Müstesna ayak rahatsızlığından kurtuldu, 37 yıl sonraları düzgün yürümeye başladı

Erzurum’de anadan doğma çarpık basamak rahatsızlığı nedeniyle yürürken sürekli ayağı burkulan ve yere düşen Keleş Yılmayan’ın düzgün yürüme hayali, elektronik beyin destekli mızrap şekillendirme yöntemiyle yıllar sonradan ana oldu.

Erzurum Büyükşehir Belediyesinde otopark görevlisi 3 yavru babası 37 yaşındaki Bahadır Yılmayan, doğuştan esen ayağındaki çarpıklığı kazanmak için çeşitli hastanelerde gördüğü tedavilerden olumlu son alamadı.

Kalıcı kusurlar ve ileri aşama hasar oluşan ayağı amacıyla gittiği merkezlerde ayağının inkıta riski bulunduğu söylenen Yılmaz, yürürken aksama ve düşme kabilinden şikayetlerinin üstelik çoğalması üstüne arayışını sürdürdü.

Yılmaz, tıpkısı yakınının Atatürk Üniversitesi Araştırı Hastanesinde deformite cerrahi alanında Dr. Akademisyen Çağatay Engin’in mefret çalışmaları olduğunu söylemesi üstüne harekete geçti.

Başvurusu konusunda Yılmaz’a yapılan tetkiklerde ayağında yavaş deformite ve istikbal merhale eğrilik belirleme edildi.

Yılmaz, Atatürk Üniversitesi Tababet Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Temel Bili Dalından Dr. Öğretim Üyesi Engin ve ekibince ameliyata alındı.

Yaklaşık 2 saat süren operasyonla kemiklerine kesi yapılan Yılmayan’ın ayağı, elan sonra bilgisayar destekli ilizarov yöntemi (kemik biçimlendirme) kullanılarak düzeltildi.

Faaliyetler sonrası ayağındaki eğrilikler düzeltilen Yılmaz, 37 sene bilahare yere saha basıp tıkır tıkır ve düşmeden etap atmaya başladı.

Doktor Akademisyen Engin, AA muhabirine, yürümede sunma eke şeyin yere kayran şekilde basabilen aynı ayak olduğunu belirtti.

Hastası Yılmayan’ın fut tabanıyla yere meydan basamadığı amacıyla aklık yürüyemediğini, dizine ve kalçasına çılgın angarya bindiğini anlatım eden Açık Deniz, ayağında oluşan nasırların ise ileride iyileşmeyen yaralara temessül riski taşıdığı üzere operasyonu gerçekleştirdiklerini söyledi.

Açık Deniz, ameliyatta aykırı ve deforme olan kadem kemiklerinden bazı parçaları çıkartıp gine düzenleme yaptıklarını anlattı.

“Vidaları sıkıp gevşeterek ayakta tashih sağladık”

Günümüz teknolojisini üstelik kullanarak hastaya elektronik beyin destekli müdahalede bulunduklarını dile getiren Engin, “Elektronik Beyin destekli ‘ilizarov’ yöntemini kullanıp eğriliklerde düzletme gerçekleştirdik. Sonra ilaç elde yazar bu sistemle, vidaları sıkıp gevşeterek ayakta düzeltme sağladık. Sistemin verdiği reçeteye bakarak neyi hangi büyüklüğünde çevireceğimiz anlaşılan.” dedi.

Başarılı geçen operasyonla hastanın bukanak kemiğinin düzeldiğini ve maaş rutin kontroller yapılacağını rapor eden Açık Deniz, şunları kaydetti:

“Cenabıhak’a şükür hastamız şu zaman yere saha şekilde basıp yürüyor, salah süreci devam ediyor. Vakit Kaybetmeden kemikler kaynayana büyüklüğünde ilizarov sistemini hastamızın bacağında tutmaya devam edeceğiz, iyileştikten bilahare çıkaracağız. Hastamız şu an ayağını yere basıp yürüyor, çıktı ayağının kesilmesi ve takma kullanımı bahis konusu değil.”

“Ayağımı kesilmekten kurtardı, çok mutluyum”

37 sene sonradan yaşadığı mutluluğu paylaşan Yılmayan bile doğuştan ayağında form bozukluğu ve kasları kemiğe bağlayan liflerde kısalık olduğunu söyledi.

Bu zamana kadar 3 sefer tarz bozukluğunun düzeltilmesi üzere faaliyetler geçirdiğini anlatan Yılmaz, “Aktarılma geçtikçe şikayetlerim çoğaldı, imdi günce hayatımı idame ettirememeye başladım. Yürürken bacak burkulması ve yere düşmem çoğaldı.” dedi.

Yıllardır yaşadığı olumsuzluğun kendisini çok tasalı ettiğini tabir eden Yılmayan, bu zamana büyüklüğünde başvurduğu hekimlerin “Önceden geçirdiğin ameliyatlar sonucu ayağın balaban ihtimalle kesilir.” dediğini söyledi.

Doktor Öğretim Üyesi Çağatay Engin’in kalburüstü ameliyatıyla rahatsızlığının giderildiğini belirten Yılmaz, imdi çocuklarıyla geniş ilk kânun geçirip, hisse senedi üstüne de külfet yaşamadan hayatını sürdürebileceğini söyledi.

Hem ayağının hem de psikolojisinin düzelmesinden duyduğu mutluluğu paylaşan Yılmaz, şunları kaydetti:

“Doktorumdan Allah razı olsun, mükemmel operasyonla ayağımı kesilmekten kurtardı, haddinden fazla mutluyum. Şu zaman haddinden fazla şen yürüyor, yere basıyor ve aksamadan, topallamadan hayatımı sürdürüyorum. Ihtimal üstelik ayağımdaki çember çıkarıldıktan sonraları koşup uçarım.”Share: