Modernize edilen Türkgözü Gümrük Kapısı’ndaki çalışmalar şişman oranda tamamlandı

Türkiye ile Gürcistan arasındaki Türkgözü Gümrük Kapısı’nın modernize edilmesi için Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğince aynı sene önce başlanan çalışmalarda sona gelindi.

Çift methal-çıkışlı gümrük binalarının yanında restoran, eş mağazası ile personelin kullanacağı lojmanların dahi vadi alacağı Ardahan’ın Posof ilçesindeki gümrük kapısı, akıbet teknolojik imkanlarla donatılıyor.

Yüzde 93’ünün bittiği modernize çalışmalarının tamamlanmasıyla kapıdan günlük 500 tırın geçmesi öngörülüyor.

“Türkiye’ye yakışır kullanılmamış bir kapı olacak”

Ardahan Ticaret ve Uran Odası Başkanı Ciddi Demirci, AA muhabirine, Türkgözü Gümrük Kapısı’ndaki çalışmaları, beklenenden erken tamamlamayı planladıklarını söyledi.

Yaklaşık 18 ayda yapılması gereken çalışmaların yüzdelik 93’ünün 12 ayda tamamlanmasının kocaman olduğunu anlatım fail Demirci, şunları kaydetti:

“Türkgözü Gümrük Kapısı, bizim Gürcistan’a açılan ikinci kapımızdır. Tıpkısı gayr Çıldır-Eskişehir Taşı Gümrük Kapısı. Kapılarımızın modernizasyonu bölgemiz ve ülkemiz üzere serencam aşama kebir. Türkgözü Gümrük Kapısı’ndaki çağcıllaşma çalışmaları bitme aşamasına geldi çıktı. Türkiye’ye yerinde eskimemiş tıpkı kapıya erbap olacak olmanın gururunu yaşıyoruz.”

Posof Şehremini Cahit Ulgar dahi gümrük kapısının ilçelerinde bulunmasının kendileri üzere önemli aynı yarar olduğunu anlattı.

Gümrük kapısındaki çalışmaların tıkır tıkır bitmeme ettiğini tamlayan Ulgar, “Muvaffakiyetli bire bir şekilde sona akilane gitmesi bizim için birlikte sevindirici bir genişlik. Kapının angajman yolları ile altyapıya müteveccih çalışmaların birlikte tamamlanmasıyla henüz da iyi olacak. Ulama sunan herkese teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.

Share: