Milyarderlerin ‘Generali Sigorta’ savaşı

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

İtalya’nın bildirme büyük sigorta şirketi Assicurazioni Generali Spa yönetiminde iki İtalyan milyarder dirlik yönetimi birimine henüz aşkın odaklanmak üzere ağırbaşlı yarışına girişti. Milyarderler bahar öncesine büyüklüğünde şirketin kontrolünü yatırım bankası Mediobanca SpA’den almaya hazırlanıyor.

Insurance Journal’ın haberine bakarak İtalyan yapım patronu Francesco Gaetano Caltogirone ve dev gözene markası Luxottica’nın Kurucusu Leonardo Del Vecchio Generali amacıyla kullanılmamış tıpkı cazibe hazırlıyor. Haberde bu karşıt planın Generali CEO’su Philippe Donnet’ye 15 Açıklık tarihinde sunulacağı belirtiliyor. Haberin dayandırıldığı ismi açıklanmayan bir kaynağa bakarak, Caltogirone ve Del Vecchio, huzur yönetimi alanın henüz çok desteklenmesinin birlikte Banca Generali’nin de takım içerisinde elan balaban bir alengir oynamasını murat ediyor.

İki milyarder aylardır Donnet’i devirebilmek üzere Generali’deki hisselerini artırıyor. Donnet ise 29 April’dahi idare kurulunun kalın kafalı kalanıyla alay malay baştan seçilmeye hazırlanıyor. İddialara bakarak milyarderler, Donnet’e ve bulunan Mediobanca destekli umumi heyet vasıtasıyla hazırlanan plana düz derk etmek amacıyla şirketin yaklaşmakta olan almanak umumi kurulunu bekliyor.

İki milyarder, İtalya’nın arz büyük sigortacısı Generali’nin serencam 15 yılda Mediobanca’nın gözetimi altında Avrupa’daki başlıca emsallerinin gerisinde kalarak yolunu kaybettiğini sav ediyor.

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre müttefikleri Fondazione Cassa di Risparmio di Torino’yla alay malay %15 hisseye vasıl muhalifler Mediobanca’nın %12,8’lik behre payından haddinden fazla henüz fazlasına ehil.

Generali, Del Vecchio ve Caltagirone konuyla ilgili değerlendirme yapmaktan kaçındı.

Milyarderler Savaşı

Mediobanca, milyarderlerin behre inşasına cevap yöneltmek ve yönetim kurulu yenileme savaşına muamele etmek üzere Ilkgüz ayında bir hareket takanak ödeme mekanizmasıyla hissesini %17’nin konusunda yükseltti. Umumi kuruldan müstacelen bilahare sona erecek olan leasing sözleşmesinin meşruiyeti, İtalya’nın piyasa düzenleyicisi Consob aracılığıyla inceleniyor.

Benzeri ayın başlarında iki milyarder, sigorta şirketinin “henüz ekonomik ve deli dolu tıpkı yönetimi” amacıyla birlikte işlemek amacıyla bire bir hissedar istişare anlaşmasında güçlerini birleştirdiklerini duyurmuştu. Fondazione CRT bu anlaşmaya daha sonraları giriş yaptı.

Generali’nin Başbuğ Yardımcısı Caltagirone, etraflı zamandır sigorta şirketinin stratejisinden şikayet ediyor. Milyarder tutumlu şirketin 2020 bilançosunu onaylamayı reddetti. Bu aşama Caltagirone’nin bazen yöneticilerle olan anlaşmazlığının altını çizen sembolik bir debi.

Bloomberg verilerine bakarak, Del Vecchio ve Caltagirone bile Mediobanca’daki hisselerini sırasıyla %19’un ve %3’ün üzerine yükseltiyor.

Bloomberg News’te geçtiğimiz yıl öne çıkan ayrımsız habere göre, Del Vecchio, Generali’yi dinç İtalyan köklerine cemaat arka dozaj bire bir Avrupalı aktör haline gelebileceğini öngörüyor.

Donnet’in Stratejisi

Milyarderler, kâin idare altında Generali’nin, Allianz SE ve AXA SA üzere Avrupalı rakiplerine akıllıca tıpkısı dayanç hazırladığını söylüyor. Ayrıca sigorta şirketinin satın alma politikasının haddinden fazla çekingen ve Mediobanca’ya bağımlı arkaç geldiğini tez ediyorlar.

Denk isnat etmek icabında, Generali, yer büyük hissedarıyla rakiplik etmemek amacıyla geçim yönetimi fırsatları için öneri vermekten kaçındı. Generali, Mediobanca’nın gelirinin yaklaşık üçte birini oluşturuyor.

Donnet’in mühim planını sunacağı bölüm aynı hesaplaşma gününe döneceğe benziyor. Donnet, şirket umumi kurulunda Generali’nin hisse fiyatını müzayede, maliyetlerini düşürme ve dijitalleşmeye yönelme konusundaki olumlu siciline meni edebilecek. CEO yönetimi sırasında Generali henüz alelade rakibi Societa Cattolica di Assicurazioni SpA’yı devralarak öz domestik pazarındaki varlığını sağlamlaştırdı ve henüz kazançlı sigorta ürünleri alanında genişledi.

Generali hisseleri, Donnet’in ilk pres planını sunduğu Teşrinisani 2016’dan bu yana %60’tan aşkın ayar kazandı. Bu süreçte Allianz’ın hisseleri %30 ve AXA SA’ın hisseleri %15 artış gösterdi.

Generali AXA’nın Malezya birimlerini satın algı

 

TSB’den kur uyarısı: Sigorta poliçe bedelleri güncellenmeli

 

Sompo Sigorta’nın kârı yarı yarıya düştü

 

Share: