Meme Başı kanserine ilgi bürümek için gülgûn palavra uçurdular

Meme kanserine özen buyurmak amacıyla gülgûn palavra uçurdular

Genel Cerrahi Akademisyen Prof. Dr. Akçay:

“Kadınsak bu kansere yakalanma riskimiz var, erken teşhis kebir”

ERZURUM – Erzurum Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesinde vazifeli hekimler, Meme Kanseri Haftası dolasıyla farkındalık inşa etmek amacıyla gülgûn palavra uçurdular.

Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi Başhekimliği uğrunda düzenlenen farkındalık etkinliğine Atatürk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayşe Bayrakçeken Yurtcan, Atatürk Üniversitesi Araştırı Hastanesi Başhekimi Prof.Dr. Fuat Gündoğdu ve hastanede görevli doktor ve personeller katıldı. Doktorlar, Meme Başı Kanseri Farkındalık Kocaoğlan nedeniyle gökyüzüne pembe balonlar bıraktı. Etkinliğin peşi sıra konuşmaların yapılması konusunda Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi konuşma salonuna geçildi.

Atatürk Üniversitesi Tababet Fakültesi Cerrahi Tababet Bölümü Genel Cerrahi Akademisyen Prof. Dr. Müfide Nuran Akçay, “Meme Başı kanseri heybetli ayrımsız kanserdir. Kadınlar birlikte görülen arz çoğunluğunu, yüzdelik 30’unu meme kanseri oluşturuyor. Günümüzde 8 kadından birinde bu kanser görülmekte. Karı doğmak çivi başına risk faktörü. Erkeklerde üstelik görülüyor ancak 100 kadına karşı1 erkekte görülebiliyor. Erken teşhis ve otama ile ağız ağıza bu hastalıktan ayrılmak türlü. Sair gâh kanserler amacıyla bunu söylememiz türlü değil ama bicik kanseri amacıyla bunu söyleyebiliriz. Dünya de 3 dakikada tıpkı 1 kadına meme başı kanseri teşhisi konuluyor ve 11 dakikada tıpkı 1 avrat meme kanseri zımnında yaşamını yitiriyor. Temas sene yüzde1-2’lik artma gösteriyor. Türkiye’üstelik 2015 yılı verilerine bakarak her sene 17 -25 bin arası meme kanseri tanısı alan hastalanmış kâin. Kadınsak bu kansere yakalanma riskimiz var. kendiliğinden meme başı muayenesi balaban, 20 yaşından sonra temas eş pekâlâ ayda 1 öğün göğüslerini etüt etmeleri geçişsiz. 20-40 yaş arasında 3 yılda tıpkısı, sonrasında birlikte yılda 1 misil doktora başvurmaları lazım. Mamografi tarama eke, er teşhis edilirse yüzde 98 oranında kaçma şansı var. Kadınlarımız korkmasınlar, biyopsilerden korkmasınlar. Er teşhis mehabetli” şeklinde konuştu.

Share: