Meteorolojiden İstanbul karışma 23 kente yeğin ve su baskını uyarısı geldi

Meteoroloji Umumi Müdürlüğü yoluyla yapılan sonuç değerlendirmelere göre, ülkemizin yıldız, iç ve maşrık kesimlerinin parçalı ve saha kayran çokça bulutlanmış, Marmara’nın kuzey ve maşrık akarsu, Şarki Akdeniz, İç Anadolu’nun güney ve doğusu, Karadeniz, Gün Doğusu Anadolu’nun yıldız ve batısı ile Antalya, Bitlis. Muş, Hakkari, Van’ın doğusu, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevrelerinin evcil doğmak amacıyla espaslı sağanak ve kayran vadi asuman patırtılı bora yağışlı, değişik yerlerin birkaç bulutlu ve kemiksiz geçeceği anlayış ediliyor.

23 İLE TURUNCU VE SARI KODLU UYARI

Öte yandan 23 yer amacıyla soluk ve turuncu kodlu uyarıda bulunuldu. Sakarya, Zonguldak, Bartın, Düzce’ye turuncu harf geçilirken; Ankara, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Eskişehir, İstanbul, Kastamonu, Kocaeli, Sakarya, Zonguldak, Bartın, Yalova, Karabük ve Düzce sarı uyarma verildi.

SEL VE AKARSU BASKINI UYARISI

Yağışların; Osmaniye, K. Maraş’ın batısı ile gittikçe Gün Doğusu Karadeniz kıyıları ile Cıvıl Cıvıl çevrelerinde yerel namına sağlam olması beklendiğinden yaşanabilecek hırçın şartlara alın (ansızın baskin, taşkın, yıldırım, yağmur simultane sağlam rüzgar vb.) titiz ve müdebbir olunması gerekmektedir.

SARI VE TURUNCU UYARI NEDİR?

Turuncu, havayla ilgili kilolu durumlarda kullanılıyor. Bu renkte tahmin edilen meteorolojik hadise sıklıkla gerçekleşmiyor. Hasar ve kayıpların oluşması beklenen görülüyor. Çok müdebbir olunması, edimsel meteorolojik şerait ve tahminlerin takip edilmesi gerekiyor. Solgun, havada “potansiyel felaket durumu”na meni ediyor. Hesap edilen meteorolojik fenomen olağan dışı olmamakla birlikte, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek cerrahi müdahale üzerine dikkatli davranılması uyarısında bulunuluyor.Share: