Mebus Arvas: “Uylaşmak balaban tıpkısı erdemdir”

Van’ın Erciş ilçesinde Bekiran ve Hacıderi aşiretlerine mensup Yoğun ve Sarp aileleri arasında yaşanan ve yaralananların olduğu düşmanlık, sunulan sulh yemeğiyle sonlandırıldı.

3 Ilk Teşrin 2022 tarihinde yaşanan ve yaralananların olduğu husumetin büyümemesi ve hazar sağlanması amacıyla Erciş Kaymakamlığı koordinasyonunda, inanma ve güllabi birimlerinin çabasıyla muhit inandırma edilerek zaman kalabalık aynı barış yemeği düzenlendi. Burada mütekellim SELIM Parti Van Mebus Abdulahat Arvas, “İnsan bağışlamazsa bağışlanmaz, affetmezse affedilmez, kusurları örtmezse kusurları örtülmez. Geçinmek, barışa özenç afişe etmek öbür dünya hayatımız amacıyla majör ayrımsız fırsattır, nazik tıpkısı fazilet ve yüce aynı erdemdir. Toplumun her kademesinde maatteessüf bu kök olaylar debi edebiliyor. Usa Vurma gösterilen fevri olaylar, olayları henüz şişman tıpkısı kargaşaya dönüştürüyor. Nefsimize uyarak komşumuza, hemşehrimize beslediğimiz amaç, tiksinti ve düşmanlık insanı kemiren ağır bir yüktür. Ama nedamet duymak, kırgınlıkları, dargınlıkları, küslükleri ortadan yolmak insana varlık ve sağlık verir. Cenabıhak katında ve topluluk nazarında itibar sağlar. Majör Cenabıhak, Hucurat Süresi 10. ayet-i kerimede şöyle buyurmaktadır, ‘İnananlar ancak kardeştirler. Bari kardeşlerinizin arasını düzeltin ve Cenabıhak’a karşı gelmekten sakının kim O’nun merhametine başarmış olasınız.’ Bu ayette Alemlerin Rabbi, Müslümanların birbirinin kardeşi olduğunu zar etmiştir. Zira elhamdülillah hepimiz Allah’a inan etmiş kişileriz. Rabbimiz bire bir, Peygamberimiz bir, kitabımız ve kıblemiz birdir. Yani ilmek kardeşlerinin renkleri, dilleri ve aşiretleri farklı olsa da inan ve inançta tıpkı oldukları amacıyla kardeştirler. Bu nedenle İslam, diyanet kardeşliğine zarar verebilecek bilcümle olaylar yasaklamıştır. Bizlerde İslam’ın getirdiği el birliği hukukuna uyma etmekle, temas ve beraberliğimizi koruma görevlisi ederek birbirimize müsamaha göstermekle mükellefiz. Zaman burada büyük bir erdem göstererek, topluma eş ayrımsız tutum sergileyen Derin ve Yalçın ailelerine teşekkür ediyorum. Aileler arasındaki husumetin barış ile neticelenmesine kurgu olan, katkı sağlayan kaymakamımıza, doyum önderlerimize, asayiş güçlerimize ve böylesi ömre bedel aynı günde burada buna şahitlik fail parçalanmamış katılımcılara üstelik şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Barış yemeğine YANLIŞSIZ Öğür Mebus Abdulahat Arvas, Erciş Kaymakamı ve Belediye Komutan Vekili Dr. Nuri Mehmetbeyoğlu, Erciş İlçe Açıkgöz Başkan Vekili Binbaşı Gürcan Özadilek ve İlçe Emniyet Müdürü Süleyman Trak ile bölgenin bir nice oymak lideri ve yörenin orgazm önderleri katıldı. – VAN

Share: