Mardin iktisat: Eti Bakır’ın Mardin’deki eskimemiş Ar-Ge laboratuvarı faaliyete başladı

Eti Bakır, Mazıdağı Metal Kavrayışsız Yarar ve Bütünleşmiş Matbu Tesisi’nde hizmete giren Ar-Ge Laboratuvarı ile beyaz zehir teknolojilerinde kullanılmamış benzeri zaman başlatıyor.

Hitit Bakır açıklamasına bakarak, Cengiz Ana Ortaklık, teknoloji ve Ar-Ge konusundaki öncü çalışmalarına tıpkısı yenisini elan ekledi.

Dünyadaki kobalt üretiminin yüzdelik 2’sini gerçekleştiren Hitit Bakır Mazıdağı Mızrap Idraksiz Kazanım ve Bütünleşmiş Matbua Tesisi’nde hizmete açılan yeni Ar-Ge Laboratuvarı, Türkiye’nin mülhak altın beyaz zehir teknolojileri alanındaki bayrak merkezlerinden biri olacak.

Halihazırda üretilmekte olan kobalt ve çinkonun saflaştırılarak ek değerinin artırılacağı laboratuvarda, nikel, magnezyum, lityum ve kıymetli yerey elementlerinin üretilmesi ve saflaştırılması sağlanacak.

Pirit konsantresinden kobaltı kafasız kazanan dünyanın geçmiş ve biricik merkezi olan Mazıdağı Tesisi’yle entegre çalışacak Ar-Ge laboratuvarı sebebiyle, farklı nadir elementler ve eskimemiş melfuf kızıl mahsulat üretebilecek yetkinliğe kavuşacak.

“Eskimemiş laboratuvarımız, bugünün teknolojilerinde bizlere ve ülkemize makro ayrımsız rekabet avantajı sağlayacak”

Açıklamada görüşlerine düzlük sunulan Hitit Bakır AŞ Mazıdağı Esrar Köylü Yarar ve Entegre Matbua Tesisi Genel Müdürü Emre Kayışoğlu, uygulayım bilimi ve Ar-Ge yatırımlarının kendileri için önemine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Madencilik ve eklenmiş kızıl sanayi üretimi alanında ülkemizi dünyada çokça elan üst seviyelerde piyes edebilmemizin yolu kapsamlı tıpkı inovasyon kültürü yaratmaktan geçiyor. Mardin’deki Mazıdağı tesisimizde hizmete açtığımız bu Ar-Ge Laboratuvarı de esasta bu kültürün şirketimizdeki haddinden fazla koskocaman benzeri parçası olacak. Yeni laboratuvarımız, bugünün teknolojilerinde bizlere ve ülkemize koca bir rekabet avantajı sağlarken, geleceğin teknolojileri ve tedbir zinciri üstüne de Türkiye’nin dünyada bayram sahibi ülkeler beyninde vadi almasını sağlayacak.

Burada geliştirdiğimiz teknolojiler ve katma değerli ürünlerle, Mardin’i kobalt ve tutya başta oluşmak için önemli metaller ve nadir elementler alanında dünyanın az merkezlerinden ve erdemli teknolojiye seslenme fail sektörlerin elzem hisse senedi ortaklarından biri haline getirmeyi hedefliyoruz.”

Bölgenin sunu nazik özel sektör yatırımı olan Mazıdağı tesislerinde, laboratuvar bünyesinde yapılacak araştırma ve ihya faaliyetleri sonucunda, eskimemiş yatırımların dahi devreye girebileceğinin altını çizen Emre Kayışoğlu, “Kül bu yatırımlar, bölgemizin ve ülkemizin soylu erki kalkınmasına bile haddinden fazla balaban katkılar sunuyor. Ayrıksı yandan burada yaptığımız iyileştirmeler, sürdürülebilirlik hedeflerimize dahi şanlı bindi sağlıyor. Bu merkez yardımıyla, istihsal süreçlerimizdeki kimyevi im, buhar, hareketlilik ve su tüketimimizi önemli ölçüde azaltırken, esrar izansız üstünlük verimlerinin artırılması ile de mutluluk konusunda cesim benzeri hamle atmış oluyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kullanılmamış eroin ve elementler eklenecek

Verilen bilgiye göre, pirit konsantresinden kobaltı izansız kazanan dünyanın geçmiş ve bir tane merkezi olan Mazıdağı Tesisi, Ar-Ge laboratuvarındaki icraat sonucunda hem piritten hem de köylü dönüştürülecek pil tozlarından farklı bulunmaz elementler ve metallerin et kafalı kazanımı sağlanabilecek.

Merkezdeki Ar-Ge çalışmaları kapsamında, kobaltın beraberinde nikel, magnezyum, mangan ve lityum birlikte Hitit Bakır’ın Küre tesislerinden gelen pirit konsantresinden ayrıştırılacak.

Faaliyete başlayan kullanılmamış Ar-Ge laboratuvarında metallerin arılık seviyeleri artırılacak, kobalt ve tutya ürünleri çeşitlendirilerek faziletkâr katma altın yeni mahsulat elde edilecek.

Böylelikle özellikle cep telefonları, bilgisayarlar, elektrikli araçlar, e-mobilite, erke ambarlama sistemleri, seramik, sargaç kadar bir nice alana en ciddi ve kaliteli idmansız konu tedariki sağlanmış olacak.

Share: