Mersin’de martir polis memuru Sedat Gezer için cenaze töreni düzenlendi

Sazak’da polisevine müteveccih yıldırı saldırısında şehit düşen polis güçleri memuru Sedat Gezer üzere cenaze töreni düzenlendi.

İki bala babası Gezer’in (48) cenazesi, Mersin Üniversitesi Tababet Fakültesi Hastanesi’ndeki işlemlerin peşi sıra törenin yapılacağı İl Emniyet Müdürlüğü bahçesine getirildi.

Törene katılan İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat ve Mersin Ağacı Valisi Şanlı Hamza Pehlivan, şehidin annesi Nafiye ve eşi Medine Gezer ile yakınlarına başsağlığı diledi.

Nazır Aristokrat, şehidin halis geçmişinin okunmasının arkası sıra yaptığı konuşmada, “tıpkı imtihan dünyasında” bulunulduğunu söyledi.

İyi ile kötünün, akıllıca ile yanlışın olduğu “aynı imtihan dünyasında” bulunduklarını anlatan Aristokrat, “Tevazuyla kibrin, makamla hiçliğin, hepimiz tıpkısı sınav dünyasındayız. Acısını hissediyoruz ama sizin büyüklüğünde anlayabilmemiz mümkün değil. İstediğimiz şudur; şüheda tepesi gereksiz değil. Sedat kardeşimiz, sizin eşiniz, babanız, kardeşiniz, evladınız, kendisini ülkesine, milletine, bayrağına adamış, kendisini bayrağına, İlayı Kelimetullah’a ve Ezan-ı Muhammediye adamış, şehitliği tıpkı küçümseme, dernek haset olarak görmüş bu ülkenin şüheda tepesindeki kahramanlarımız.” diye konuştu.

Şehit Sedat Gezer’in şişman aynı kahramanlığın altına imza attığını dile getiren Aristokrat, şöyle devam etti:

“Alışılagelen sivil kıyafetleriyle, alçakça arkasındaki bombalarla ve silahlarla sanki oradaki polisevine kalmaya geliyormuş izlenimiyle geriden geriye, haincesine, kalleşçe sıkışan tıpkısı terör örgütünün, imdi tek yerde esamesi okunmayan bire bir yıldırı örgütünün yapabileceği derecede kalleşçe benzeri eylemle karşı karşıya kaldı. Ama kahramanlıkları şudur; cesaretleri, mesleklerine olan o iri sahabiyetleri ve tıpkı teröriste pekâlâ veriş edeceği anlayışını simultane ortaya koyan kabiliyettir. Şurası bilmenizi isterim; Sedat kardeşimizin değme ant zihnimizde olacak tıntın şudur, o balaban ayrımsız katliamın Abdülkadir kardeşimize ve oradaki polisler ve bekçilerle beraber engellemiştir. Benzeri polisin yapabileceği yeryüzü iri görevi, milletin canını, malını kurtarabilmek için kendini feda etmiştir. Tığ buna inanıyoruz. O alp, minnetle, şükranla ve saygıyla bilinmeyen ediyoruz. Siz balaban aynı ailenin evlatlarısınız. Türk Polis Teşkilatı, jandarmamız, Mehmetçiğimiz bütün düzenlilik güçlerimiz şişman tıpkısı ailedir. Bu ülkenin namusuna, bu ülkenin birliğine ve beraberliğine yönelen adı hangi olursa olsun, hangi yıldırı örgütü, hangi yıldırı örgütünün siyasi odağı reşit mendebur eller, gazeteci diye tanımlanmış teröristler, hangi olursa olsun, hangi ortaya konulursa konulsun bilmenizi isterim kim şu anda ay kilitsiz küreksiz bayrağa sarılı sevgili Sedat kardeşim, şuradaki polis arkadaşlarım, polis teşkilatı ve bütün yiğit asayiş güçlerimiz seninle, yekpare şehitlerimizin kanını yerde bırakmamıştır. Ama burada ayrımsız ayrı olay var. Sen kendi yerini, kendi kanını yerde bırakmayacak büyüklüğünde cesur ve kahraman bire bir adamsın. Allah rahmet eylesin. Cenab-ı Allah bize bile şehitlik yıldız etsin, inşallah. Başımız sıhhatli olsun.”

Soylu konuşmasının arkası sıra Sedat Gezer ve bütün şehitler üzere yakarış etti.

Törenin ardından Bakan Soylu ve farklı yetkililer ile meslektaşları, şehidin cenazesini Muğdat Camisi’hangi götürülmesi amacıyla omuzlarında cenaze aracına taşıdı.

İl Emniyet Müdürü Mehmet Aslan’ın dahi istişare yaptığı törene, Güvenlik Umumi Müdürü Mehmet Eskişehir Taşı, Büyükşehir Şehremini Vahap Seçer, Mersin Cumhuriyet Başsavcısı Tolgahan Öztoprak, Adana İl Itimat Müdürü Doğan İnci ve şehidin meslektaşları bile katıldı.

Mersin’birlikte iki karı terörist aracılığıyla geri akşam saatlerinde polisevine planlı saldırıda polis memuru Sedat Gezer martir olmuş, bir polis güçleri birlikte yaralanmıştı. Kurşun çıkmış fail benzeri vatandaş ile yüksekten atlayan iki kişinin yaralandığı saldırıyı gerçekleştiren teröristler, üzerlerindeki patlayıcıyı infilak ettirmeleri sonucu ölmüştü.Share: