculara ödüllerini verdi.

Büyük heyecana sahne olan 1’inci Mardin Yük Antik Kenti MTB CUP XCO Acı Bisikleti Şampiyonası”nın ikinci etabında bisikletçiler Oğuz Mahallesi’nde saha düzlük Yük Antika Kentinde 1’inci Mardin Abra Antika Kenti Elem Bisikleti Kupası” yarışlarında çalma dökecek.

Share: