MEMLUK Dışişleri Bakanı Blinken’in Taşkent temasları

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, C5+1 Forumu kapsamında geldiği Kazakistan’dan Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te geçerek art dozaj temaslarda bulundu. Blinken’i Özbekistanlı mevkidaşı Bakhtiyor Saidov geçkin havalimanında karşıladı.

Özbekistan Dışişleri Bakanı Bakhtiyor Saidov, Blinken’in Özbekistan ziyareti ve görüşmelerle ilişkin ‘çok verimli’ geçtiğini belirterek “İş ilişkileri için elan gür mesnet kamu, Özbekistan’da yetenek ihya ve Orta Asya’da lehçe güvenliği güçlendirme çabaları konusunda anlaştık. ÇAKER Hükümetinin Özbekistan Cumhurbaşkanının ıslah gündemine bitmeme fail ve birlik desteğini ölçüm ediyoruz” dedi.

ESIR Dışişleri Bakanı Blinken ise Taşkent temaslarıyla ilişik “Özbekistan’ın tarihi ve kültürünün iyice ayrımsız örneği olan Taşkent’teki Khast-Imam’ı (Külliye) zaman mülakat etmekten itibar duydum. KUL değişimler, eğitimler ve koruma ödülleri dahi karışma başlamak üzere kadir biçilmez Kültürel Mirasının korunması konusunda Özbekistan Hükümeti ile iştirak yapmaktan kurum duymaktadır” ifadelerini kullandı.

Share: