Myanmar’da murafaa, Japon gazeteciyi 10 yıl mapus cezasına çarptırdı

KUALA Myanmar’da askeri yönetimin kontrolündeki mahkeme, temmuz ayında hükümet karşıtı tıpkı protestoyu filme kayran Japon gazeteci Kubota Toru’yu 10 yıl kodes cezasına çarptırdı.

Japonya Büyükelçiliği Misyon Başkan Yardımcısı Kitada Tetsuo, yaptığı açıklamada, Kubota Toru’nun elektronik işler yasasını ihlal etmekten 7 yıl ve tahrikten 3 sene mapus cezasına çarptırıldığını söyledi.

Kargaşa Istişare Bürosunun basın mensuplarına ilettiği açıklamada ise Kubota’nın toplam 7 sene mapus cezasına çarptırıldığı ve muhacirlik yasasını ihlal suçlamasıyla yargılandığı davanın devam ettiği belirtildi.

Myanmar’daki elektronik işlemler yasası, çevrim içi yerine hatalı yahut kışkırtıcı vukuf yaymayı içeren suçları kapsarken bu suçlar amacıyla 7 ila 15 yıl mapushane cezası bulunuyor.

Kubota, ordunun berceste hükümeti devirmesine cebin düzenlenen ayrımsız protestonun fotoğraflarını ve videolarını çektiği gerekçesiyle 30 Temmuz’da Yangon şehrinde sivil polisler eliyle gözaltına alınmıştı.

Kubota, ordunun iktidarı ele geçirmesinin ardından Myanmar’da mahkum edilen 5’inci ecnebi gazeteci yerine kayıtlara geçti.

Yerel gazeteler amacıyla çalışan BENDE vatandaşları Nathan Maung, Danny Fenster ve azade üdeba Polonez Robert Bociaga ve Japon Yuki Kitazumi gözaltına alındıktan sonradan haklarında kesinleşen cezaevi cezalarını çekmeden sınır dışı edilmişlerdi.

Myanmar ordusu, Gücük Ay 2021’birlikte iktidarı ele geçirmesinden bu yana sunu beş altı 12 medya kuruluşunu kapanmaya zorladı ve 57’si halen vakfedilmiş mevcut olmak için mecmu 142 gazeteciyi gözaltına aldı.

Tutuklu gazetecilerin çoğu, yıldırı, domates dolması fen yayma yahut benzeri büyüklük çalışanına alın çırpıntı iddiasıyla hapiste tutuluyor.

Myanmar’daki askeri çarpış

Myanmar ordusu, 2020 genel seçimlerinde hile yapıldığı iddialarının ortaya atılması ve ülkede politik yüklülük yaşanmasının peşi sıra 1 Şubat 2021’dahi yönetime umum koymuştu. Cıvıl Cıvıl, ülkenin fiili lideri ve Dışişleri Bakanı Aung Ün Suu Çii başta girmek üzere, metin çokça çıkışlı ve nüfuz partisi yöneticisini gözaltına almış ve tıpkısı yıllığına olağanüstü hal car etmişti.

Myanmar ordusunun darbe karşıtı protestocu ve isyankâr gruplara silahlı müdahalesi sonucu, bugüne büyüklüğünde 1800’ün üzerinde hayat hayatını kaybetti. Darbeden bu yana tahminî 13 bin birey gözaltına alınırken 10 binin üzerinde dirilik halen içeride tutuluyor.

Siyasi Tutuklulara Müzaheret Kuruluşuna (AAPP) bakarak, ülkede darbeden bu yana 1900’den fazla can hayatını kaybetti ve 10 binin üstünde emanet birlikte gözaltına makbuz. Myanmar askeri mahkemeleri, tutuklulardan 2’si bala 114 politik mahkum karşı idam cezası kararı verdi.

Share: