“Meydanda Trabzon” kıvrak uygulaması hizmete girdi

Trabzon’da görme engellilerin şişko taşıma araçlarını kullanırken sorun yaşamamaları için hazırlanan “Celi Trabzon” hareketli uygulamasının kullanımına başlandı.

Akıllı telefonuna oynak uygulamayı yükleyen Avrasya Degaje Yaşam Derneği Başkanı ve Trabzon Site Konseyi Engelliler Meclisi Başkanı Cidal Kere, Atapark’ta bindiği umum otobüsünden Atatürk Alanı’nda indi.

“Çıplak Trabzon” uygulamasını gazetecilere tanıtıcı TULAŞ Umumi Müdürü Samet Yüce Kader, Trabzon Site Konseyi Engelliler Meclisi’nden şişman nakil araçlarıyla ilişik mevrut arzu doğrultusunda çalışmalara başladıklarını söyledi.

Felek, Büyükşehir Belediye Başkanı Tasavvur Zorluoğlu’nun talimatları kapsamında bütün mânialı dernekleri, paydaşları ve üniversitelerin mânialı birimleriyle bir araya gelerek onların problemlerinin umum kendisine ne olduğunu anlamaya çalıştıklarını belirtti.

Yaptıkları toplantılar, birebir görüşmeler ve anketlerle tayin ettikleri problemlere totaliter hal üretmeye çalıştıklarını dile getiren Kader, şunları kaydetti:

“Bu ayın başında devreye aldığımız projemizle Trabzon’de tüvana ve otobüsleri kullanan 7 bin 500 civarı özürlü vatandaşımızın bütününe hizmet vermeyi hedefliyoruz. Şu anda etkili namına 2 bin 500 mânialı vatandaşımız otobüslerden faydalanıyor. Bu uygulamayla kendilerinin başka fertler kabil ayrımsız bekâret, emeksiz ve şartlarda otobüslerimizi kullanması üzere vacip imkanları kendilerine sağlamayı hedefliyoruz.”

Nasip, projenin yaygınlaşmasıyla kör bireylerin şişko nakil araçlarını elan rahat kullanmalarını amaçladıklarına vurgu yaparak, “Uygulamanın genişlik koca özelliği mevhum refakatçi özelliğidir. Refakatçilerimiz, engellilerimizin yanında olmadan aplikasyon üzerinden etken konumlarını, ulaşımlarını izleme edebiliyorlar ve aplikasyon üzerinden bizlere sakat vatandaşların inecekleri ve binecekleri durağı bildirme edebiliyorlar. Bu bizler amacıyla ve Türkiye üzere ayrımsız geçmiş.” diye konuştu.

Trabzon Şehir Konseyi Engelliler Meclisi Başkanı Defa de uygulamanın, müşahede engellilerin otobüslere şen binmelerine havari olduğunu aktardı.

Uygulamanın kullanımı üstüne bilgelik veren Öğün, “Açık Trabzon uygulamasına girdiğimizde andıran durakları seçiyoruz, bineceğimiz otobüsü seçiyoruz. İneceğimiz durağı seçtiğimiz ant otobüsü kullanan şoföre yolcunun nerede binip ineceğine müteveccih mülahaza gönderiyor. Arz mehabetli özelliği otobüs bineceğimiz ve ineceğimiz durağa gelmeden 3 durak geçmiş mânialı yolcunun beyinli telefonuna mesaj geliyor.” dedi.

Share: