NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Ukrayna’da elan fazla çatışmaya hazırlanmalıyız

NATO Umumi Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya Izzet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’de barışa hazırlandığına dayalı hiçbir işaret bulunmadığını belirterek, “Daha fazla çatışmaya hazırlanmalıyız. Rusya, Birinci Dünya Savaşı’ndan bu yana yepyeni benzeri şekilde cepheye haddinden fazla sayıda asker göndermeye bitmeme ediyor” dedi.

Çin ise Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin bir numara yılında, “krizin politik çözümüne” ilgilendiren 12 maddelik bir bildiri yayımladı.

Birleşmiş Uluslar ise işgalin birinci sene dönümünde Rusya’yı ve Moskova’dan Ukrayna’daki askerlerini çekmesini, savaşı bile durdurmasını istedi.

NATO Umumi Sekreteri, Belçika’birlikte Flaman amme yayıncısı VRT’birlikte yayımlanan röportajında, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin birinci yılına ilgili gelişmeleri değerlendirdi.

Stoltenberg, Rusya’nın Ukrayna’birlikte bakir geniş yetenekli benzeri atak düzenleyip düzenlemeyeceğine ilişik benzeri soru üzerine, tek koşulda Putin’in hazar istediğine dair tek belen bulunmadığını söyledi.

Moskova hükümetinin, Birinci Dünya Savaşı’ndan bu yana, cepheye yepyeni sayıda er gönderdiğine belen fail Stoltenberg, “Daha çok çatışmaya hazırlanmalıyız” dedi.

Genel Sekreter, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Rusya’nın bu saldırılarını püskürtebilmek üzere Ukrayna’nın, Garp ülkelerinin desteğine ihtiyacı var. Müttefikler, sonsuz olarak hangi silahları tedarik edebileceğimize bakıyor ancak şu anda Ukrayna’birlikte kâin silahlar üzere tam cephane seçmek henüz kebir. Bu bire bir yıpratma savaşı, geri hizmet benzeri kavga.”

Stoltenberg, Ukrayna’daki savaşın hangi ant sona erebileceğine ait tıpkı tahminde bulunmaktan kaçındı.

Ancak Umumi Sekretere göre, NATO çekişme bittiğinde tarihin tekrarlanma etmeyeceğinden inanmak istiyor.

Önce 2008’de Gürcistan’ın işgali, peşi sıra 2014’te Kırım’ın ilhakı ve demincek da Ukrayna’de topyekûn benzeri çarpışma yaşandığına bel fail Stoltenberg, “Seçkin şeyden önceki, Ukrayna’nın kullanılmamış saldırıları durduracak ekipmana ve personele erbap olduğundan emniyetli olmalıyız. Putin, sair ülkelerin hangi yapacağına değişmeyen verebileceği aynı Avrupa istiyor, bu akseptans edilemez. Moskof saldırganlık modelini durdurmalıyız” diyerek konuştu.

NATO Umumi Sekreteri Stoltenberg, Putin’in, BENDE ve Avrupa’dan Ukrayna’ya müteveccih silah sevkiyatına alın dişe diş ve çekirdeksel zırh kullanma tehdidinde bulunduğunun anımsatması üzerine, şu karşılığı verdi:

“Şu anda Rusya’nın gerçekten çekirdeksel silah kullanmak isteyeceğine dayalı hiçbir ilinek görmüyoruz. Mümasil benzeri zılgıt namevcut ancak Rusya’nın çekirdeksel silahsızlanmadan adım adım köylü çekilmesi pervasızlık. Nükleer silahların kullanılması kesinlikle akseptans edilemez ve ayrımsız çekirdeksel savaşın katiyen kazananı imkânsız.”

‘NATO, Rusya ile kavga halinde değil’

Stoltenberg, NATO’nun şu anda Rusya ile cidal halinde olmadığını savunarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bütün bunların saldırganlıkla ilgilendiren olduğunu unutmayın. Rusya başka ayrımsız ülkeye saldırıyor. Bu arsıulusal hukuka aykırıdır. Ukrayna’nın kendini savunma hakkı vardır. Yasal dulda hakkı BM Şartı’nda vadi almaktadır. Ukrayna’da NATO askeri bulunmayan amma biz onları destekliyoruz. Ukrayna’yı yasal koruma hakkı konusunda yedirmek bizim hakkımızdır. Bu bizi çatışmanın tıpkısı parçası yapmaz.”

Stoltenberg, Çin hükümetinin Rusya ile Ukrayna beyninde barış müzakerelerini başlatma girişiminin anımsatılması konusunda üstelik, “bunu inandırıcı bulmadığını” vurguladı.

genel yazman, “Çin, Moskof saldırganlığını asgari düzeyde bile kınamak istemedi” dedi.

İsim vermeden Çin ile Tayvan arasındaki gerilime atıfta bulunam Stoltenberg, “ Pekin yönetimi, Putin’mağara ödemesi müstelzim bedelin yanı sıra gizil adına hangi faydaları elde edebileceğini haberi olmak üzere bu savaşı yakından izliyor. Avrupa’üstelik olanlar, Asya’nın güvenliği üzere üstelik balaban” görüşünü dile getirdi.

Çin’den sulh görüşmeleri üzere çağrı

Çin yönetimi, Rusya ve Ukrayna’ya çatışmalarda nükleer silah kullanılmaması ve kabil olan en güdük sürede hazar görüşmeleri üzere masaya oturmaları çağrısında bulundu.

Pekin yönetimi, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin bir numara yılında, “krizin politik çözümüne” ilgili 12 maddelik bir bildiri yayımladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı’nın internet sitesinde meydan kayran bildiride, hep taraflardan, Rusya ve Ukrayna’yı gücük sürede diyaloğa başlamaları üzerine desteklemeleri istendi.

Bildiride, Çin’in, yalnızca nükleer silah kullanımına değil, ayrımsız zamanda bunları konuşlandırma tehdidine üstelik alın olduğu vurgulandı.

Çin hükümetinin açıklamasında, sivilleri esirgeme ihtiyacının altını çizerek, “Çatışmanın tarafları arsıulusal insancıl hukuka sımsıkı sınırlanmış kalmalı, sivillere yahut sivil tesislere saldırmaktan kaçınmalıdır” dendi.

Share: