Mustafa Sarıgül: Türkiye iki ittifaka mahkum değildir

TÜRKİYE Değişim Partisi (TDP) Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, “6’lı masa öz değerlendirmeleri, kendi takdirleridir. Türkiye haddinden fazla şişman bir ülkedir. Türkiye iki ittifaka mahkum değildir” dedi.

Mustafa Sarıgül, Yenikapı’dahi düzenlenen Sivas Günleri’ni ziyaret etti. Burada stantları gezen ve bilgi kayran Sarıgül, gazetecilere bile açıklamalarda bulundu. Sivas’ın Türkiye’nin bildirme oylumlu kentlerinden tıpkı tanesi olduğuna dikkat calip Sarıgül, af çağrısını hatırlattı.

SİCİL AFFINA İHTİYAÇ VAR

Sarıgül, “9 April tarihi itibariyle bir af çağrısında bulundum. Af isteğimiz politik ayrımsız istek değil ağız ağıza vicdani bire bir istektir. Af talebimiz pandemi koşulları münasebetiyle aceleci yargılamalar oldu. Gözden kaçan bazı konular oldu. Yargılamayla ilgili kâh sıkıntıların olduğu bile arasında. 285 bin kapasiteli cezaevlerinde onun haddinden fazla çokça üstünde kader mahkumlarımız var. Hele pandemi koşulları münasebetiyle hesaplı şartlar nedeniyle, esnaflarımızda büyük tartı oldu. Sicil affına ihtiyaç var. Ehliyeti alınan tıpkı buçuk milyondan çok yurttaşımız var. Onlara ayrımsız ehliyet affına gerekseme var. Toplumsal sulh üzere affet Türkiyem. Affın kimin işine yarayacağı, hangi partiye ne büyüklüğünde rey getireceği o bizimle ait bir konu değilö dedi.

TUNÇ SOYER’İN NİYETİNİ HADDINDEN FAZLA İYİ BİLİYORUM İzmir Büyükşehir Şehremini Bronz Soyer’in Osmanlı Devleti ile ilişik açıklamalarıyla ilişik dahi konuşan Sarıgül, “İzmir tıpkısı gündüz yazmıştır. İzmir’in kurtuluşu, dayanılmaz ayrımsız coşkuyla kutlanmıştır. İzmir Şehremaneti Başkanımız Bronz Soyer’in yaptığı çalışmayı kutluyorum. Mikrofon heyecanı münasebetiyle ihtimal ayrımsız kısım muallel sözler söylenmiş mümkün ama ben Bronz Soyer’in niyetini çok iyi biliyorum. Türkiye Değiş Partisi adına tığ, temas devir şunu söyleriz. Alpaslanlar bile bizim, Fatih Hükümdar Mehmet da bizim, Mustafa Kemal Atatürkler üstelik bizim. Biz temas antlaşma Osmanlı’ya bile Selçuklu’ya dahi Cumhuriyet’e dahi gelişigüzel devir saygımızı, sevgimizi ve hürmetimizi gösteririz. Osmanlı bizim için sarrafiye tacıdır, Cumhuriyet Altını bizim üzere esas tacıdır” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE İKİ İTTİFAKA MAHKUM DEĞİLDİR6’lı masa hakkında üstelik mütekellim Sarıgül, “6’lı masa zat değerlendirmeleri, zat takdirleridir. Türkiye çokça nazik aynı ülkedir. Türkiye iki ittifaka mahkum değildir. Partiler beyninde değme ahit teşrikimesai, kısık birliği banko yapılmalıdır. Türkiye Değişim Partisi yerine siyasetin bünye şeklini tagayyür etmek için hayattayız ve ayaktayız. Türkiye Değişim Partisi, rakiplerini kötüleyen karalayan tıpkısı siyasi parti değil, çare bulan bir siyasal parti” dedi.

MİÇOTAKİS, TÜRK HALKININ SABRINI DENEMESarıgül, “İzmir’da yapılan o evire çevire toplantıda Yunanistan eminim ki ibret almıştır. Sayın Miçotakis, İzmir’e baksın 100 sene önceki atalarının, dedelerinin ecdatlarının oradan elbette gittiğini asla unutmasın. Şunu görsün kim 100 yıl evvel atalarımız, dedelerimiz, kamer kategorik bayrağı yüklenmek amacıyla elbet 100 yıl önceki İzmir’den onları kişi memleketlerine gönderdilerse, aynı sefer daha Miçotakis Türk halkının banko sabrını sınama. Biz sağlıkta, ekonomide değişik konuları düşünebiliriz ama bayrağımız ve toprağımız söz konusu olduğu antlaşma devletimizin yanında hepimiz kardeşlik yaparız. Sayın Miçotakis, Amerika’ya güvenme, Amerika sana çok uzak. Türkiye sana haddinden fazla mail. Atina parlamentosunun önünde Türk bayrağı açtım ve sana barış çağrısında bulundum. Tıpkı posta daha uyarıyoruz, siyasiler savaştan değil barıştan yanadır. Amerika’ya itminan. Ayıda koltuk, Amerika’dan arkadaş olamaz. Türkiye ile bacanak olman senin hayrınadır” diye konuştu.

– Karaköse

Share: