Mardin ruzname haberleri… Derik zeytininde rekolte beklentisi 6 katına çıktı

Zeytinin asıl vatanı adına aşina Mardin’in Derik ilçesinde, yüzyıllık ağaçlardan elde edilen zeytinde bu yıl adeta “artağanlık yılı” oldu.

Derik’te üretimi bin yıl öncesine dayandığı tahmin edilen zeytinin üretim alanı ve rekoltesi devlet desteğiyle her geçen yıl artıyor.

Derik zeytininden elde edilen zeytinyağının, hususi aynı şirketin markasıyla gönderildiği İngiltere’dahi 3 sene evvel düzenlenen “Londra Uluslararası Zeytinyağları Yarışması”nda değerli madalyaya, Japonya’dahi 2 yıl önceki gerçekleştirilen “Japon Prize Arsıulusal Yarışması”nda birlikte ikincilik ödülüne müstahak görülmesi, hem zeytine hem bile yağına ilgiyi ve talebi artırdı.

Valilik, Kaymakamlık, GAP Kesim Kalkınma İdaresi, Dicle Kalkınma Ajansı, Ekincilik ve Orman İl ve İlçe müdürlüklerince majör destek sağlanması ve Derikli üreticilerin üstelik gayretiyle akıbet 5 yılda kısaca 150 bin direk ve ongun toprakla buluşturulurken, üretimin henüz bile artırılması üzere bu sene üstelik 100 bin fidanın üreticilere dağıtılması planlanıyor.

Sabık yıl “Tabiat parkı” ilan edilen GAP Vadisi’nin da bulunduğu tahminî 11 bin 661 dekar alanda yapılan üretim bu yıl 12 bin dekara yükseldi.

500 bine yakın zeytin ağacından ilkin halhalı girmek üzere zonciki, güleki, belloti ve melkabaz üzere 10’u çok çeşitte üretilen zeytinde bu yıl “var yılı” yaşanıyor.

Günün ilk ışıklarıyla bahçelerde hasada başlayan üreticiler topladıkları zeytini geleneksel yöntemlerle kırarak salamura namına hazırlıyor.

Güzeşte sene dönemsellikten (Ağacın tıpkısı yıl yayın verip, tıpkısı yıl vermemesi) 500 ton olan rekoltenin bu yıl 6 katlık artışla 3 bin tona yükselmesi bekleniyor.

“Üretim kapasitesinin artırılması üzere çalışmalarımız bitmeme ediyor”

Derik Kaymakamı ve Uray Başbuğ Vekili Dünya Şarap, AA muhabirine, Derik zeytininin ilçe için majör bir değer olduğunu belirterek, bu yıl gerçekleştirilen üretimin üreticileri mutlu ettiğini söyledi.

Bu yıl 3 bin tonun üstünde rekolte beklediklerini dile getiren Çakır, “Bu yıl bizim üzere ‘artağanlık yılı’ olacak. Değeri olan bu üründe istihsal kapasitesinin artırılması amacıyla çalışmalarımız bitmeme ediyor. Geçtiğimiz sene üreticilere 100 bin direk dağıtımı yapıldı. Bu sene bile yine hissedar kurumlarla 100 bin rekiz dağıtımı olacak. Ürünümüz arsıulusal işaret değerini korumuş. Bunu henüz üstelik yükseltmek üzere tıpkısı çalıştay gerçekleştireceğiz. Çalıştayda hele ‘yok yılı’nda verimin artırılması üzere akademisyenler, sivil sosyete kuruluşları ve üreticilerle değerlendirmeler yapılacak.” diyerek konuştu.

“Siparişlerimiz 5-6 ay öncesinden veriliyor”

Mardin Zeytin Üreticileri Birliği Başkanı Erkan Doğan de zeytin hasadının başladığını, bu yılın artağan olduğunu söyledi.

“Nitelikli zeytinimiz bütün marifetiyle yeğleme ediliyor. Hem zeytin hem zeytinyağı siparişlerimiz 5-6 kamer öncesinden veriliyor.” diyen Doğan, siparişlere yetişmeye çalıştıklarını belirtti.

En haddinden fazla yeğleme edilenin halhalı çeşidi olduğunu dile getiren Doğan, hasadın sürdüğünü anlatım etti.

“Ailece hasat yapıyoruz”

Üreticilerden Odalık Başaran, sabahın er saatlerinde ailece bahçeye gelerek geç saatlere büyüklüğünde zeytin hasadı yaptıklarını anlattı.

Birinci Sınıf Derik zeytininin dünyaca bildik tıpkı üne kavuştuğunu tamlayan Başaran, şunları söyledi:

“Kayınpederim, kayınvalidem, eşim geliyoruz, başkaca bebeğimi bile getiriyorum, ailecek hasat yapıyoruz. Güzeşte sene yoktu, bu sene haddinden fazla şükür ongun durumdayız. Çokça havale oluyor. Zeytin Derik için çokça molekül rapor ediyor. Bütün yemeklerimizde zeytinyağı kullanıyoruz. Seçme açıdan haddinden fazla hayır.”

Zeynep Sağ de bahçesinde kayınvalidesiyle topladıkları zeytini geleneksel yöntemlerle salamura hazırladıklarını anlatım ederek, aylar evvel aldıkları siparişleri yetiştirmeye çalıştıklarını kaydetti.

Sağ, “Rastgele yerden çokça temenni geliyor. İstanbul, Ankara temas yerden arayıp, istiyorlar. Zeytini kırıp hazırlıyoruz, siparişlere göre illere göndereceğiz.” ifadesini kullandı.

Share: