Miçotakis, mevki tarihinin bildirme nazik şimendifer kazasının sebebini açıkladı: Trajik tıpkısı herif hatası

Yunanistan cemaziyelevvel balaban benzeri felakete uyandı. Atina’dan salı akşamı saat 20.30’da akım eden geçici treni, Yunanistan’ın başkentinden kısaca 380 kilometre mesafede kâin Larisa kentinin Tembi mevkiinde, Selanik’den Larisa’ya gitmekte olan abra treniyle sabahleyin saatlerinde çarpıştı.

ULAŞTIRMA BAKANI KARAMANLİS İSTİFA ETTİ

Kazanın peşi sıra Yunanistan Iblağ Bakanı Kostas Karamanlis istifasını sunarken “Böylesi trajik bire bir olay gerçekleştiğinde tek özdek idmansız üzere göreve beklemek imkansızdır” dedi. Mukayyet açıklamada görevinden istifa ettiğini ve “bunun kurbanların anısını mutlu etmek için yapabileceğinin yeryüzü azı olduğunu” belirtti. Karamanlis antrparantez devletin “tafsilatlı süredir bitmeme fail” hatalarının sorumluluğunu aldığını vurguladı.

KAZANIN SEBEBİ “TRAJİK BİR İNSAN HATASI”

Yunanistan Başbakanı Miçotakis 43 kişinin hayatını kaybetmesine defa açan şimendifer kazasının nedenini açıkladı. Miçotakis, tren kazasının “trajik tıpkısı adam hatasından” kaynaklandığını söyledi.

İSTASYON ŞEFİ TUTUKLANDI

Polis Güçleri Larisa’daki İstasyon Şefi’nin ihmalle ölüme sebebiyet ita suçlamasıyla tutukladı. Sinyallerden mesul 59 yaşındaki şefin suçlamaları reddettiği ve kazanın beklenen bir ustalık hatadan meydana mevrut olabileceğini söylediği kaydedildi.

Yunan demiryolu sendikaları ise bu kazanın demiryollarındaki vakayiname sorunları gözler önüne serdiğini, bu mesail beyninde yurt müteharrik, karışık sinyalizasyon ve çamaşır azgını enfrastrüktür olduğunu belirtti. Larisa Belediyesi, ara sıra cesetlerin tanınamayacak halde olması dolayısıyla kimliklerinin kalıtım bilimi testlerle belirleneceğini açıkladı. Larisa’daki aynı şifahane de, trendeki yolcuların yakınlarının DNA örnekleri vermeye başladığını duyurdu.

ATİNA’DA PROTESTO GÖSTERİLERİ

Başkenti Atina’da, tren kazasını protesto eden göstericiler ile polis güçleri beyninde çatışma yaşandı. Hellenic Train ofislerinin bulunduğu binanın uğrunda bire bir araya gelen binlerce resim, “Kaymakamlık değil, cinayet” yazılmış döviz taşıdı. Polis Güçleri, yerlerini fırlamak istemeyen göstericilere göz yaşartıcı gazla engelleme etti.

Share: