Meram Türkiye mi? Azerbaycan ve Ermenistan beyninde baştan başlayan çatışmaların sebebi hangi?

12 Ilkgüz gecesinde başlayan Ermenistan’ın Azerbaycan’a saldırıları karşısında bölgede baştan çatışmalar başlamıştı. Bu çatışmaların soncunda Azerbaycan’ın 50 askeri martir oldu. Bunun yanında Ermenistan’ın ise 49 askeri öldürüldü. Bu gelişmenin ardından Azerbaycan Reisicumhur İlham Aliyev, Twitter hesabından “Şehitlerimizin us yerde kalmadı” ifadelerini kullandı.

Peki çatışmaların arkasında kimler var? Ermenistan’ın hiçbir etken yokken saldırmasının sebebi hangi? Bu soruların cevaplarını konunun uzmanları olan Müstafi Tümamiral Cihat Yaycı, Güvenlik Uzmanı Ateşli Başkan ve Terör ve Güvenlik uzmanı Abdullah Ağar’a sorduk.

”ERMENİSTAN DEMOGRAFİK VE TOPOGRAFİK ENTRİKALAR ÇEVİRİYOR”

Yıldırı ve Düzenlilik Uzmanı Abdullah Ağar, “İki talih arasındaki meselenin kökeninde hangi var?” sorusuna, Ermenistan’ın hedeflerine ve yaptığı ihlallere dikkat çekerek karşılık verdi. Ağar, ”Meselenin kökeninde Ermenistan’ın çabucak Karabağ topraklarına değil Azerbaycan sınırlarını dahi taciz etmesi ve oralarda da doğruluk ihlal etmesi var. Iş elden Karabağ değil, iş hele Rusların elindeki haritalar özellikle gelmek için bu haritalara uyulmaması, daima sınırda tıpkı topluluk girmeler kullanmak istemesi ve 10 Kasım’birlikte imzalanan bırakışma hükümlerine uyulmamasıdır. Benzeri diğer sebep Karabağ alanında mütezayit demografik ve topografik entrikalar çevirmesidir” dedi.

“SAVAŞIN TRAVMASINI ATLATAMADILAR”

Ağar, Ermenistan’ın müttefiklerine dolma söylediğine ve Azerbaycan’a alın onları ateşlemek istediğine özen çekerek Ermenistan’ın saldırgan gurur sergilediğinin altını çiziyor. Ağar, ”Buna değer Azerbaycan ordusu arsıulusal hukuka akla yatkın yerine engelleme ediyor. Ermenistan, Azerbaycan ordusunun bedel vermesinin arkası sıra ağlaşmaya başlıyor. Hem suçlu hem hayatiyetli Ermenistan. Savaşın üretmiş olduğu travmayı yıkımı atlatamadı ve savaşın durdurulması için yapılan anlaşmada olan yükümlülükleri hesabına getirmiyor. Anlaşmayı boşlama ediyor. Hakeza olunca de Azerbaycan da mağduriyetini ortadan kaldırmaya çalışıyor” ifadelerini kullandı.

Abdullah Ağar

”AMAÇ TÜRKİYE’Yİ DURDURMAK”

Düzenlilik Uzmanı Coşkun Başkan ise “Azerbaycan-Ermenistan arasında sâdır çatışmalar Rusya’nın Ukrayna Savaşı’nda dikkatini yıkmak üzere mi başlatıldı? Bu çatışmaların arkasında kimler var?” sorusuna şu sözlerle karşılık verdi: ”Durumun Rusya-Ukrayna savaşı ile hiçbir ilgisi yok. Çatışmanın müstacelen peşi sıra Paşinyan iki yeri aradı. Macron ve Putin. Burada Fransa’nın üzerinde durmakta kâr var. Çünkü Fransa, Türkiye’nin Akdeniz’bile, Afrika’da ve Suriye’üstelik yaptıklarından güvenilmez evre de tasalı. Bu bahsettiğim süreçte Fransa’nın ESIR ile amacı Türkiye’yi susturmak. Türkiye’ye yeni cephe ayırmak, Türkiye’nin hem Afrika hem Akdeniz’bile ve sair bölgelerdeki kazanımlarını engel olmak.”

Ateşli Başbuğ

”TURAN BİRLİĞİNİN ÖNÜNE DÖNDÜRMEK İSTİYORLAR”

Komutan sözlerinin devamında, ” Türkiye, hem Suriye’yi hem Ege krizini yönetecek şekilde sahayı domine ediyor. Bu nedenle 3. cephe açıyorlar. O birlikte en alışılmış yöntem Ermenilerin Azerbaycan’a saldırısı. Bu bakir çevik ile Türkiye’nin bire bir odak noktası de Azerbaycan oldu. Zira tığ Azerbaycan’ın yanındayız ve ona olacak saldırıyı kendimize işlenmiş namına algılıyoruz ve bunu dahi alarga açıklanmış ediyoruz. Bu saldırıların arkasında tıpkı Turan Birliği’nin önüne geçilmesi var. Zira bu temas yeni cephelerle uğraşmazsa ve siyasal ve askeri yapılanmasını güçlendirirse bunun NATO tıpkısı aynı yapıya dönüşeceği aşikar. Ve hakeza yapıda MEMLUK’nin Veli’bile yürütmüş olacağı sürecin yer şişman engeli olacaktır. Bu nedenle Ermenistan’ın tanıdık yöntemlerle kışkırtılarak antrparantez dip planda de Rusya ile işbirliğine her an Turan birliğinin önünü kesmeği amaçlıyorlar” ifadelerini kullandı.

”DOĞRUDAN TÜRKİYE’YE YAPILAN SALDIRI OLARAK OKUNMALI”

”Türkiye ile Azerbaycan’ın Veli ve Akdeniz’dahi kuma benzeri ifade sergilemesinin çalmak adına yapılan bile bile tıpkı atılım.” diyen Başbuğ sözlerini şöyle sonlandırdı: “Nedeniyle bu saldırılar, Rusya’ya bakir tıpkısı cephe açtırmak değil doğrudan Türkiye’ye yapılan çevik namına okunmalı. Macron ile yapılan görüşmede bunu tasdik ediyor. Macron’un ,Türkiye’ye cebin tutumu ezelden beri biliniyor. Dolaysıyla bu işin arkasında Fransa ve bilvasıta yerine üstelik Rusya olduğunu bilmekte yarar var. Yoksa Ermenistan’ın ne haddine böyle benzeri saldırış yazmak. Kayran de bu saldırılar ile benzeri molekül kazanamayacağını birlikte biliyor. Tıpkısı Yunanistan kabilinden Ermenistan’ını da kullanılıyor. Elhak Rum ve Ermeni toplulukları sıra süresince geçer not yapılar, ayrımsız zaman yeniden ediyor”

”TÜRKİYE’YE KARŞI BİR KOALİSYON HALİNDELER”

Müstafi Tümamirel Cihat Yaycı’de saldırının zamanlamasına ilgi çekerek, “Yunanistan’ın Türkiye’ye tacizlerini ve saldırılarını arttırdığı zamanda Ermenistan’ın Azerbaycan’a saldırması rast mü?” sorusunu yanıtladı. Yaycı, “Yunanistan’ın andıran zamanda karasularını arttıracağı ihtimali vardır. Türkiye’nin dahi buna eşit vermesi kaçınılmazdır. Yunanistan karasularını 6 milden 7 mile çıkardığı dakika Türkiye’nin Mavi Vatan’ının yüzdelik 13’ü Yunan karasuyu oluyor. Ne kuvvet olursa olsun bunu kabul edemez. Ettiği takdirde şehir ve gündüz affetmez. Türkiye’ye cebin aynı kampanya yapılmaktadır. Mahsus ki dizge Türkiye’ye alın ayrımsız ortak yönetim halindedir. Bu tam Ermenistan’ın Azerbaycan’a saldırması hiç birlikte rastlantı değildir” dedi.

Cihat Yaycı

”TÜRKİYE’YE KARŞI ŞIŞMAN BİR OYUN OYNANIYOR”

Yaycı, açıklamalarını şöyle sürdürdü: ”Bunların destekçileri esasen ABD, Rusya ve Fransa. Ermenistan’ın Kollektif Asayiş Sulh Gücü’nü (KGAÖ), göreve çağırması bir Yunanistan’ın yaptığının aynı benzerdir. ‘Yavuz hırsız, familya sahibini bastırıyor.’ Hem saldırıyor hem bile Rusya’nın başını çektiği KGAÖ’yü göreve, olayın içerisine çekmeye çalışıyor. Beyninde Şuşa Beyannamesi vardır. Bu beyannameye bakarak Türkiye ve Azerbaycan birbirlerine saldırıldığı zaman kendilerine saldırmış sayacak ve birlikte cebin koyacak. Türkiye’nin hangi yapacağı kilolu merak konusudur. Türkiye bildirge gerekliliklerini adına getirdiği takdirde KGÖA ile yüz yüze kalacaktır. Türkiye’ye cebin büyük bire bir baziçe oynanmaktadır.

”ERMENİSTAN SINIRINDA MAYIN TEMİZLEMEK IRI HATADIR”

Ermenistan’la ilişkilerinin dondurulduğunu Türkiye derhal beyan etmelidir. Ermenistan sınırında mayınların temizlenmesi şişman hatadır. Nerede mayın temizlediysek başımıza gelmeyen kalmadı. Suriye’üstelik temizledik, Irak sınırında bile PKK saldırıları geldi. İran sınırından ise gayrikanuni göçmenler geldi. KGAÖ ülkeleri ile Ermenistan Türkiye’ye çevik üstelik yapabilir. Bu çevik Türk koridorunun açılmasına bariyer atılmak amacıyla ve Türkiye’nin Türk cumhuriyetleri ile ilişkilerimizi seçmek için yapıldı. Rusya, KUL ve KEZ, Türk Birliği’nin oluşmasının karşısındadır. Bunların Türk Birliği’nin gelişmesini, büyümesini ve üst bulmasını çelmek üzere yapılmış olması dikkatlerden kaçmamalıdır”Share: