Meteorolojiden 4 site için uyarı geldi! Lodos, bora, toz taşınımı…

Meteoroloji Umumi Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, bugün gün ortası saatlerinden itibaren Kalaba, Giresun ve Trabzon ile Samsun’un doğusunda domestik yerine akva ve kayran kayran çok akva (21-75 kg/m2) bora ve gök curcunalı boğanak yağış bekleniyor. Boğanak zımnında meydana gelmesi beklenen anide dominant, seylap, saika, domestik meşbu yağışı, yağış çabucak sağlam rüzgar ile ulaşımda aksamalar kabil olumsuzluklara alın tetik ve tedbirli olunması istendi.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Yağışların; Samsun’un doğusu, Kalaba, Tokat, Giresun, Trabzon ve Rize çevreleri ile Ankara’nın güneyi, Afyonkarahisar’ın doğusu ve Konya’nın şimal çevrelerinde saha yer kuvvetli olması beklendiğinden sel, feyezan, sebep, heyelan, yağmur anında kuvvetli rüzgar, evcil komple yağışı kadar olumsuzluklara karşı titiz ve tedbirli olunmalıdır.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI

Rüzgarın Şarki Anadolu’nun kuzeyinde cenuplu yönlerden akva ve kısa devamlı fırtına (40-70 km/saat) şeklinde esmesi beklendiğinden dikme ve ağaç devrilmesi, bina uçması ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara cebin tetik ve müdebbir olunması gerekmektedir..

TOZ TAŞINIMI BEKLENİYOR

Gün Doğusu Anadolu’nun güneydoğusu ile Güneydoğu Anadolu’nun doğusunda toz taşınımı beklendiğinden yaşanabilecek gelgel kalitesinde sukut, ulaşımda aksamalar kabilinden olumsuzluklara cebin dikkatli ve müdebbir olunmalıdır.

Share: