Mastaura Antik Kenti’nde kazılar başladı

Mastaura Antik Kenti’nde kazılar başladı

AYDIN Vazıh’ın Nazilli ilçesindeki Mastaura Antika Kenti’nde Firez Bakanlığı ve Nazilli Belediyesi aracılığıyla planlı kazılarda Anadolu’daki yeryüzü ongun korunmuş olan amfiteatr piyes ortaya çıkmaya başladı.

Roma Dönemi’nin büyük kentlerinden olan Mastaura Antik Kenti, temas güzeşte dolaşma bilgelik dünyasını heyecanlandırmaya devam ediyor. Ekin Bakanlığı ve Nazilli Belediyesi ortada imzalanan protokolün arkası sıra bu yıl ölçülü kazılarda Anadolu’daki arz bereketli mahfuz olan amfiteatr oyun ortaya çıkmaya başladı. 2020 ve 2021 yıllarında yapılan araştırmaların peşi sıra geçtiğimiz Orak Ayı kocaoğlan başında başlatılan hafriyat çalışmaları Entelektüel Müze Müdürlüğü başkanlığında ve Münevver Adnan Menderes Üniversitesi Akademisyen Doç. Dr. Sedat Akkurnaz’ın ilmî sorumluluğunda gerçekleştiriliyor. Bu yıl yapılan kazılar için imzalanan protokolün ardından Nazilli Belediyesi birlikte kazılara ekipman ve 23 personel desteği verdi.

“Çalışmaların genel performansından haddinden fazla memnunuz”

Hafriyat alanında incelemelerde bulunan Ziyalı Ekin ve Turizm İl Müdürü Doç. Dr. Rüya Tuncer ise icraat karşı bilgi alırken, projenin ati vaat ettiğini vurguladı. Çalışmalardan kıvançlı olduklarını tabir eden Tuncer; “Hakeza hususi bire bir yapıyı, Aydınlık Turizm Tarihi’nin da arz kocaman ve gelecek vaat fail mehabetli projelerinden biri namına değerlendiriyoruz. Tabi yapıyı kazdıkça otantik yapı taşları ortaya çıkıyor ve bire bir hacim kazıp, onarım edip kazıya devam yazar baştan tamirat sistemiyle bir zincir oluşturduğumuz modelle yapının tamamını bir lahzada ortaya çıkartmak üzere var gücümüzle çalışıyoruz. Bu anlamda Adnan Menderes Üniversitesi’nden Akademisyen Doç. Dr. Sedat Akkurnaz hocamızın birlikte yürüttüğü çalışmaların genel performansından çok memnunuz” dedi.

“Tarihi kalıntı zaman yüzüne çıkmaya başladı”

Roma’dahi kâin kolezyumun bire bir tıpkı olduğunu anlatım eden Mastaura Antik Kenti Kazı Başkanı ADÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sedat Akkurnaz, “Bu sene Mastaura Antik Kenti’ndeki kazılar Temmuz ayının başında başladı. 2020 ve 2021 yıllarında tetkikat ve arılık çalışmaları yapılmıştı. 2022 yılında ise ilk defa hafriyat başladı. Geçmiş yıllarda Anadolu’daki sunma ongun korunuş amfi temaşa yani gladyatör dövüş arenası keşfedilmişti. Roma’daki kolezyumun ayrımsız ayrımsız olan tarihi bakiye dönem yüzüne çıkarılmaya başlandı. Hafriyat çalışmaları Aydınlık Müze Müdürlüğü başkanlığında Kültürlü Adnan Menderes Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sedat Akkurnaz ilmî sorumluluğunda gerçekleştirilmektedir. Bu yıl yapılan kazılar amacıyla Hars Bakanlığı ve Nazilli Belediyesi ortak protokol imzaladı. Nazilli Belediyesi, 23 personeli işe alarak kazılarda görevlendirdi, hafriyat açar ve gereçleri üzerine kazılara bindi vermektedir. Bu yıl kazılar arenanın temizliği ile başladı, sonrasında yapının korunmasına yönelik kazılarla sürüyor, kazılar ilerledikçe arenanın hesap pusulası edilenden henüz sağlam olduğu, arazi altındaki kısımlarının haddinden fazla ongun korunduğu anlaşılmaktadır. Aut bindi duvarları, galeriler, tonozlu koridorlar, tribünler açığa çıkarılıyor. Arenanın açığa çıkan eskimemiş bölümlerini arkalamak amacıyla restoratörler icraat yapmaktadır. Duvarlardaki çatlakları ve bozulmaları onarım ediliyor, duvarların göçen kısımları sağlamlaştırılıyor. 2022 yılı hafriyat çalışmaları 31 Çatlak tarihine büyüklüğünde bitmeme edecektir. Eylül ayından itibaren jeofizik çalışmaları yapılacak, Ankara, İstanbul ve İzmir’den ati olgun adamları arenada jeofizik taramaları yaparak, yapının toprak altındaki kısımlarını görüntüleyecek, kazıların yapılacağı alanları belirleyecektir” dedi.Share: