Mustafa Adıgüzel: “Gençlikle İlgili Ayrımsız Bakanlığın Yön Bağımlılığına Vakit Kaybetmeden 7 Milyon Lira Cevap Ayırması bile Ilginç. Spor Bakanlığı…

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, TBMM Çekim ve Bütçe Komisyonu’nda Deneyimsizlik ve Spor Bakanlığı’nın bütçe görüşmelerinde; “Sayın Icra Vekili konuşmasında birlikte bap bağımlılığından bahsetmedi. Halbuki Türkiye’dahi şu anlar gençler metamfetaminde yer ülkelerden mezuniyet itmam fazla. Gençlikle ilişkin tıpkı bakanlığın bap bağımlılığına değinmemesi ve hoppadak 7 milyon liralık mukabele ayırması bile enteresandır. Spor Bakanlığı bütçesinin on binde biri” dedi.

TBMM Çekim ve Bütçe Komisyonu’nda Bilgisizlik ve Spor Bakanlığı ve Spor Bacak Teşkilatı’nın 2021 yılı kesme hesabı, 2023 yılı bütçesi ve Sayıştay raporları görüşülüyor.

CHP Cıvıl Cıvıl Saylav Mustafa Adıgüzel, görüşmelerde söz alarak şöyle konuştu:

“AKP’den geçmiş neler yoktu ironisini kullanılmamış bir boyuta evirdiniz. AKP’den önceki frijider, çamaşır makinesi, fırından bilahare deminden dahi futbol kâffesi birlikte bulunamıyor demeye getirdiniz. Zaten bu kavim tümü televizyonda gördü. Göstergeç gelmişti ama futbol topu daha gelmemişti. Spor Bakanlığı’nın ve alelhusus Spor Dip Süper Takım ve teşkilatlarından ne kadar paranın nereye aktarıldığıyla ilgili elan geçmiş defaatle soru sorduk. Fakat bunlara kusursuz tıpkı karşılık alamadık. Cevaplar hep taca bundan sonra.

“GEÇEN YIL SPOR BAKANLIĞI’NIN BÜTÇESİ 28 MİLYAR TL İKEN, SPOR TOTO TEŞKİLATI 117 MİLYAR TL, BÜTÜN DÖRT KATI BÜTÇE YAPMIŞ”

‘Bu miktarlar ve masraf tutarları kamuya açıktır’ şeklinde tıpkı yanıt verildi. Demincek Sayıştay hangi diyor: ‘İl ve kaymakamlık müdürlerinin finansal aksiyon ve işlemlerinin Bakanlık muhasebesi sisteminin dışında tutulduğunu’ söylüyor. Bilgisizlik ve Spor İl Müdürlükleri 3289 az Kanunla özel bütçeli kurumlar kapsamına münfail, ayrıca eğreti 10. maddeyle de bakı dışında bırakılmış. İl ve ilçelerde boyut böyle. Olur Bakanlık’ta durum ne? Bakanlık’ta de buut aynı. Sabik yıl Spor Bakanlığı’nın bütçesi 28 milyar TL iken, Spor Kaba Et teşkilatı 117 milyar TL, bütün dört katı bütçe yapmış. Bütün harcamalar üstelik hele buradan yapılıyor, kasıtlı harcamalar.

“2,5 MİLYAR TÜRK LİRASI KAYIT ALTINDA DEĞİL”

Sayıştay raporlarından Spor Makat’dan Genel Müdürlük payı yerine dökme hep 7 milyar 751 bin milyon 281 bin teklik, bunun 5 bilyon 211 bin 380 Türk lirası gerçekleşme etmiş. Fakat 2,5 milyar Türk lirası kayıt altında değil. 2,5 milyarın nerede olduğu muhtemelen değil. Yani hem kaza ve hem devlet müdürlükleri hem birlikte Nezaret şekil hesaplarında pusat dışılık, kontrol dışı alanlar var. Bu paraları nerede kullanıyorsunuz? Tığ sürekli soruyoruz, ‘Bu ödemeler ne ehil, tıngır ve derneklere yapıldı?’ Ilim namevcut, filhakika Sayıştay raporlarında üstelik bulunmayan. Esbak Sayıştay raporlarında Spor Kıç Teşkilatı’na yapılan harcamalar ile ilgilendiren detaylar varken bu yıl bulunmayan.

“GENÇLİKLE İLGİLİ BİR BAKANLIĞIN HUSUS BAĞIMLILIĞINA DEĞİNMEMESİ VE ÇABUCAK 7 MİLYON LİRALIK IVAZ AYIRMASI DE ENTERESANDIR. SPOR BAKANLIĞI BÜTÇESİNİN ON BİNDE BİRİ”

31 Mart seçimlerinde hep büyükşehirleri kaybedip mangır, topluluk ve cemaatler, var ya hani YANLIŞSIZ Parti’nin dip bahçesi adına kullandığı TÜGVA, TÜRGEV, İlim Yayma, Kule, muslukları kesildi Şimdi bu işleri Spor Bakanlığı şekil ve taşra teşkilatları ile özellikle Spor Kıç Düzenleme Başkanlığı üzerinden yürütüyorsunuz. Bu, sporun siyaset üstü şüpheden uzak görünümü iyi tıpkı kamuflaj. Hatta şöyle benzeri mevzuat çalışması üstelik yapmışsınız. Sayın Bakan 2018’dahi Spor Bakanı olduğunda Spor Dip organizasyon başkanıydı. Buradan ayrıldıktan sonradan gine Spor Toto teşkilatını kullanabilmek maksadıyla hususi mevzuat çıkarıldı 2019’dahi ve yönetim kurulu başkanı yapıldı. Şimdi hem Spor Bakanlığı’nı yönetiyor hem de Spor Kaba Et teşkilatındaki kaynakları yönetiyor. Siz bu şekilde TÜGVA, TÜRGEV, Ensar ile çalışır olurken çoluk çocuk birlikte maatteessüf esrarla meşgul olmaya başladı. Dağıttığınız kitapçığın benzeri sayfasında da yön bağımlılığıyla ilişkin seçme izah namevcut. Sayın Bakan konuşmasında bile bap bağımlılığından bahsetmedi. Halbuki Türkiye’üstelik şu anlar çoluk çocuk metamfetaminde belde ülkelerden tekmil be kat fazla. Özellikle extacyde ABD’den sonradan acun ikincisi durumundadır. Gençlikle ilgilendiren bire bir bakanlığın konu bağımlılığına değinmemesi ve sadece 7 milyon lira ödenek ayırması da enteresandır. Spor Bakanlığı bütçesinin on binde biri.

“GENÇLERİMİZE BAHİS VE KUMAR OYNAMANIN REKLAMINI EDEN BİR BAKANLIK BAP VE BAHİS BAĞIMLILIĞIYLA İLGİLİ HERHANGİ BİR ÇALIŞMA YAPMAMIŞ”

Aynı dahi konu bağımlılığı var. Tıpkısı çalışmanız var mı? Söz Temsili Spor Toto’de güzeşte yıl 4,5 milyar reklam yapmışsınız. Yani gençlerimize konu ve aptal oynamanın reklamını yapan bir Nezaret özellik ve bahis bağımlılığıyla ilişik temas mücahede yapmamış.

“BARİ BÜYÜK YURTLARI SAYIN CUMHURBAŞKANINA AÇTIRSAYDINIZ”

Yurtlarda akak sayısı tartışması var. Bağdaşmaz rakamlar var. Ben güzeşte yılki tutanakları inceledim. Geçen sene sayın Icra Vekili demiş ki: ‘779 yurdumuz var. 742 bin 780 kapasitemiz var.’ Bu sene ise hem kitapçıklarında hem sözlerinde 800 mahdut, 850 bin sığa. 21 ancak açıp 108 bin yatak artışı yaptığınıza bakarak bu daraç başına 5 binin üstünde yapıyor. Biz gâh yurtların şişman kapasitede olduğunu biliyoruz. Onları anlatmayın ama yaptığınız açtığınız rastgele yurdun, siz 21 yurdun birlikte 5 binin üstünde olduğunu söylüyorsunuz. Bu yurtların hangilerinin birçok sığa olduğunu açık açık yazarsanız bu ağız dalaşı biter. Esasen bu kitapçıkta Cumhurbaşkanımızın 105 eskimemiş dar açıp 225 bin sığa sağladığını söylüyorsunuz. Burada birlikte yurt ortalaması 2 bin 200 kişiye çıkıyor. Yani sizin açtığınız yurtlar 5 bin kapasiteli, sayın Cumhurbaşkanının açtığı yurtlar 2 bin 200. Keşke balaban yurtları sayın Cumhurbaşkanına açtırsaydınız.”

Share: