MUHARREM İNCE: HDP İLE AKP GÖRÜŞMÜŞ, SAKINCA GÖRMÜYORUM

ŞEHIR Partisi Umumi Başkanı Muharrem İnce, “HDP ile AKP görüşmüş. Görüşebilir, bunda ne var kim? Parlamentoda düzen edilen bir öğür, divan başbuğ vekili olan tıpkı fırka; ego tıpkı mahzur görmüyorum” dedi.

Yurt Partisi Umumi Başkanı İnce, beraberindeki genel başkan yardımcıları ve fırka yönetimi ile birlikte Van’a geldi. Partisinin toprak başkanlığınca planlı kahvaltı programında basın mensupları ile mülaki İnce, hükümeti eleştirdi. 20 sene öncenin enflasyonuyla şimdiki arasında nazik fark olduğunu kaydeden İnce, “20 sene evvel para şişkinliği yüzdelik 29’du. Zaman yüzdelik 85,5. 20 sene geçmiş Türkiye’nin 130 milyar dolar aut borcu vardı. Bugün 460 milyar dolar aut borcu var. Akan zahir 0,5’ti. Şimdi yekpare 12 zalimce. Türkiye’de gıda ortalaması 99,5; dünyadaysa 9,1. Dışişleri bakanı, Plan Bütçe Komisyonu’nda yöntemince Cumhur Reisi Tayyip Erdoğan’ı gömmüş. Bakın ne demiş. Hububat koridoru anlaşması sayesinde dünyada azık fiyatları yüzdelik 9 düştü. Türkiye’de gıda fiyatları çabucak ekim ayında yüzdelik 5 artmış. Dünyada yüzde 9 düştüğünü söylüyor, Türkiye’birlikte yüzde 5 artıyor. Dışişleri bakanı, kişi cumhurbaşkanına diyor ki ‘Beceriksiz cumhur reisi’. Gıda enflasyonu, Türkiye’üstelik almanak 99,5. Paketlemek 7,5 teklik. 10 liraya akla yatkın gidiyor” diyerek konuştu.

‘BAKANLARIN İSİMLERİNİ BİLE BİLMİYORUZ’

Türkiye’nin başarısız kadrolarca yönetildiğini belirten İnce, “Bu sene içre Türkiye’yi dokunaklı yönetti, liyakatsiz kadroları ile yönetti. 2018 yılında yarıştık. 4 yılda 3 ekonomi bakanı, 5 şekil bankası başkanı, 5 TUİK başkanı değişti. Bakanlar kurada oldu bundan sonra. Bakanların isimlerini dahi bilmiyoruz, yurttaş dahi bilmiyor. Cuşuhuruş söndürmeye gidecek, ‘Sayın Cumhurbaşkanı’mızın talimatıyla gittik’ diye niteleyerek başlıyor. Hâkim bölgesine gidecek, Sayın Cumhur Reisi’nın talimatıyla gidiyor. Istek vermese orman yangınını söndürmeye gitmeyecek almak kim. Bakanlar o kadar yersiz insanlar oldu kim bundan sonra ‘Ben istifa ettim’ diyemiyor, affını istiyor” dedi.

Muhalefeti birlikte eleştiren İnce, “Traksiyon Bütçe Komisyonu tutanaklarına baktım. Tutanaklarda esas ihtilaf partisinin umumi saymanı, cumhurbaşkanı yardımcısına, ‘Sayın reisicumhur yardımcım’ diyerek seslenme ediyor. ‘Sen muhatabım değilsin’ demesi geçişsiz. Atanmış aynı memurla muhatap olunmaz. Dışişleri bakanına huluskârlık yapıyor. ‘En bir iki tahribat sizin bakanlığınızda var’ diyor. Bu tutanaklarda var. ‘Light AKP’ üzere davranıyorlar. Milli Yetişek Bakanlığı’nın bütçesine 435 bilyon TL bütçesi var. Bu bütçenin 301 milyar TL’si personel ve SSK gideri. Bilcümle bütçenin getiri gideri ise 565 milyar TL. 435 milyar TL Milli Terbiye Bakanlığı’na repo ödeyeceğiz. Efsus, faize verdiğimiz parayı çocuklarımıza vermiyorsunuz. Okuduğunu anlamayan, problemi çözemeyen kollar geliyor çıktı. Bu de gelecek amacıyla ayrımsız şişman ateş demektir. 143 bin çocuğumuz matematikten liyakatsiz çekmiş. Hiçbir istifham yapamamış” diye niteleyerek konuştu.

HDP ile AK Tümen heyetlerinin görüşmesine dahi değinen İnce, “HDP ile AKP görüşmüş. Görüşebilir, bunda hangi var kim? Parlamentoda baziçe edilen bir parti, meclis başbuğ vekili olan aynı fırka; ego benzeri mahzur görmüyorum. Malumat değerinin de olmaması lazım. Anayasa değiştirilecekse bütün siyasi partilerle görüşülmesinde hiçbir mahzur bulunmayan amma bilinmez saklı, utangaç görüşmeyi doğru bulmuyorum” dedi.

Konuşmasının ardından Muharrem İnce, esnafı mülakat etti. İnce’nin henüz sonradan Hakkari’ye geçeceği belirtildi.

Share: