‘Mergüze’, ‘atasiyez’ ve ‘Kastamonu siyez buğdayı’ tam Kastamonu’da yaygınlaştırılacak

İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü, tescillenen ‘mergüze’, ‘tasiyez’ ve ‘Kastamonu siyez buğdayı’nın çoğaltılması amacıyla araştırmalarını bitmeme ettiriyor.

Kastamonu’nun İhsangazi ilçesinde, İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü tarafından güzeşte yıl coğrafi belen belgesi alınarak tescillenen ‘mergüze’, ‘tasiyez’ ve ‘Kastamonu siyez buğdayı’nın çoğaltılarak yaygınlaştırılması amacıyla icraat devam ediyor. 2016 yılında imzalanan iş birliği protokolü ile hayata geçirilen “Siyez Buğdayında Ayıklanma Islahı İçin Mebde Materyalinin Oluşturulması” projesi çerçevesinde siyez buğdayı zümre tescilini tedarik sürecinde, İhsangazi’den 40, Seydiler’den 5, Kastamonu merkezden 4 ve Devrekani’den de 1 maraba kalkmak için toplamda 50 çiftçinin tarlalarından siyez buğdayı başakları seçilerek toplandı. Toplanan siyez buğdayı başakları 2016 yılından bu yana ahenkli namına seçkin yıl hem İhsangazi ilçesinde hem üstelik Ankara’daki Tarla Bitkileri Form Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü sınama parsellerinde ekiliyor. Düzenlenen 6 yıllık çalışmanın neticesinde Dr. Ayten Salantur’un tescile namzet sunduğu iki adet siyez buğdayı, 15 Nisan 2021 tarihinde ‘mergüze’ ve ‘atasiyez’ isminde tescillendi.

Tescillenen ‘mergüze’ ve ‘atasiyez’ çeşitleri ile tescile hazırlık aşamasında toplanan tamlık Kastamonu siyez buğdayları, karıştırılarak İhsangazi ilçesine ağlı Eskimemiş Mahalle’da ekildi. Ekilen siyez buğdaylarının gözlemleri İhsangazi İlçe Ekincilik ve Orman Müdürlüğünde yapıldı. Hasadı yapılan siyez buğdayından yaşıt başaklar saklanmak amacıyla toplandı.

Kastamonu İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, Kastamonu siyez buğdayı popülasyonunu koruyup tutuşturmak, yaygınlaştırmak, tescil edilen ‘mergüze’ ve ‘atasiyez’ çeşitlerinin de öncelikli İhsangazi ilçesinde başlamak amacıyla tekmil Kastamonu’da sertifikalı tohumluk üretimlerinin gerçekleştirilmesi olduğu belirtildi.

Çalışmaların hız kesmeden bitmeme edildiği kaydedildi. – KASTAMONU

Share: