NATO görevi işleyen Türk F-16’ları, zaruri karşılığı vermesinin ardından tıpkısı defa henüz Yunan savaş uçakları marifetiyle taciz edildi

Milli Savunma Bakanlığı kaynaklarından alınan bilgiye göre, Veli Denizi’nde yürütme edilen NATO’nun havadan er ihbar AWACS uçağı ve Nexus Ace eğitim görevini gerçekleştiren 2 Türk F-16 savaş uçağı, 24 Ağustos’ta Yunanistan’a ilgili F-16 savaş uçakları tarafından radar kilidi atılarak taciz edildi. Türk uçaklarının de radar kilidi atarak, Yunan uçaklarına lüzumlu karşılığı verdiği öğrenildi.

NATO MAKAMLARI BİLGİLENDİRİLDİ

“Yunanistan’ın gerginliği çoğaltmak amacıyla ısrarla NATO görevlerini hedef almaya bitmeme ettiğini” belirten kaynaklar, yaşanan sonuç taciz olayıyla Yunanistan’ın, kasıtlı ve düzenlenen yerine bu davranışlara yöneldiğini anlatım etti. Elan esbak tacizde olduğu kabil bu olayda üstelik NATO makamlarının bilgilendirildiğini aktaran vekâlet kaynakları, bu olayın, Yunanistan Defans Bakanlığının bire bir eski olayla ilgilendiren yaptığı açıklamalarının gerçeği yansıtmadığının kanıtı olduğunu vurguladı. Ayrıca Milli Savunma Bakanlığı kaynakları, Yunanistan’ın bu davranışının, NATO müttefiklik ruhu ile bağdaşmadığını ve uçuş emniyetini kebir ölçüde riske attığını kaydetti.

YUNAN PİLOTLAR NATO GÖREVİ SIRASINDA RADAR KİLİDİ ATMIŞLARDI

Türk Gelgel Kuvvetlerine ilişkin F-16’lar, NATO’nun “Yaşayış Teşhir Harekatları” kapsamında Gün Doğusu Akdeniz’de pervaz gerçekleştirdiği tam Yunanistan’a ilgilendiren uçaklar tarafından sevkitabii kilidi atılarak taciz edilmişti. Yunanistan Askeri Ataşesi Milli Savunma Bakanlığına çağrılmış ve Yunan uçaklarının NATO görevini tehlikeye atmasına anif aksülamel gösterilmişti.Share: