Minik elleriyle arzu turşusu kurdular

Minik elleriyle heves turşusu kurdular

ANKARA Turşusu ile dünyaca ünlü Ankara’nın Çubuk Belediye Reisi Payidar Demirbaş, düzenlediği festival lansman toplantısında bu yıl 15’incisi düzenlenecek Arsıulusal Çubuk Bitap ve Hars Festivali’nin 8-11 Ilkgüz tarihlerinde gerçekleştirileceğini belirterek, “Gelin eğlencenin turşusunu alay malay kuralım” dedi.

Çubuk Mesleksel Eğitim Bilimi Merkezi’nin bahçesinde planlı festival tanıtım toplantısına Çubuk Belediye Başkanı Baki Demirbaş, ATO Başkanı Gürsel Yağmur, uray başkanları ile çokça sayıda davetli katıldı.

-Istem turşusu kurdular

Istek turşusunun kurulduğu lansman toplantısında lokal yemekler tanıtılırken, Türkiye Aşçılar Federasyonu ile ilçede gastronominin geliştirilmesine yönelik iş birliği protokolü birlikte imzalandı. Festivale sınırlanmış eyyam kala cemi hazırlıkları yaptıklarını kaydeden Komutan Demirbaş, Hâlsiz Festivali’nin bu yılki temasının ‘Gastronomi’ olduğunu söyledi. Ünlü şefler, gurmeler, azık üreticileri, gastronomi öğrencileri, ekincilik üreticileri ve departman temsilcilerini bir araya getirecek festivalin 4 dönüş süreceğini vurgulayan Başkan Demirbaş, gastronomi alanındaki çalışmaları, curcuna içeriğini ve coğrafi işaretler alanında düzenlenen çalışmaları lokma tatlısı eşliğinde anlattı.

Dünyanın zenginlik ölçeğinin daha çok kültürel zenginliğin korunması, kültürel mirasına eş çıkılması ve sağlık konuları olduğunu dile getiren Komutan Demirbaş, “Elimizdeki değerlerimize topluluk çıkacağız. Elimizin altında insan ayrımsız kaynak var. Büyüklük namına dünyanın sunma nazik mutfaklarından birine sahibiz. Çubuk mutfağı üstelik bu nazik mutfağın içerisinde yüce tıpkı paya sahiptir. İşte bu hazinemize eş geçmek üzere ilçemize bakir aynı gaye belirledik. İlçemizin vizyon, meram ve hedefine bu yılki festivalimizle gelişigüzel gastronomiyi ekliyoruz. Sürdürülebilir kalkınma için gastronominin heybetli olduğunu biliyoruz. Bu nedenle bu yılki festivalimizin teması ‘Gastronomi’ olacak ve inşallah ilçemizi Başşehir Ankara’nın Gastronomi merkezi yapacağız” dedi.

Bu yılki festivallerinde aynı yenilik birlikte gençlere yönelik çalışmalar olacağını anlatan Komutan Demirbaş, kuracakları interaktif oyunlar standı ile daha çok genci curcuna alanına çekmeyi planladıklarını kaydetti.

Festival boyunca gastronomi şovları, atölye çalışmaları, aşındırmak yarışmaları, konserler ve pek çokça düzenli etkinliğin meydan alacağını vurgulayan Komutan Demirbaş, festivalle ait şu bilgileri verdi: “Dünyanın genişlik birinci sınıf ve genişlik içimli turşularının üretildiği ilçemizde mutfak kültürümüzü da gün yüzünü çıkaracağız. Gençlerimize müteveccih yapacağımız etkileşimli oyunlar standımızda argın ve gastronomi temalarına makul ortamlarda oyunlar oynayacaklar. Ayrıca bu alanda kurulacak dev tıpkısı ekranda ilçemizin tanıtımı olacak. Gençlerimize onları sıkmadan ve onların seveceği şekilde ilçemizi sunu bol şekilde öncelemek ve anlatmak istiyoruz. Festivalimizde konserlerin yanında, yemek yarışmaları, gastronomi şovları, el oyunları gösterileri, kültürel ve lokal ürünlerin sergileri meydan algı. Turşumuz başta girmek için dönem boyu gelen misafirlerimize mütenevvi ikramlarımız olacak.”

-Çubuk’ta yıldızlar geçidi yaşanacak

Tuşu festivalinde 2 hayalet kurulacağını ve curcuna süresince etkinlikler yapılacağını aktaran Başbuğ Demirbaş, “Iri sahnede Tuğçe Kandemir, Rafet El Roman, Halas Kuş, Burak Bulut, Ömer Faruk Bahçe, Ege Fazilet Karakülah, Irmak Arıcı kabil sanatçılar sahne alacaklar. Diğer sahnede ise yerli sanatçılarımız ile yurdumuzun dört bir yanından ve ensiz dışından gelen halk oyunları ekipleri görüntü alacaklar” diyerek konuştu.

Konuşmaların peşi sıra Çubuk Turşusu davetliler tarafından turşunun sultanları yoluyla kurulurken, kağıtlara yazılan dilekler dahi hususi tüplere konularak turşuların içerisine özenle konuldu. Ağızları adamakıllı mülga dileklerin saha aldığı turşular festivalde açılmak için harap mahsenlerine konuldu.Share: