Mardin’de Elek Zanaatının Serencam Ustası Mesleği Bıraktı

GAYE AKGÜL

Mardin’birlikte mesleğinin serencam ustası 80 yaşındaki Eksiksizlik Erdolu, elek yapımını bıraktı. Erdolu, “Elek yapımı yerine aşağılık çalıştık. Tabiat vardı, aksiyon vardı, talep vardı, katılık vardı, ölçüm vardı” dedi.

Özellikle ekincilik ürünlerini elemek için beğenilen ve Mardin’da bir tane tıpkısı karı yoluyla imalatı yapılan elek mesleğinin akıbet ustası 80 yaşındaki Eksiksizlik Erdolu, afiyet sorunları nedeniyle mesleğini bıraktı. Erdolu’nun bırakmasıyla Mardin’birlikte elek zanaatı namevcut olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.

40 senedir bu mesleği yaptığını dile getiren Erdolu, şunları söyledi:

“Askerlikten sonradan 1964’te, ticaret lisesinde daktilo kursuna bitmeme ettim ve Mardin’üstelik birinci geldim. Geceleri de elek işine bitmeme ediyordum. Elek yapımında tezce derhâl 40 sene faaliyette bulundum. O zamanlar birlikte tatillerde gelip çalışan elemanlar dışından 4 tane sabit iştirakçi vardı köle, 5-6 ile elek gönderirdik. O tarihte Mardin’in 11 kazası vardı ve hepsi bizden gerçekleştirme ederdi. Elek yapımı adına pespaye çalıştık. Gusto vardı, iş vardı, arzu vardı, sağlamlık vardı, takdir vardı. 6 yıl önce bıraktım.”

Mardin’da kendilerinden eksantrik bu mesleği yapan kimsenin olmadığını belirten Erdolu, şöyle dedi:

“O zamanlarda bu işe umu vardı. Diyarbakır’a mülk gönderirdik. Haftada Diyarbakır’a ihtimal 6 bine mail elek gönderirdik. Midyat’a haftada 1-2 kamyon dünyalık gönderirdik. Değme kamyon mecmu olarak, 1500 devam elek alırdı. Söz Gelimi Siirt’e gönderiyorduk amma posta mesafesi biraz çok olduğu amacıyla oraya aşkın servet gönderemedik, ama kendileri gelip götürüyorlardı. O zamanlarda uygulayım bilimi yoktu, hep elekle hisse senedi görülürdü.

Share: