Munzur Çayı akarsu şeş güzellikleriyle “saf akvaryum” kadar

Tunceli’nin Ovacık ilçesindeki Munzur Çayı, su altı canlıları, bariz suyu ve firuze mavisi görünümüyle katıksız akvaryumu andırıyor.

Munzur ve Mercan dağları arasında müesses 1500 rakımlı Ovacık ilçesi, yılın temas döneminde yer ülke ve ilçelerden haddinden fazla sayıda turisti ağırlıyor.

El değmemiş doğasıyla öne çıkan kaza, Munzur Vadisi Milli Parkı, Munzur Gözeleri, Karagöl, Katır Gölleri ve Mercan Balığı Kanyonu gibi güzelliklere ev sahipliği yapıyor.

Yaklaşık 7 bin nüfusa sahip olan ilçeden geçen Munzur Çayı üstelik kentin kocaman turizm alanlarının başında geliyor.

İlçedeki Ülfet köyünden doğarak akan Munzur Çayı, alelhusus yaz aylarında trekking, kamp, rafting ve yüzme meraklılarının yol uğrağı yeri oluyor.

Farklı türlerin üreme alanı oluyor

Yöre sakinlerinin birlikte turlarla ilçeye gelen ziyaretçiler, belirgin suyu ve turkuaz mavisi görünümüyle bağ calip çayın kıyısında piknik yapıp serin suda yüzüyor.

Menderesler oluşturarak geçtiği bölgelere cıvıltı katan Munzur Çayı, bir nice canlıya da dirim alanı oluşturuyor.

Nesli himaye altında olan al benekli alabalık ile akarsu samurlarının yaşadığı Munzur Çayı, akbalık, sazan, kurbağa, seretan, kaplumbağa ve badi üzere türlerin birlikte tenasül alanı oluyor.

“Geçtiği güzergahlara hayat veriyor”

Tabiat tutkunu Itibar Bal, AA muhabirine, Tunceli’nin tabii, tarihi ve kültürel alanlarıyla öne çıktığını söyledi.

Kentin dört sezon ayrımlı güzellikler sunduğunu tamlayan Bal, Ovacık’ın herhangi bir sene turistler aracılığıyla gezildiğini dile getirdi.

Munzur Çayı’nın kent üzere büyük önemi olduğunu vurgulayan Bal, “Bu çay Mülakat köyünden doğarak Uzunçayır Baraj Gölü’ne karışıyor. Munzur Çayı geçtiği güzergahlara maltalık veriyor. Munzur Çayı’nın kıyısında tür garip dikme türleri ve bitkiler var. Ayrıca çayın sularında al çapar ala ile değişik etkili türleri dirim buluyor.” dedi.

Bal, zamanının çoğunu doğada geçirdiğini belirterek, “Munzur Çayı’nın kıyısında çıkma yapıyorum. Doğadaki kuşları, kelebekleri ve Munzur’daki balıkları yakından görüntüleme fırsatı buluyorum. Bu doğaya herkesin topluluk çıkması gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Share: