Milli Eğitim Bilimi Bakanı Özer, KKTC Reisicumhur Tatar ile görüştü

Milli Terbiye Bakanı Mahmut Özer, Lefkoşa’birlikte Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) Cumhur Reisi Ersin Tatar ile aynı araya geldi.

Milli Yetişek Bakanı Mahmut Özer, resmi temaslarda bulunmak üzere KKTC’ye geldi. Icra Vekili Özer, ziyareti çerçevesinde Lefkoşa’dahi KKTC Cumhur Reisi Ersin Tatar ile musahabe gerçekleştirdi. Ziyarette Icra Vekili Özer’in beraberinde Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Nazif Yılmaz ile Tedris ve Incelik Müesses Başkanı Cihad Demirli, AKARSU ve Dış İlişkiler Umumi Müdürü Hasan Ünsal, KKTC Eğitim Bilimi Müşaviri Hızır Denizköpüğü ile KKTC Milli Yetişek Bakanı Şiir Çavuşoğlu ve Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Kavi Feyzioğlu üstelik amade bulundu.

Nazır Özer, görüşmede Türkiye ile KKTC arasında bitmeme eden eğitim aksiyon birliklerinden meze ederek elan ilk Türkiye’ye mevrut KKTC Eğitim Bilimi Bakanı Yır Çavuşoğlu ile eğitim iş birliği konularının ele alındığını belirtti. Hele hoca yetiştirime, okul öncesi yetişek, mesleksel eğitim bilimi ve hususi eğitim bilimi kabilinden konularda yardım verilebilecek alanlarla ilişkin tıpkısı civar mücahede yapıldığını kaydeden Özer, zaman birlikte bu çalışmaların tamamlanacağını aktardı.

“Eğitimin bilcümle kademelerindeki okullaşma oranları, akıbet 20 yıldaki seferberlikle yüzdelik 95’in üzerine çıktı”

Konuya ilişkin Bakanlıkta çokça geniş bir değerlendirme toplantısı yapacaklarını tamlayan Bakan Özer, “Türkiye, eğitiminde aşağılık çok cesim bire bir müktesebata sahiptir. Artık 19 milyon öğrencisi, 1.2 milyon öğretmeniyle küresel ölçekte beniz 50’ye andıran ülkenin nüfusundan çok elan fazla tıpkı ölçeğe topluluk olan bire bir terbiye sistemimiz var. Son 20 yıldaki eğitimde yapılan yatırımlarla birlikte ekol öncesinden ortaöğretime eğitimin tüm kademelerindeki okullaşma oranları, Allah’a şükür, sonuç 20 yıldaki seferberlikle yüzdelik 95’in üstüne imdi. Alelhusus 2022 yılında ekol öncesi eğitime çok şişman ağırbaşlılık verdik çünkü okul öncesi terbiye, eğitimde okazyon eşitliğinin sunu mefret adımlarından biri ve bir zamanda nesillerin çokça henüz kalifiye aynı şekilde yetişmesi, beşeri sermayenin çok daha bol tıpkı şekilde kullanılması bağlamında haddinden fazla makro ayrımsız özelliğe ehil” ifadelerini kullandı.

“1 yıl kabilinden gücük sürede 159 bin olan çırak-kalfa sayımız 1 milyon 350 bine ulaştı”

Özer, 2022 yılında okul öncesi eğitimin güçlendirilmesi, mesleksel eğitimin güçlendirilmesi ve öğretmenlerin mesleki ve şahsi gelişimlerinin desteklenmesini konularına odaklandıklarını dile getirerek, “Meslek eğitimde aşağılık sonuç 1 yılda çok mefret bir avantaj elde ettik. Hele mesleki eğitim bilimi merkezlerindeki çırak-kalfa sayısının artırılmasıyla ilgili 25 Antrakt 2021 tarihinde 3038 Sınırlanmış Mesleksel Terbiye Kanunu’nda çokça koca değişiklikleri yürürlüğe soktuk. 1 sene kabilinden güdük sürede 159 bin olan çırak-kalfa sayımız 1 milyon 350 bine ulaştı. Süfli bu benzer, epey ve ılımlı ölçekli işletmelerin kalifiye kayırıcı kaynağı edinmesiyle ilgilendiren haddinden fazla kocaman ayrımsız boşluğu karşılamış oldu” dedi. Türkiye’nin 1 yılda ulaştığı şakirt ve kalfa sayısının önemine meni eden Bakan Özer, katıldığı OECD Eğitim Bakanları toplantısında Fransız mevkidaşının verdiği bilgilere bakarak Fransa Reisicumhur Emmanuel Macron’un mesleksel eğitimle ilişkin yer iri projesinin 300 bin olan şakirt kalfa sayısını 1 milyona sezmek olduğunu, ancak 13 milyon avroluk tıpkı bütçe kullanıldığı halde sayının 800 binlerde kaldığını aktardı.

Özer, sözlerine şöyle devam etti:

“Beribenzer biz çokça henüz düşük bütçelerle mefret kazanımlar elde töre bilimi. Esasen öğretmenlerimizin mesleksel ve ferdî gelişimleriyle ilişik 14 Küçük Ay 2022 tarihinde Öğretmenlik Meslek Kanunu’nu çıkardık. Dijitalleşmeyle ilişik çok yetişkin mesafeler aldık. İnşallah, Türkiye’nin eğitimde nail olduğu bu deneyimlerin hepsini Yıldız Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’yle, tığ ayrı kendisine görmüyoruz, onun kıvrak olması için, beşeri sermayesinde kullanmasıyla ilgilendiren rastgele türlü desteği vermeye hazırız.”

“Zihayat aynı kadroyla ziyarette bulunmanız çok cesim”

KKTC Reisicumhur Ersin Tatar ise Bakan Özer ve heyetinin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Ziyareti oldukça majör gördüğünü kaydeden Cumhur Reisi Tatar, “Hakeza etkili aynı kadroyla bizi musahabe ederek vermekte olduğunuz mesajlar, buradaki milli eğitimin güçlenmesi, gençlerimizi ve çocuklarımızı ileriye taşıyabilmek için, milli şuur, örf, nüsha, anane, kültür ve hepsini ileriye taşıyabilmek için desteklerinizle alay malay çokça koca” diye niteleyerek konuştu.

Hele iletişim çağında ayrımlı etkenlerin gündemde olduğunu söyleyen Tatar, bu süreçte imkanların yeryüzü bereketli şekilde değerlendirilerek güçlendirilip geleceğe taşınması gerektiğini vurguladı.

“Hepimizin geleceği, gençliktir”

Tatar, “Kıbrıs Irlamak bu topraklarda varlığını sürdürmektedir. Benim çocukken büyüdüğüm sokağın adı Hasan Ilgaz, Türkiye’den buraya gönderilen öğretmenlerden biri. O yıllardan, Ulu Önderimiz Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün Kıbrıs Yırlamak’nün katiyen bekâr kalmayacağını belirtmesiyle o print günlerde öğretmenler gönderilerek burada ayrımlı koşullarda milli eğitime destekler hep sürmüştür. Nedeniyle bizim o günleri unutmamız olanaklı değildir. Şu anda Yıldız Kıbrıs Türk Cumhuriyeti haddinden fazla daha etkili ayrımsız durumda. İnşallah önümüzdeki süreçte sizin bir iki önce bahsettiğiniz konuları ülkemizde birlikte uygulayıp yükseltmek, milli eğitimi perçinlemek ve ona göre gelecek nesilleri geleceğe alıştırmak hepimizin tabiatıyla sunma nazik görevlerinden biridir. Çünkü hepimizin geleceği, gençliktir. Gençliği ongun yetiştirerek Yıldız Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni keyiflendirmek, güçlendirmek ve Gün Doğusu Akdeniz’deki bu Türk devletini daha bile ileriye sürmek hepimizin gönlünden geçendir” şeklinde konuştu.

“Mesleki eğitimi güçlendirmede büyük çalışmalar içerisindesiniz”

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın KKTC amacıyla dünya çapında verdiği mücadeleye belen fail Tatar, KKTC’nin Türk Devletleri Teşkilatı’na rasıt namına kabul edilmesi ile bu arada Türkiye’nin KKTC amacıyla yaptığı gayretler ve girişimleri anlattı. Tatar, bu gelişmelerin daha bol terbiye almış şuurlu gençlerin yetişmesi ve dünya ülkeleriyle yapılacak temaslarda bilgili gençlerin olması açısından haddinden fazla oylumlu olduğunu vurguladı.

Mesleksel terbiye ile ilgili gelişmelere da değinen Tatar şöyle devam etti:

“Turizmdeki gelişmeler ve sanayideki gelişmeler vuzuh eleman ihtiyacı doğuruyor. Bu açıdan mesleksel eğitimin önemi ortaya çıkıyor. Mesleksel eğitimi ve patika liselerini ihya yönünde Sayın Bakanımız önemli çalışmalar içinde. Onun üzere önümüzde birlikte bizi muntazır çok muhteşem süreçler var. Bunların yapılması amacıyla buyuru gerekir. Bu egemenlik bizde var. Kuzey Kıbrıs Türkümüzün marka değerinin artırılması amacıyla ekol öncesi eğitimden kaldırmak suretiyle tüm kademelerde eğitime haddinden fazla önem veriyoruz. Türkiye Cumhuriyeti’nin şişman potansiyeli ve imkanlarından bizlerin birlikte yararlandırılması sunma nazik gücümüzdür. Bu bağlamda katkılarınızdan periferi çok teşekkürname ediyorum. Tıpkısı sefer daha Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde sizleri ve zinde heyetinizi görmekten memnuniyetimi tabir ediyorum.”

Nazır Özer, KKTC Lefkoşa Hususi Yetişek Merkezinde öğrencilerle buluştu

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile görüşmesinin arkası sıra Lefkoşa Hususi Eğitim Bilimi Merkezini konuşma ederek öğrencilerle dahi ayrımsız araya geldi. KKTC’birlikte hususi öğrencilere eğitim bilimi veren yeryüzü iri özel eğitim uygulama okuluna Türkiye’den özel yetişek materyalleri getirerek hediye ettiklerini kaydeden Özer, “Artık dahi bu okulumuzun donanımı ve talim materyallerinin zenginliği ile ilişkin herhangi bir türlü desteği ita kararımızı, KKTC Milli Eğitim Bilimi Bakanı Sayın Koşuk Çavuşoğlu ile gelişigüzel aldık” dedi.

Özer, söz konusu okula tüm çevrim eğitim vermesi üzere geri hizmet namına kamu desteği Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı namına sunacaklarını belirterek çocukların sevinçli antlaşma geçirmeleri ve yaşam becerilerini geliştirmeleri hesabına çalışacaklarını söyledi. Ziyarette, okulda fariza eden öğretmenlere üstelik ihtiyaçlarını soran Özer, öğretmenlerden materyal ve yeni bina isteği yanıtını aldı. Özer, bunun konusunda ekibine okul binasının yenilenmesi talimatını verdi. – LEFKOŞA

Share: