Müzaheret amacıyla ülkemize mevrut İsrail ekibinin, tarihi eseri yanlarında götürdüğü ortaya bundan sonra! Türkiye Hahambaşılığı Vakfı’ndan izah geldi

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından birçok talih kabil İsrail üstelik taharri kurtarma çalışmalarına destek olması için ülkemize bir ekip gönderdi.

ANTAKYA’DAKİ TARİHİ ESERİ İSRAİL’E GÖTÜRMÜŞLER

İsrail ekibi çalışmaların arkası sıra ülkesine dönerken ilgi calip tıpkı olay ortaya bundan sonra. İsrailli ekiplerden biri olan ZAKA’nın Antakya Sinagogu’nda saklanan iki asırlık Ester Kitabı parşömenlerini ülkesine götürdüğü öğrenildi. söz konusu haber ve tarihi eserin görüntüleri, mevki medyasındaki haberlerde birlikte düzlük aldı.

“HAYATIMIN SUNU DUYGULANDIRICI ANLARINDAN BİRİYDİ”

Ynet ve The Jerusalem Post’un haberine bakarak Antakya’da yaşlı benzeri şahsın namına bu eseri verdiğini tez fail ZAKA arama kurtarma kuvveti komutanı Binbaşı Haim Otmazgin, tarihi eseri gösterip, “On yıllardır ZAKA gönüllüsüyüm, bu hayatımın yer duygulandırıcı anlarından biriydi. Depremle neredeyse yerle doğru olduktan sonra birlikte böylesine majör bir tarihi belgeyi kurtarmaktan ve ve Antakya’daki Yahudi cemaatinin mirasının bozulmadan kalmasını sağlamaktan epey itibar duyuyorum” dedi.

TÜRK YAHUDİ TOPLUMU: KITAP İSRAİL’DEN TESLİM ALINDI

Durumun ortaya çıkmasının peşi sıra sosyal medyada bir nice kişi tepkisini ortaya koydu. Türk Çıfıt Toplumu (Türkiye Hahambaşılığı Vakfı) ise yazmayı İsrail’den geri aldıklarını ve Antakya Sinagogu’nun tadili sonrası namına koyacaklarını açıkladı. Açıklamada, “İlgili Ester parşömeni İsrail’den konfirmasyon alınıp Hahambaşılığımızda himaye altındadır. Antakya sinagogumuzun tadili sonrası yuvasına dönecektir. Saygılarımızla.” ifadeleri düz aldı.

“GEREĞİ YAPILIR”

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Yahya Coşkun ise toplumsal medya hesabından şu açıklamayı yaptı: “Ülkemizdeki hars varlıkları, dini niteliği olup olmadığına bakılmaksızın ihtişam malı niteliğindedir. Firez varlığı niteliğini taşıyan objelerin ülkemizden çıkarılması yasaktır. Kültür varlıklarımızı yurtdışına çıkaranlar ki olursa olsun gereği yapılır.”

Share: