MEMLUK uzaklık seçimleri yapıldı: Temsilciler Meclisinde Cumhuriyetçiler 82, Demokratlar 47 iskemle kazandı

ÇAKER’üstelik Senatonun üçte biri olan 35 koltuğu ve Temsilciler Meclisinin ise 435 koltuğunun tamamı üzere yapılan mesafe seçimlerde oylar sayılmaya bitmeme ediyor.

CUMHURİYETÇİLER FARK ATTI

Associated Press’in (AP) açıkladığı resmi olmayan sonuçlara bakarak, Temsilciler Meclisi yarışında, Cumhuriyetçiler 82 sandalye kazanırken Demokratlar ise 47 sandalyenin sahibi oldu. Batı eyaletlerinde sonuçlar daha gelmeye başlamadı ancak şu anne büyüklüğünde gelen sonuçlara bakarak Demokratların Temsilciler Meclisi yarışında 2 koltuğu Cumhuriyetçilere kaptırdığı görülüyor. Cumhuriyetçiler antrparantez, henüz ilk yapılan gâh seçme bölgesi değişikliğinden kaynaklı yersiz küsurat 1 sandalyeyi elan aldı. Seçime giren 35 Senato koltuğundan 17’sini Cumhuriyetçiler, 10’unu Demokratlar aldı. Açıklanan sonuçlarla hem Cumhuriyetçilerin hem üstelik Demokratların elinde 46’şar payanda görünüyor.

TEMSİLCİLER MECLİSİ’NDE DENGELER DEĞİŞEBİLİR

Şu anda Demokratların Temsilciler Meclisinde 220 sandalyesi bulunuyor, Cumhuriyetçiler ise 212 sandalyeye sahip, 3 iskemle ise boştu. Temsilciler Meclisinde 218 sandalyesi kâin parti meclis çoğunluğunu elde ediyor ve bütün komitelerin başkanlarını çoğunluğu elinde bulunduran öğür atıyor.

BIDEN VE TRUMP’IN KADERİNİ BELİRLEYECEK

Demokratların çoğunluğu kaybetmesi yerinde Başbuğ Joe Biden’ı baskı ayrımsız 2 sene bekliyor. Sonuçlar kampanya dönemine ağırlığını koyan eski komutan Donald Trump’ın riyaset yarışına girip girmemesinde bile belirleyici olacak. Demokratların çoğunluğu elinde bulundurduğu Temsilciler Meclisi’nin kontrolünü ele ahzetmek üzere ise Cumhuriyetçilerin 9 iskemle kazanması lazım.

ARA SEÇİM NEDİR?

MEMLUK halkı 2 yılda bire bir 435 sandalyeli Temsilciler Meclisinin tümü ile 100 sandalyeli Senatodaki 35 hamil üzere kasa başına gidiyor. Bu sene, Senatodaki 6 almanak süresini tamamlamayan 29 Cumhuriyetçi ile 36 Demokrat seçimlere girmedi. Seçimlerde Senato’dahi çoğunluğunun kimde olacağını hele, Pennsylvania ve Georgia’daki sonuçlar belirleyecek. Bulunan düzende Senatoda 50 Cumhuriyetperver ve 50 Demokrat senatör bulunuyor. 51 senatör sayısına vasıl taraf, Kongrenin bu kanadında çoğunluğun de sahibi olacak.

Share: